Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Come into My Brain

(jutt aastast 1958)

ajakirjapublikatsioon: «Imagination» 1958; juuni [autorinimega Alexander Blade; pealkirjaga «Come Into My Brain!»]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Astu mu pähe»
autorikogus «Valitud teosed 1: Tähehiiglaste orjad» 2016

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
0
1
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (3)

Lühilugu «Sisene mu ajju» on kirjutatud märtsis 1957 ning algses Silverbergi käsikirjas kandis see autornime Ray McKenzie ning pealkirja «Tundmatusse» ehk siis «Into the Unknown». See on üks viimaseid jutte, mille Silverberg kirjutas Bill Hamlingiga sõlmitud diili raames. Lugu ilmus Imaginationi 1958. aasta juuninumbris, mis oli tagantpoolt lugedes kolmas enne ajakirja sulgemist. Igatahes avaldas toimetaja selle austusväärse Alexander Blade’i varjunime all.

Lugu on ilmumisaega, kirjeldatavat sündmustikku ja mitmeid detaile arvestades vägagi huvitav. Maalased on nende mõjusfääri piirile kuuluva 113. planetoidi lähedalt luuramast kinni püüdnud dimelli rassi kuuluva salakuulaja, kes aga ei allu absoluutselt erinevatele ülekuulamistehnikatele ja ei räägi välja oma saladusi. Neid on aga tarvis teada, kuna Maa-Dimelli sõjast on möödas vaid neli aastat ning kuulu järgi on dimelli rass kokku koondamas suurimat laevastikku üldse, et tulla Maa vastu lõplikku lahendust saavutama.

Dane Harrell on vabatahtlik, kes nõustub «mõttekiivri» abil sisenema tulnuka teadvusse ja seal tema(/tahtejõu)ga võitlema ning kõik saladused seejärle välja kaasa tooma. Dimellase pähe jõudnud rullub seal Harrelli ees lahti kummaline ja äärmiselt võõras maastik, kaugel silmapiiril näeb ta kantsi, kus tema veendumuse järgi peituvad dimellase saladused, kuhu ta peab ühesõnaga jõudma. Dimellase tahtekehastus takistab teda aga sellel unenäolisel mõttemaastikul lossini jõudmast ning püüab oma ajust välja suruda.

Kaks teadvust ja nende justkui poolvirtuaalsed-poolfüüsilised inimkehastused sellel tulnuka aju loodud kummalisel mängumaastikul peavad tasavägist võitlust, püüavad üksteist erinevate kavaluste ja trikkidega üle trumbata, aga patiseis jääb pärast iga uut kokkupõrget ja lahingut kestma...

See üsnagi lühike aga seda pingelisem pala loeb ennast praktiliselt ise, seda on vägagi huvitav jälgida, mõeldes kõikvõimalike virtuaalide ja küberpungi arengutele 1980ndatel ja hiljem. Siin on siis proto-virtuaalis seiklemine veerand sajandit enne alažanri sündi ning see on üldse mitte halvasti tehtud. Pisut nalja tegid lugedes need käigu pealt loodud reeglid, (virtuaal)tegelased ühe tegelase ajus said nagu ise luua reegleid, nende vastu kohe eksida ei saanud, samas sai järgmise kokkupõrke ajaks mingi trikiga ja ümbernurga minnes justkui eelmisel tasandil loodud reeglist ja barjäärist mööda pääseda, seda rikkuda, enam see nagu ei kehtinud... Omad ebaloogilisused olid, mistap langetan ka hinnet, aga igatahes vägagi huvitav ja äärmiselt värskena mõjuv teemakäsitlus!

Teksti loeti inglise keeles

Mis mõjus veidi kummaliselt-tulnuka mõistusse sisenenud Harrelil õnnestus dokumente salajase infoga vaid korra näha, enne kui ta reaalsusse tagasi kisti. Hoolimata sellest luges ta oma ülesande õnnestunuks ja kogu teabe kättesaaduks.

4-.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: