Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

To Live Again

(romaan aastast 1969)

Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Romaan algab, nagu juudi anektoot - vana juut on surnud!

Ja loomulikult läheb kismaks päranduse ümber. Päranduseks on aga Kaufmanni persoon; tema salvestatud isikuomadused, mälu, kogemused, hing ühesõnaga...

Umbes 10% inimkonnast on piisavalt rikkad, et lasta endale istutada kellegi surnu persoon ning ka ise perioodiliselt end salvestada ja suremiseks niiöelda valmis olla. Surematus, ühesõnaga, on saavutatud; hingede rändamise on tehnoloogia reaalisuseks teinud. Sestap on ka moes budism, õieti miski selle reformeeritud haru, sest naturaalsel kujul pidi ju nirvaana olema see hinge lõpliku puhkus, mitte lõpmatu ümbersünd.

Ühes inimeses võib korraga olla mitu persooni, kes teda kõik rikastavad. Valitakse istikud sõltuvalt selle järgi, millest endal puudust tuntakse. Romaani kangelased on kõik “selle maailma vägevad”, rikkad ja ilusad aga puudust kannatavad nemadki. 16-aastane nümfomaanist Kaufmanni tütar Risa näiteks ihkab esimest siirdatud hinge, mis kuuluks küpsele naisele, et oma seksuaalelu rikastada jne. Intriig päranduse ümber, kus oma huvide kaitseks vahendeid ei valita, ristubki ootamatult Risa uue persooni minevikuga. Siirdatud Tanya hing arvab, et ta mõrvati ning “koos” asuvad tüdrukud tapjat otsima. Aga tegu pole kaugeltki kriminulli või põnevusromaaniga.

Silverberg mängib läbi mitmed võimalused, mida selline hingede siirdamine võib luua. Ja näikse ütlevat, et kui ikka inimene on tõbras, siis hingede siirdamisega teda ei paranda. Autori sümpaatia ei kaldu otseselt ühegi tegelase poole, ning ka Risa, kelle “uusi kogemusi” romaani vältel kaasaelamisega võib jälgida, astub lõpuks suguvõsa jälgedesse - ahnuse, võimumängude ja hoolimatuse maailma. Isikusalvestamise ja hingepanga ideesid kasutab Silverberg veel mujalgi - näiteks Majipoori saagas. Juhul kui siirdatud hing pole oma sekundaarse rolliga nõus, ja hakkab mässma, võib ta peremeesorganismi üle võtta - muutuda dybbuk’iks, tappa originaalse isiku, kuigi konspiratsiooni mõttes üritab teda jäljendada. Dybbukitele peetakse julma jahti ja tabamisel kustutakse. Midagi selle romaani ülesehituses ja ideedes meenutab kangesti Dicki. Heast küljest.

Muidu on aga tüüpiline Silverberg - originaalsed ja usutavaks kirjutatud ideed; rohkesti seksi; mingi dekadentsi ja üldise masenduse meeleolu; hoolega ja oskuslikult väljajoonistatud tegelased; no ja muidugi suurepärane stiil, kõrge professionaalse maitsega kasutet kirjakeel.

Teksti loeti inglise keeles

Parim Silverberg mida siiani olen lugenud. Minu jaoks uudne idee (see persona`de salvestamine elusate inimeste ajudesse, et nad saaksid uuesti "elada", samas aga rikastades oma mälestuste ja kogemustega oma peremeest) on mahlakalt ja mitme nurga alt hästi lahti kirjutatud. Ka see moderniseeritud budism oli hea. Samuti meeldis mulle, et raamatu tegelased ei jagunenud Headeks ja Pahadeks, vaid neil kõigil olid oma head küljed ja vead. Kindel "5+", selles polnud ka mul peale paari esimest peatükki kahtlust.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: