Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Time-Hoppers

(romaan aastast 1967)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (3)

1956. aastal ilmus RS jutt "Hopper", mis romaaniks laiendatuna nägi päevavalgust 1967. Teose peategelaseks on 25. sajandi politseiinspektor Quellen. Maailm on selleks ajaks tohutult ülerahvastatud: ühelgi perekonnal ei või olla üle kahe lapse, valdav enamus peredest elab väikestes ühetoalistes korterites, kord aastas tehakse ekskursioon vabasse loodusse jne. jne. Enamik inimesi on töötud ja elatakse sotsiaalabi varal. Muidugimõista on inimesed rahulolematud ja kibestunud. Tuhanded rändavad illegaalselt 300–500 aastat ajas tagasi. Quellenile tehakse ülesandeks välja selgitada ajarändamise organisaator. Ta ei tohi aga protsessi sekkuda, sest mineviku muutmine võib teiseks teha kogu oleviku. Mulle Silverbergi romaanid meeldivad – parasjagu põnevad ja parasjagu sügavad. Niisamuti ka see. Kindel 5.
Teksti loeti vene keeles

Tegu on romaaniks laiendatud jutuga ja traageldniidid on selgelt nähtavad. Silverberg maalib ahastava pildi tulevikumaailmast, kust head inimesed soovijaid minevikku aitavad, sest seal on elu rahulikum ja inimlikum. Tööpuudus ühe peamise sotsiaalse probleemina peegeldab muidugi kirjutamisaja valusid.

Päätegelane Quellen satub hammasrataste vahele - ta peab tabama ajamasina kasutajad, ent mitte väärama seda, mis juba toime pandud. On teada, et alates 1979.aastast hakkasid tulevikust saabuma "hopperid". Enamus neist on registreeritud ja nende kohta on andmed 25.sajandis olemas.

Ent ei tohi ju lubada, et keegi, kes tegelikult minevikku rändas, nüüd saatmata jääb. Igasugune ajaloo muutmine ohustab pukisolevat võimu - kõik võinuks siis ju teises suunas minna. Lisaks on Quellenil ka üks isiklik patt hingel - ranges klassiühiskonnas on ta endale lubanud ainult väljavalitutele mõeldud luksust, teinud seda salaja ning asja ilmsikstulekul ähvardab teda degradeerimine.

Vürtsiks on lisatud ka kaugemast minevikust avastatud fakte ja juhtumeid (Kaspar Hauser näit.) mis viitaks nagu sellele, et ka kaugemale kui 20.sajand on "hopperid" läinud.

On tõesti parasjagu põnevust ja huvitavalt kirjutatud nagu Silverberg ikka. Kindel "viis".
Teksti loeti inglise keeles

Eespool on juba kaks põjalikku arvustust, kus kõik põhiline juba ära räägitud. Vaga hea romaan, minule meeldis võib olla kõige rohkem see, kui ettevaatlikult autor siin ajaga ümber käib. Ei mingeid liialdusi, kõik tegelased kardavad sekkuda minevikku, kartuses, et see muudab tulevikku.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: