Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Alaree

(jutt aastast 1958)

ajakirjapublikatsioon: «Saturn, Magazine of Science Fiction and Fantasy» 1958; märts
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

«Alaree» on täitsa kena väike jutt. Silverberg meenutab, et tahtis selle märtsis 1956. aastal kirjutatud looga avaldada muljet toimetaja Horace L. Goldile ja pääseda seeläbi lõpuks ajakirja Galaxy Science Fiction lehekülgedele, aga see ei õnnestunud, kuna, nagu kirjanik aastaid hiljem elutargalt märgib, olid Goldil sedasorti psühholoogiliste lugude kirjutamiseks olemas Theodore Sturgeon ja Fritz Leiber. Nii avaldaski loo hoopis Donald A. Wollheim lühiealises ja vähetuntud ulmeajakirjas Saturn Science Fiction.

Maalaste kosmoselaeva juhtimisseade läheb rivist välja ning laev hakkab ühe koha peal tiirutama, on vaja see lähimale planeedile maandada ning sooritada vajalikud parandustööd. Väheuuritud planeedil laeva parandades kohtuvad meeskonnaliikmed kohaliku elaniku, maavälise eluvormi esindajaga, kes kutsub end nimega Alaree. Maalased on harjunud teisplaneetlastega suhtlema spetsiaalse kiivrit meenutava mõttekonverteri abil, mis tulnuka suhtluse neile arusaadavaks teeb.

Alaree ei ole võimeline mõistma ühikute mina, sina, meie, teie, nemad tähendust. Ta meietab ennast ja kutsub ennast ja teisi planeetlasi (keda keegi kunagi ei näe) Alareeks. Lõpuks seletab maalaste kapten talle ära individuaalse inimese ja grupi eripära, selle olemuse oma laevameeskonna näitel. Alaree saab sellest suurte raskustega aru... ja muutub. Hakkab endast ainsuses rääkima ning oma individuaalsust tunnetama. Järsku ilmuvad ei-tea-kust välja teised tulnukad, kes on Alareega äravahetamiseni sarnased ning neile ei paista tema muutumine meeldivat, nad nimelt jagavad kõik ühte kollektiivset ühisteadvust.

Alaree palub ennast maalaste ekspeditsioonil kaasa võtta, kuna ei saa oma koduplaneedile enam jääda, sest on võõrastega suhtlemise pärast sootsiumist välja tõugatud, maalastel keelab kohalikke elanikke ühelt planeedilt teisele viia aga karm galaktiline regulatsioon. Kapten on dilemma ees, nähes Alaree surmahirmu tema võimaliku mahajätmise pärast...

Selline avastusajaloost šnitti võttev lugu, kohe meenuvad erinevad reisikirjad, erinevad kaptenid, kes Vaikse ookeani saartelt kohalikke pärismaalasi laevale võtsid, et neid siis Londonis, Madridis või Pariisis näidata. Loo puänt on kurb ja traagiline, kuid nende avastusajaloo episoodidega kursis olevale lugejale mitte üllatav. Aga avastusajaloo kuulsusetu kombe kosmiline kirjeldus keerab loole siiski nii vajaliku ulmelise vindi peale, pole pelgalt galaktilisele foonile tõstetud ajalooõpiku peatüki ümberjutustus.

Mulle see lugu peaaegu meeldis, eks ta pisut tahumatult ja rohmakalt kirja pandud oli ja kohati veetis autor aega ebaolulisele keskendudes ning kappas siis kahetsusväärse pealiskaudsusega üle olulistest episoodidest, aga need ongi kiire konveierkirjutamise paratamatud kaasnähud. 1960ndate Silverberg oleks selle loo psühholoogilistest ja melodramaatilistest nüanssidest ikka viimase välja pigistanud, nüüd siis mitte päris. Ning metakirjandus väidab, et just selle loo motiivide ja teemade edasiarendus on kirjaniku hilisem romaan «Muutuste aeg».

Hindeks aga «neli rööbastega», oma osa mängib nii kõrges hinnas ka kosmoselaeva nime valik – Aaron Burr. Burr oli president Thomas Jeffersoni ajal USA kolmas asepresident ning tema suur teene ajaloo ees seisneb selles, et ta tappis oma viitsepresidentuuri viimasel aastal püstoliduellil oma poliitilise rivaali, libertaanlike sõltumatute osariikide liidu asemel tugevale föderaalvõimule ja merkantilismile rajatud Ameerikat toetava Alexander Hamiltoni.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: