«Valukaubitsejad» on klassikaline sotsiaalne fantastika. On võetud mingi ühiskonna väärnähtus, vähkkasvaja – antud juhul televisioon laiemalt ja tõsielusarjad konkreetsemalt – ning see siis kummaliste ja vaid ulmekeskkonnas võimalike absurdimaiguliste tulemusteni üle vindi keeratud.Tulevikus saavad inimesed näiteks oma operatsiooni ootava lähedase opi teleõigused maha müüa produktsioonifirmale, tingimusel, et lõikusel ei kasutata narkoosi. Ja telefirma maksab siis kõik operatsioonikulud, kasutab oma kirurgi, hoolitseb kõigi opijärgsete kulude eest. Peaasi, et saaks oma saates näidata puhast, ehedat, naturalistlikku valu.
Jutt ei keerlegi niivõrd sellest probleemist tekkivate sotsiaalsete implikatsioonide ümber, seda võetakse kui mingit raha eest ikka juhtuvat enesestmõistetavust, kuivõrd inimliku viha ja kättemaksu ümber, mille üks selline saatediil ja operatsioon endaga kannatanu lähedastele ja saate produtsentidele kaasa toob. Klassikaline juhtum, kus jahimehest saab järsku jahisaak. Oma sellises teatavas hüsteerilisuses ja paranoilisuses sobib jutt pigem isegi 1950ndate ulmesse.
See novembris 1962 kirjutatud jutt on teine Pohli-Silverbergi avaldamiskokkuleppe alusel kirjutatud tekst, aga mulle see ei meeldi. Jutt on hästi ja leidlikult teostatud, aga teksti aines on minu jaoks surmavalt igav: teler, sarjad, produtsendid, haigla, eetiline konflikt, arstid, käsikiri, kes saab osa lõpuks surma? Ma ei vaata praktiliselt üldse töökohustustest vabal ajal televiisorit ja telesaateid laiemalt, mistõttu mingit äratundmishetke ei tekkinud, aines lihtsalt ei kõnetanud mind. Ulmejutte saab kirjutada palju põnevamatest asjadest.
Kuna olen täna heas tujus, siis ei pannud loole hindeks «nõrka nelja», vaid «tugeva kolme».