Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Book of Skulls

(romaan aastast 1971)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Romaan surematusest. Arizona kõrbes asuvat mingi Kolpade sekt, mis teeb oma liikmed surematuteks. Selle saladuse jälile on jõudnud üliõpilane Eli Steinfeld, kes leidis arhiivist 13. sajandist pärineva katalaani keelse „Kolpade raamatu”. surematuse saavutamiseks tuleb läbi teha riitus ning akolüüte võetakse alati vastu neljakaupa – üks neist peab enesetapu sooritama ja ühe peavad teised mõrvama. Kaks saavad surematuks. Tasakaal, eks ole.

Tegevust antakse edasi eraldi nelja üliõpilase (rikkur, juut, maakas ja pede) vaatevinklist. Vaheldumisi nende teekonnaga läbi Ameerika Arizonasse on juttu nende minevikust ja motiividest, mis neid surematuse otsimiseni viib. Leitakse klooster ja asutakse õppima riituseks. Vihjamisi on juttu Kolpade sekti päritolust ja ajaloost (Atlantis) ning kirjeldatakse surematuse võimalikke saavutamise teid. Akolüüdid teevad füüsilist tööd, harivad oma vaimu ja mediteerivad, tähtis roll on ka seksuaalsel enesekontrollil – nad peavad ejakuleerumata rahuldama kolm tütarlast. Ja nii iga päev. Aga riituse aeg läheneb ja kaks neist peavad surema.

Isegi uue laine paljulubavuse kontekstis võib romaan tunduda üsna rõve. Üheks läbivaks teemaks on pederastia. Lõpulahendus on igati loogiline ja mõnda aega aimatav. Võib-olla pole see kuigi originaalne – et surematus saavutatakse millegi arvelt, inimese moraalsuse arvelt – aga Silverberg kirjutab need dilemmad suurepäraselt lahti. Nagu mitmed teisedki Silverbergi sama perioodi romaanid on seegi kantud dekadentsist ja ajastu moraalse laostumise hõngust (seks, narkootikumid jne). Igati meisterlikult kirjutatud.

Teksti loeti inglise keeles

 

The Book of Skulls on stiilipuhas õuduslugu. Neli meestudengit ühest USA idaranniku eliitülikoolist võtavad ette autoteekonna Arizona kõrbe. Selle põhjuseks on keskaegne käsikiri, mille üks neist on ülikooli arhiividest leidnud. Käsikiri nimega Kolpade raamat on kirjutatud ühe Kataloonia sekti poolt, mis lubab neljakesi saabunud liikmekandidaatidest kahele surma ja kahele igavest elu. Teekond võetakse ette, sest juhuslikult on üks neist näinud ka ajaleheartiklit Arizonas tegutsevast veidrast sektist, mis tundub olevat sarnane...
 

Lugu jutustatakse läbi nelja peategelase vaatepunkti ja sisemonoloogide, igas peatükis tegelast vahetades. Esimeseks on Eli, neurootiline juudisoost lingvist (kes oma uurimistöö käigus käsikirja avastas), Teiseks on Timothy, laisavõitu sportlane ülirikkast perekonnast, Kolmandaks Ned, iiri-katoliku päritoluga homoseksuaalne kirjanik. Lõpuks neljandaks Oliver, vaesest maakohast pärit arstitudeng, kes on end üles töötanud meeletu keskendumis- ja töövõimega.
 

Ma võin alustuseks öelda, et positiivseid tegelasi nende hulgas pole, kõik nad on rohkem või vähem ennasttäis mölakad. Kuigi mitte ehk väga rohkem kui meestudengid üldiselt või ka mina ise sellel eluetapil.
 

Samas on just karakteriloome selle loo uskumatuks tugevuseks. Arvestades, kui sarnased on peategelased üldiselt, on nende sisehääled nii selgelt eristuvad, et suvalisest peatükist paari lause lugemisest piisab jutustaja tuvastamiseks. See trikk on teostatud nii filigraanselt, et mul on raske millestki võrdväärsest enda loetud kirjanduse hulgas üldse näiteid tuua.
 

Päris pikk osa raamatust keskendubki just rännakule, mille käigus tegelased enda olemust sisemonoloogide kaudu lahti koorivad. Pikka aega piisab sellest huvi ülevalhoidmiseks küllaga. Siis aga, kui tundub, et see hakkab end ammendama, jõuavad nad kohale ja lugu võtab veel täiendava pöörde.
 

Ma pean ütlema, et Silverbergilt olin ma varem lugenud ehk kolme või nelja raamatut ning ei saanud seni päris hästi aru, miks teda ulmežanri suureks klassikuks peetakse. Nüüd aga saan küll.
 

Hinnang: 9/10 ja mitte kergekäeliselt.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: