Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Thomas the Proclaimer

(lühiromaan aastast 1972)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

Thomas on ümberkasvanud kurjategija, kellele end jumal ilmutanud. Tema ümber koguneb jüngreid - nende seas keegi Saul Kraft näikse olevat uue kultuse tegelik vaimne isa - ja hakkab kuulutama vajadust uuest lähedusest jumalale. Tegevus toimub 1999, mil maailma tabanud sotsiaalsed-poliitilised-ökoloogilised kataklüsmid teevad maailmalõpu ideed tõesti aktuaalseks.

Thomas kuulutab mahedat oikumeenilist (ja seega globaalselt mõistetavat) sõnumit - jumal avaldas talle, et pöörake oma pale minu poole, puhastage endeid, unustage kurjus ja ma saadan teile Märgi. Ülemaailmne palvetusaktsioon lõppebki Märgi saabumisega - Maakera peatab ööpäevaks oma pöörlemise.

Looduslikke katastroofe ei järgne; teadlsed on hämmingus, tõepoolest sündis ime! Ent ime tagajärjed on hukutavad; sotsiaalsed pinged sellest ainult kasvavad. Endise skeptikust teadlase William Diffordi ümber koguneb uus mõttevool - kui jumal on tõeline, siis peame otsima ratsionaalseid vahendeid, kuidas temaga suhelda; mõttetute kultuste ja teenimiste ja kummardamise aeg on ümber. Kuid ka see liikumine ei suuda peatada imest vapustatud inimeste hüsteeriat. Ka Thomas pole enam oma missioonis veendunud, ta tahab rongilt maha minna. Salapärasel Saul Kraftil on aga omad plaanid.

Hea ja huvitav lugu; neutraalselt kirja pandud; mõtisklus usust; jumala ja inimese vahekorrast. Tekst on katkendlik, antud edasi väga erinevatest vaatenurkadest, mis asjale kasuks tuleb. Väga tugev “neli”.

Teksti loeti inglise keeles

Olen eri ajastutel kirjutatud tulevikuainelist (ja eriti lähituleviku-ainelist) teaduslikku fantastikat lugedes märganud järgmist tendentsi: autorid võtavad tulevikku kujutades aluseks oma ajastu suundumused, olgu siis teaduslikud, sotsiaal-poliitilised, ökoloogilised või muud - ja võimendavaid neid äärmustesse, luues selle võimendamise abil pildi tulevikust. Ehk siis tulevikku kujutatakse sellisena, kus kõik asjad lähevad täpselt sellises suunas, kus teose kirjutamise ajal... ja jäävadki minema. Seetõttu pakub tulevikuulme tihti head pilti just kirjutamisajastu hirmude ja lootuste kohta. 
1970. aastate algust võib läänemaailma jaoks tagantjärele muretuks hipiajastuks pidada, ent nagu selgub Silverbergi eessõnast tema eestikeelsete "Valitud teoste" äsjailmunud kolmandale köitele, oli see vähemalt USA jaoks tegelikult üsna pingeline periood. Vietnami sõjale ja rassidevahelistele pingetele lisandus ka kasvav teadlikkus inimkonda ohustavatest globaalprobleemidest. Ka kõiksugu apokalüptilised sektid (meenutagem või Charles Mansoni jõuku) polnud tolleaegsele USA-le võõrad. Silverbergi kirjeldus lähitulevikust (aastast 1999) on vägagi kirjutamisaja ja selle murede nägu-sõjad, ökoloogilised probleemid, ülerahvastatus, apokalüptiliste sektide märatsemine... (Minu mälu järgi on Silverberg sarnast võtet-viimsepäevaootuses märatsevaid sekte 1999. aastal-kasutanud vähemalt veel ühes oma teoses, nimelt romaanis "Aja maskid").
Hinde osas otsustasin mõningase kaalumise järel maksimumi kasuks, ehkki lõpuosast oodanuks vast üllatavamat puänti. Hea ideega, võimas ja mõjuv lühiromaan. Temaatikalt ja ülesehituselt meenutas veidi Spinradi "Katkuaastate päevikuid"-katastroofist laastatud lähituleviku-USA ja sündmuste nägemine erinevate jutustajate pilgu läbi. 
Teksti loeti eesti keeles

Eelnevas sisukas arvustuses võrreldakse käesolevat lühiromaani "Aja maskidega". Minu arvates on vähemalt samavõrd õigustatud võrdlus varem eesti keeles ilmunud jutuga "Mis juhtus siis, kui tulevik taganes" ( http://baas.ulme.ee/?autor=22&teos=1177 ). Mõlemad tegelevad masside psühholoogiaga ning on usutavalt pessimistlikud.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: