Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Artifact Business

(jutt aastast 1957)

ajakirjapublikatsioon: «Fantastic Universe» 1957; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Äri muinsusesemetega»
Eesti Raadio «Jututuba»

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

Kompanii teeb ühel planeedil arheoloogilisi väljakaevamisi. Kohalike jaoks paistavad tsivilisatsiooni paremad päevad möödas olevat ning nende rass mandumas. Inimesed kasutavad neid teejuhtidena ning annavad leidude müügitulust neile mingi protsendi. Üks tüüp aga avastab ühel heal päeval, et kohalikud teevad hoopiski professionaalsel tasemel bisnist: olles väga osavad käsitöölised, matavad nad oma toodangu inimeste jaoks väga professionaalselt maha. Muidu nende kraami lihtsalt ei ostetud... Puhkeb muidugi skandaal ja kompanii teeb kähku planeedilt sääred, jättes maha tühjade taskutega arheoloogid ning kohalikud. Need leiavad enda elu ja äri jaoks aga uue nutika lahenduse... Päris tore lugu, järjekordne selline, mis hoiatab alahindamast võõraid olendeid, kuigi nad pealtnäha just kõige nutikamad ei paista olevat.
Teksti loeti inglise keeles

Jutul poleks väga vigagi, kuid mis krdi moel nad loo lõpus oma kraami hakkasid tollest kaugest maailmast Maale toimetama, nii et keegi tada ei saanud? Kui neil endil polnud sedagi raha, et ise sellest õnnetust kohast lahkumiseks pilet osta? Loogikaauk, millest marsiks rahulikult ka mammut läbi. Arheoloogide tööst on autoril ka muidugi kuidagi vananenud ettekujutus pehmelt öeldes... Schliemann oli ka selle jutu kirjutamise ajal juba tükka ega teises ilmas.
Teksti loeti inglise keeles

«Võltsinguäri» on üks varase Silverbergi tuntumaid ja antologiseeritumaid tekste ning selle algus ja keskpaik meeldisid mullegi nelja-/viievääriliselt, aga kerglane ja loogikaauklik lõpp kisub hinde kahetsusväärselt alla. Silverberg ise rõhutab, et arheoloogia ja muistsed tsivilisatsioonid on tema üks meelisteemasid, ning meenutab, et isegi oma produktiivsuse ja sisulise kvaliteedi parima suhtega loomekümnendil (1960ndad) kirjutas ta ikkagi ulmest märgatavalt rohkem arheoloogiat ja muistseid kultuure populariseerivaid raamatuid.

Kosmilistes mastaapides arheoloogia on minugi üks meelisteemasid ulmes (Jack McDevitt!) ning kõnealune jutt on kindlasti üks selle alateema kuulsamaid varaseid tekste, et aga teksti esimene, tõsises, peaaegu et «Sierra Madre aarde» vaimus pool ei klapi üldse kokku loo puändi ja jantliku lõppmänguga, siis ei saa kahjuks kõrgemalt hinnata.

Ometi on tunne, et sellest ideest, et tulnukad müüvad Maalt pärit arheoloogidele oma mineviku autentsete leidude pähe hästi järeletehtud koopiaid (ning dilemmad, mis kõik selle avastuse tegemise järel kerkivad...), oleks isegi 1956. aasta mais, mil Silverberg selle paberile pani, märksa parema süžee kokku saanud. Aga ilmselt jälle see pöörane kiirustamine ja kiire honorari vajadus...

Ilmselgelt põhjusega lükkasid tipphonorare maksvad põhiajakirjad loo tagasi ning see ilmus alles aastapäevad hiljem Santessoni Fantastic Universe’is.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: