Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Needle in a Timestack

(kogumik aastast 2021)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Needle in a Timestack on Robert Silverbergi kõige uuem (retrospektiivne) jutukogu. See ei ole otseselt seotud samanimelise jutukoguga aastast 1966 ega teise samanimelise jutukoguga aastast 1979 (kuigi mõned lood on kõigis neis kolmes samad). Ka autor ise heidab selle segadusttekitava asjaolu üle eessõnas nalja.
 
1. Needle in a Timestack (1983) 8/10
 
Maailmas, kus ajarännud on tavalised, on ka ajaloo detailid pidevas muutumises. Kui ühe mehe ajalugu on aga juba korduvalt muudetud, hakkab ta kahtlustama, et selle taga on tema abikaasa eks-mehe kuri käsi...
 
Väga tore ajarännulugu, mida võib välja tuua huvitava näitena sellest, kuidas ühiskond on lihtsalt omaks võtnud ajarändude varjuküljed (nagu seda tehakse iga tehnoloogilise uuenduse puhul). Lõpplahendus on isegi üllatavalt ilus ja soe "armastus võidab maailma"-tüüpi, mis mulle väga meeldis.
 
2. There Was an Old Woman— (1958) 7/10
 
Geniaalsest bioloogist naisel on oma kindel teooria inimolemuse kohta ja ta kavatseb seda tõestada enneolematu eksperimendiga. Ta saab salaja kolmkümmend üks identsest mitmikust poega ja kasvatab igaühe neist üles kindla ülesandega...
 
Üllatavalt hea lugu. Siin on hästi natuke tunda veel noore kirjaniku lihtsakoelisust (eriti loo põhilise konflikti juures), kuid idee on väga tugev ja lahenduses on sellist aegumatut sümboolikat, et tuleb ainult kiita.
 
3. The Pain Peddlers (1963) 5/10
 
Tulevikus on televisioonisaated võimelised edasi andma ka otseseid tundeid. Populaarseks on nii saanud tõsielusaated, mis edastavad surijate agooniat (ning agendid otsivad pidevalt sobivaid kandidaate)...
 
Korralikult kirjutatud lugu, aga paljuski (eriti lõpplahenduse poolest) ikka päris trafaretne. Samas võib lugu kiita tõsielusaadete olemuse vastikumate aspektide ette aimamise eest.
 
4. The Sixth Palace (1965) 7/10
 
Muidu elutul planeedil asub kindlus täis uskumatuid aardeid, mida valvab robot. Kui keegi tuleb aardeid võtma, esitab robot talle küsimusi ja hävitab igaühe, kes valesti vastab. Kaks seiklejat on teinud plaani robotist mööda pääsemiseks...
 
Lihtsalt hea lugu - oleks natuke nagu lihtne töötlus tuntud muistendist, aga siiski väikese zen-tüüpi pöördega. Ülesehitus on hea, lõpplahendus on hea, jutule polegi nagu midagi ette heita. Suuremate töödega võrreldes on see lihtsalt veidi kergekaaluline.
 
5. In Entropy's Jaws (1971) 10/10
 
Peategelane on "suhtleja", erilise võimega mees, kes suudab teisi inimesi telepaatiliselt ühendada. Kuid ühe sellise ühenduse käigus kõrvetab ta oma aju läbi ja rikub oma ande. Pärast seda hakkavad teda piinama mälupildid minevikust - ja mis veidram, ka tulevikust. Viimased viitaks talle justkui, et kuskil kaugel planeedil saaks tema vigastust ravida...
 
Fantastiline lugu, kogumiku parim. Siin on sellist tõelist valu, mida tunneb millestki imelisest ilma jääv inimene (nagu Silverbergi ühes teises tippteoses, romaanis "Dying inside"). Siin on lausa kõva füüsika teemalisi küsimusi aja olemuse kohta universumis (on huvitav, kuidas siin on mingis mõttes sees ka ajarännu-aspekt). Ja on väga ilus, kuidas vahepealse põrgu läbi käinud peategelast ootab ikkagi hea lõpplahendus.
 
6. Absolutely Inflexible (1956) 4/10
 
Ajarännud töötavad - aga ainult suunaga tulevikku. 28. sajandis ollakse hädas minevikust tulijatega, kes kannavad tapvaid viiruseid, mille vastu inimestel enam kaitset pole. Kuid nüüd väidab üks, et temal on ajarännu-seade, mis töötab ka tagurpidi...
 
Silverbergile ilmselgelt meeldivad ajarännu-lood, aga see (üks tema varasemaid) ei ole just hilisematega päris samal tasemel. Hoolimata toredast jutust on siin sisu poolest tohutuid loogikaauke, millest lihtsalt üle ja ümber minnakse.
 
7. This Is the Road (1973) 9/10
 
Kuskil tundmatus maailmas (vihjatakse ka, et ehk mõeldamatult kauges tulevikus?) on üks neljaliikmeline seltskond põgenemas. Suurele ja rahumeelsele maale nende taga on sisse tunginud eriti julmad barbarihõimud. Kuid nad jõuavad ootamatu takistuseni...
 
Suurepärane lugu. Silverberg on ise märkinud, et siit sai ta hiljem inspiratsiooni oma kuulsa romaani "Lord Valentine's Castle" loomiseks. Minu arvates on see lugu siin aga romaanist veel tublisti parem. Fantaasiamaailma ülesehitus on siin juba iseenesest hea, aga nelja vastandliku tegelase kujutamine reisil oli ka väga hea (meenutades autori teist väga head romaani "The Book of Skulls"). Ning kõige taga on veel rohkem kui natuke märkimisväärset sümbolismi.
 
8. The Pope of the Chimps (1982) 6/10
 
Grupp teadlasi töötavad looduses ühe eriliselt intelligentse šimpansikarjaga, kellele nad on viipekeelt õpetanud. Šimpansid on hakanud inimesi mingit tüüpi jumalateks pidama - kuid mis juhtub siis, kui üks teadlastest jääb haigeks ja sureb?
 
Huvitava ja hea teemaga lugu, aga teostuselt on see üsna sirgjooneline ja lihtne (juhtuvad täpselt need asjad, mida võiks arvata). Lisaks on igasugused paralleelid nii otse tõmmatud, et isegi pimedad saavad neist aru. Mingi unikaalsem lahendus samal teemal oleks siin kindlasti parem olnud.
 
9. The Dead Man's Eyes (1988) 5/10
 
Hetkelises raevuhoos tapab üks mees oma naise armukese. Kuna tehnoloogia võimaldab surnu ajust tema viimasena nähtud vaated taastada, peab tapja kiiresti põgenema...
 
Hästi kirjutatud lugu - aga väljaspool seda väikest ulmelist osa ei ole siin kuni lõpuni välja mitte midagi eriti huvitavat.
 
10. The Road to Nightfall (1958) 7/10
 
Pärast tuumasõda on maailm laastatud. New Yorki varemetes nälgivale rahvale antakse teada, et toidunormi enam ei anta - ning ei lähe kaua, enne kui hulkuvatele koertele lisaks hakatakse tänavatel püüdma inimesi...
 
See lugu on natuke kohmakalt teostatud, kuid selle lohutu õuduse õhkkond on tähelepanuväärselt tugev. Silverbergil oli omal ajal raskusi sellele avaldaja leidmisega ning kuigi tänapäeval võib selle asjaolu üle muiata, on siin loos tõesti midagi kirjeldamatult kõhedat.
 
11. Multiples (1983) 5/10
 
Noor neiu tunneb tõmmet ühe vähemuse-subkultuuri poole, mis koosneb mitmekordse isiksusega inimestest. Selleks otsustab ta ise mitmekordset isiksust lihtsalt teeselda.
 
Siin kujutatud pool-põrandaalustes baarides on hästi tunda ehtsat 80ndate hingust. Siiski tundub praeguseks ajaks see lugu olevat natukene kehvasti vananenud (erinevalt Silverbergi mõnest teisest sarnasel teemal kirjutatud loost, nagu näiteks "Born with the Dead").
 
12. Many Mansions (1973) 9/10
 
Viletsas abielus olevad mees ja naine hakkavad mõlemad mõtlema ajarändudest (mis selles maailmas eksisteerivad) kui viisist abikaasast pääsemiseks. Oluline osa on selles ka mehe vanaisal.
 
See lugu on üks tõsine saavutus. Siin võtab Silverberg nimelt ette tavapärase ajarändude teema probleemide Gordioni sõlme ja raiub selle elegantselt pooleks. Kogu lugu koosneb lihtsalt segamini puistatud pildikestest, mis kujutavad erinevaid viise, kuidas kogu see asi juhtuda võis (või oleks võinud juhtuda? või päriselt juhtus?) - ja sellisena on ta tõeliselt värske ja huvitav. Lisaks on kõik see kantud imetoredast mustast huumorist.
 
13. (Now+n), (Now-n) (1972) 6/10
 
Ühel mehel on eriline võime hoida sidet oma tuleviku-minaga (48 tundi tulevikus) ja mineviku-minaga (48 tundi minevikus). Seda võimet kasutab ta börsil mängimiseks ja on nii saanud pururikkaks. Kuid mis juhtub siis, kui ta armub naisesse, kelle lähedal kaotab ta oma võime?
 
Üldiselt tore lugu, kuid ei midagi erilist. Armas on lõpplahendus, mis on võetud nagu muinasjutust (probleemi lahendus, mida sa igalt poolt otsisid oli kogu aeg sinu sees olemas!).
 
14. Enter a Soldier. Later: Enter Another (1989) 8/10
 
Teadlased testivad tehnoloogiat, mis võimaldab luua tehismõistust mingi ajaloolise isikuna. Nad loovad kõigepealt konkistadoor Francisco Pizarro, kuid siis järgmisena filosoof Sokratese, et lasta neil kahel omavahel väidelda.
 
Väga hea lugu. Pizarro isiku kujutamine on suurepärane ja dialoogid Sokratesega on täpselt nii head kui seda võis oodata. Siin loos ei ole küll otseselt midagi muud - kuid olemasolevast piisab täiesti.
 
15. The Reality Trip (1970) 8/10
 
Ühes viletsas New Yorki hotellis elab juba aastaid krabitaoline tulnukas. Inimkujulise robotkeha sisse peitunult on tema ülesandeks vaadelda inimesi ja teha ettekandeid koduplaneedile. Kuid mis juhtub siis, kui teda märkab samas hotellis elav naine, kellel on tõmme veidrikest meeste vastu?
 
Jälle väga hea lugu, tõenäoliselt kõige naljakam terves kogumikus. Muidugi on huumor siin jälle ainult musta tooni, kuid peategelased on kõige selle juures omamoodi siiralt armsad ning see ei lase tervikul mingiks rumalaks jandiks muutuda.
 
16. Chip Runner (1989) 6/10
 
Psühholoogi juurde tuuakse väga halvas seisukorras anorektiline poiss. Kui esimene on poisi lõpuks rääkima saanud, tunnistab too üles midagi veidrat - ta näljutab ennast, et pääseda ligi arvutikiipide-tasemele...
 
Plusspunktid tuleb anda siin haiguse kujutamise ja loo üldiselt painava õhkkonna eest. Samas ei ole siin eriti midagi enamat, mida välja tuua.
 
17. Call Me Titan (1997) 6/10
 
Peategelaseks on Kreeka mütoloogia titaan, kes ärkab pärast pikka vangistust tulemäes ja leiab end kaasaegses maailmas. Lugu on pühendatud Roger Zelaznyle.
 
See lugu on ühe kirjaniku austusavaldusena teisele täitsa hea ja sellisena võib seda võttagi. Muus osas aga ei ole siin eriti midagi tähelepanuväärset.
 
18. Defenders of the Frontier (2010) 9/10
 
Kõrbe ääres asub suur kindlus, kus kunagi oli vahti pidanud suur garnison - kuid nüüd on neist jäänud alles ainult käputäis vananevaid mehi. Vastaste rünnakuid enam ei tule ja ka oma impeeriumi keskusest pole aastaid ühtegi teadet tulnud, rääkimata uutest meestest või varustusest. Mida sellises olukorras teha?
 
Tõeliselt hea lugu. Siin on natuke tunda Dino Buzzati kuulsa romaani "Tatarlaste kõrb" mõjusid (kuigi mingis mõttes on osa sellest ümber pööratud). Kuid sarnased teemad - üksildus, võõrandumine, teadmatus, tuulde lennanud aastad (aga lõpus ka leppimine?) on siin kujutatud üsna võrdväärse iluga.
 
19. Ishmael in Love (1970) 8/10
 
Ühel saarel asuvas mageveejaamas kasutatakse veealusel tööl delfiine, kes on (nagu päriseltki) äärmiselt intelligentsed. Kuid juhtub nii, et üks tähelepanuväärne delfiin nimega Ishmael armub inimnaisesse...
 
Tõsiselt hea lugu. Seda võiks lugeda kahel erineval viisil - üks on kohtumine võõra intelligentse liigiga (ainult positiivne, et see antud juhul nii võõras ei olegi), teine aga on allegooriline (Ishmael on rohkem inimesesarnane kui arvata võiks). On üsna tõenäoline, et see lugu on mõjutatud päriselt St. Thomase saarel aset leidnud eksperimendist.
 
20. The Secret Sharer (1987) 9/10
 
Noor kosmoselaeva kapten satub väga raskesse olukorda, kui tema laeva arvutitest murrab välja üks reisija (kes reisib ainult salvestatud mõistuse kujul). Meeskond on veendunud, et see lindprii mõistus tuleb üle parda heita - kuid too on juba salaja kaptenile ilmunud ja tema juurest varjupaika otsinud...
 
Tõeliselt ilus lugu. Silverberg on ise välja toonud, et see on kirjutatud tema enda ühe lemmikkirjaniku Joseph Conradi loo põhjal. On näha, et see lugu ja temaatika lähevad autorile väga korda ning Conradi märkimisväärselt osavas kirjeldavas stiilis kirjutamine annab kõigele veel suurepärast värvi. Kuidagi on tulemus täiesti unikaalselt kaunis, isegi kui see on põhimõtteliselt seesama lugu.
 
Üldiselt ei üllata mind praeguseks enam see, kui hea kirjanik Silverberg ikka on. Huvitav on ehk hoopis see, et tema põhjatust bibliograafiast saab ikka veel välja kaevata nii erinevaid tõsiselt häid jutte, mida sellistesse kogumikesse kaasata. Samuti on märkimisväärne, kui tugev siin kogus kõige hiljem ilmunud jutt on - tore, et autor ei lase ainult vanade lööklugude peal liugu.
 
Päris paljud neist lugudest on juba maakeeles erinevates kogumikes ilmunud ja mul ka juba varem loetud. Kuid uuesti tutvumine ei teinud ühelegi neist halba ning samuti oli siin mitme erineva aastakümne lugusid, mida tõlgitud pole, kuid mis sellegipoolest on väga head või enamatki. On muidugi ka teistsuguseid lugusid, mis nõnda muljet ei avalda, kuid enam kui vääriline kogumik on see igal juhul.
 
Hinnang: 8/10 (ilma igasuguste lisade või boonusteta)
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: