Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

There Was an Old Woman—

(jutt aastast 1958)

ajakirjapublikatsioon: «Infinity Science Fiction» 1958; november
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
3
0
0
Keskmine hinne
3.25
Arvustused (4)

Jutt «Oli kord vana naine...» on kloonimislugude eelkäija. Donna Mitchell on jõukas bioloog, ta laseb end juhupartneril rasedaks teha ning tükeldab siis juba kehaväliselt tekkima hakanud elu 32 tükiks: ta kasvatab katseklaasis üles 31 poisslast (üks hukkub/hävib). Naine kasvatab oma lapsi ühes üksikus hiiglaslikus farmis Wisconsini osariigis, tavakooli ta oma poegi ei pane, vaid kasvatab neid spetsiifiliselt ise, igale pojale on ta ette näinud oma eriala, mida lapsest peale arendades loodab ta pojast sel alal tipptegijat teha. See on tema suur eksperiment.

Lugu algab sellest, et pojad tulevad ülikooli lõpetamise järel 21-aastasena tagasi Wisconsini kodufarmi kokku, sellisele omamoodi aastakokkutulekule. Geneetiliselt identsetele poistele on määratud kõigile oma ala: minajutustaja Harold peab saama ajaloolaseks, Philip näitekirjanikuks, Noel romaanikirjanikuks, Donald arstiks, Allan astronoomiks, Barry bioloogiks, Albert näitlejaks, George pianistiks, Claude heliloojaks, Dewey hambaarstiks, Mark tippsportlaseks, David diplomaadiks, Jonas ajakirjanikuks, Peter luuletajaks, Paul maalikunstnikuks, Edward inseneriks, Saul sõjaväelaseks, Charles poliitikuks, Stephen meremeheks, Martin keemikuks, Raymond füüsikuks, James finantsistiks, Ronald raamatukogutöötajaks, Robert raamatupidajaks, John preestriks, Douglas õpetajaks, Anthony kirjanduskriitikuks, William arhitektiks, Frederick lennukipiloodiks, Richard kurjategijaks ja Leonard advokaadiks.

Harold meenutab oma kasvamis- ja õppimisaastaid, kuidas teda lummas ajalugu, millise kirega ta seda kolledžis õppis ning kuidas... see kõik teda järsku enam üldse ei huvita ning kuidas ta tahaks hoopis juuraga tegeleda. Ääri-veeri uurides selgub kokkutulekul, et ka ta mitmikvennad on hakanud vihkama nende jaoks valitud ala... emale, kes on noormeeste jaoks tõeline matriarh, ei julge nad seda aga tunnistada, kuna see tähendaks naise eksperimendi läbikukkumist...

Kummaline ja üldse mitte halb lugu. Ühest küljest nagu ei midagi supererilist, teisalt aga see veidi kirjanduslikuma ja vähem kommertslikuma hõnguga mõtteharjutus mulle täitsa meeldis.

See novembris 1957 kirjutatud pala ilmus Larry T. Shaw ajakirja Infinity Science Fiction viimases numbris, kus ilmus pseudonüümide all veel kaks Silverbergi juttu ning ka raamatuarvustuste veerg, kokku oli tema täiskirjutatud 75 lehekülge 130-leheküljelisest ajakirjast. Sarnast juhtus tollal tihti. Silverberg on enda sõnul sama teemat küll hoopis teistmoodi käsitlenud oma esimeses kirjanduslikult küpses romaanis «Thorns» (1967).

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: