Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Spawn of the Deadly Sea

(lühiromaan aastast 1957)

ajakirjapublikatsioon: «Science Fiction Adventures» 1957; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Surmamere sigitised»
autorikogus «Valitud teosed 1: Tähehiiglaste orjad» 2016

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
0
1
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Jutustuse «Tapva mere kudu» kirjutas Silverberg 1956. aasta lõpus, selleks ajaks oli neil Larry T. Shaw’ga kokkulepe, et kirjanik kirjutab iga uue Science Fiction Adventuresi numbri jaoks uue loo. Kuigi loo atmosfäär on selline piraadi- ja viikingiloo oma, ehk siis üpris keskaegne, on jutu tegevusajaks kauge tulevik.

Silverberg on selle pisut enam kui 30-leheküljelise jutustuse tarbeks mõelnud välja maailma ja rassid, mis panevad pehmelt öeldes ahhetama. Ammu aega tagasi on Maale tunginud Dhuchay’y rassi kuuluvad kahepaiksed tulnukad, kes on Maa alistanud ning veega üle ujutanud, nii et ainsad planeedile alles jäänud inimeste linnad on hiiglaslike ankrutega kõrgemate mäeahelike ja vee alla jäänud linnade varemete külge kinnitatud.

Inimkond elabki neis Triivivates Linnades, ühe säärase linna spetsialiteediks on lihaloomade pidamine, teisel puidu kasvatamine jne. Ja nende linnade vahel künnavad ookeane viikingite laadsed korsaarid, kes on maailmamere omavahel ära jaganud ning pakuvad linnadele omavahelise kaubanduse turvaliseks pidamiseks ja muidu väikepiraatide eest kaitseks tänases mõistes «katust».

Vee all elavad aga veel Maa geneetikute poolt minevikus aretatud vee all eluks kohandatud muteerunud inimsoo kõrvalharu, mis loodi õieti plaaniga tulnukatele vastu astuda, kuid neid oli tollal lihtsalt niivõrd vähe, nüüd aga on neid aastatuhandete jooksul maailmamerre siginenud miljoneid. Täiesti ootamatult Maa alistanud tulnukad aga ühel hetkel lihtsalt lahkusid ja jätsid planeedi Triivivate Linnade, terve elu laevades elavate viikingite ja veealuste inimeste lahkuarenenud gruppide pidada.

Sellises põhjalikus settingus arenebki siis Silverbergi lugu. Dovirr Stargan on Vythaini Triivivas Linnas elav nooruk, kes igatseb merelepääsemisest ja viikingite pealikuks saamisest. Ükskord, kui viikingid tulevad linnast iga-aastast andamit nõudma, korraldab ta sadamakail hulljulge jõudemonstratsiooni ning pääsebki ime läbi Lääneookeani talassarhi Gowymi laevale.

Kui ei oleks seda pööraselt fantastilist settingut, võiks ju öelda, et tegu ongi viikingijutuga, mis lahkab lojaalsuse, võimuvõitluse ja rivaliteedi küsimusi ning väljast gruppi tulnud nooruki teed viikingilaeva kapteniks ja merede valitsejaks, aga see moodustab loost väikese osa. Peaegi sekkuvad mängu Maale naasvad tulnukad, veealused mutandid ning loo lõppu kroonib vaat et apokalüptiline lahing.

Selline omamoodi postapokalüptilise hõnguga pisut elricmelnibone’lik seiklusulme par excellence!

Teksti loeti inglise keeles

Mõningat infantiilsust ja rabedust saaks sellele tekstile kindlasti ette heita, ent lõppmulje oli sümpaatne-nooruslikult ulja ning hoogsa sündmustikuga lühiromaan omanäolisest tulevikumaailmast.
Teksti loeti eesti keeles

Mis neis sisalikes ja mereelukates esmaarvustajat & kogumiku koostajat ahhetama pani, on raske öelda, aga ega ma ei peagi kõigest aru saama. Sisu poolest on tegu sama arvustaja väljenduse järgi "süüdimatu pulpseiklusega" ja seda süüdimatust väljendab ka allakirjutanu hinne.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: