Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Mournful Monster

(jutt aastast 1959)

ajakirjapublikatsioon: «Super-Science Fiction» 1959; aprill [autorinimega Dan Malcolm]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Dan Malcolmi nime all ilmunud jutustus «Leinav koletis» räägib loo väikesest seltskonnast, kes on ainsad ellujäänud kaugel planeedil kahe asustatud inimkoloonia vahel keset džunglit alla kukkunud lennuki plahvatuse järel. Seltskonna naturaalseks liidriks tõuseb noor antropoloog David Marshall, kelle eestvedamisel hakkab seltskond metsikuis loodusoludes täiesti abituid inimesi läbima hullumeelsena tunduvat rännakut lennukatastroofi paigast sihtpunktiks olnud kolooniasse. Marshalliga koos on ellu jäänud veel koloonia kuberneri tütar Lois Chalmers, üks vanem abielupaar ning paar keskeas meesterahvast.

Jutt räägibki nende rännakust, võitlusest loodusolude ja metsikute tulnuk-elukatega, kellest kauge planeedi džungel kubiseb ning päevade ja miilide loetlemisest. Kuni nad satuvad hiiglasliku King Kongi mõõtu tulnuk-monstrumi otsa, kes ühe nende rännakukaaslase oma sõrmede vahel surnuks muljub ning seejärel nendega telepaatilise sideühenduse loob...

Saamatute tsivilistide hädisest rännakust metsikuis loodusoludes vaenuliku floora ja fauna keskel on kirjutatud kahetsusväärselt palju ja see kirjanduslik tüüpskeem ei muutu sellest grammigi nauditavamaks. Ütleksime suisa, et see on üks kohutavigavamaid situatsioone, kuhu kirjanik oma tegelased saab paigutada. Vaid ülimalt harva saab sellest midagi head välja tulla, aga siis peab tegemist olema ka geniaalse loojaga (Tiit Tarlapi «Kurjuse tund» näiteks).

Jutt ise on pärit ajast, mil 1950ndate ulmeajakirjade buum tõmbles oma viimaseis surmaeelseis krampides ning ajakirjad sulgusid üksteise järel, mis andis pulpkirjanik Silverbergile põhjust muretsemiseks. Otsekui taeva kingitusena tabas Ameerika popkultuuri 1950ndate lõpul koletiste-buum, õuduskirjandusest ja -filmidest tuntud kõikmõeldavad monstrumid, olendid ja koletised vallutasid kõik ajaviitekultuuri väljundid: koomiksid, pehmekaaneliste raamatute, ajakirjade, filmide jmt segmendid. Loomulikult ka ulmeajakirjad.

Osa ulmeajakirju pandi kinni ja asemele tulid ajakirjad, mis keskendusid erinevatele koletise-lugudele. Enamasti jäi varasema ajakirja profiil suuresti samaks, lihtsalt lugudesse lisandusid koletised ja ajakirja nimesse enamasti lisand «Monster». Super-Science Fiction nime ei muutnud, küll aga lisati kaanele suur plärakas «Special Monster Issue!» ning vajalikul määral adapteerus kohe ka Silverberg: ta hakkas oma tekstidesse vastavalt erinevaid koletisi ja monstrumeid sisse kirjutama ning need tuli ka juttude pealkirjadesse kirjutada.

Nii saigi varem pulpilikku pealkirja «Five Against the Jungle» kandnud loost «Leinav koletis» ja sõit läks edasi. Parajasti moes olev kaup, sildid ja hullused. Ameerika värk. Kui selline džunglis müttamine saaks kuidagi objektiivselt huvitav olla või on kellegi aju nii naljakalt ehitatud, et talle see on huvitav, siis võiks lugu ilmselt ka kõrgemalt hinnata, kuna ambitsioon ja sooritus on tasakaalus: ettevõetud ülesanne on õnnestunud täita.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: