Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Pain Peddlers

(jutt aastast 1963)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Magazine» 1963; august
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
3
0
0
Keskmine hinne
3.25
Arvustused (4)

Loo tegevus toimub tulevikus, kirjutamisaastat (1963) vaadates aga võib see meie jaoks praegusel hetkel juba ammune minevik olla, vaevalt et herr Silverberg nii kauget tulevikku kui 2011 silmas pidas. Aastal 1963 kujutleti praegusel ajajärgul igal perel isiklikku tuumaraketti olevat, millega pereisa Kuu peal tööl käis. Selles loos on aga tegu televisiooni tulevikuga, ehk siis ennustab Silverberg üsna perverssel moel ette reality-show`de võidukäiku. Tema kujutab mingeid tuimestuseta lõikusi, mida vaatajad ahnelt ja võikalt naudivad ning loo sisu on ühe taolise show tootja tegevus, ning tema abilise, kes talle haiglatest mingeid gangreenihaigeid vanainimesi ette otsib.

Silverberg oli natuke naiivne, ta vist ei osanud uneski näha, et kui show jaoks on vaja, siis tekitatakse sobiv situatsioon esiteks silmapilkselt ise, keegi ei hakka kuskil mingeid tülikaid ja pikki läbirääkimisi pidama. Ning teiseks, igasugu ogarate massi, kes kutsumata trügiks ise peaosaliseks ükskõik millise perverssusega tegelevasse reality telesarja.

Loo hinne on antud silmas pidades seda et lugu oli iseenesest küll korralik, aga silmnähtavalt vananenud, ei äratanud suuremat huvi ning kaob meeltest sootuks kiiresti.Kunagi tulevikus ülelugemiseks puudub igasugune vajadus.

Teksti loeti inglise keeles

«Valukaubitsejad» on klassikaline sotsiaalne fantastika. On võetud mingi ühiskonna väärnähtus, vähkkasvaja – antud juhul televisioon laiemalt ja tõsielusarjad konkreetsemalt – ning see siis kummaliste ja vaid ulmekeskkonnas võimalike absurdimaiguliste tulemusteni üle vindi keeratud.

Tulevikus saavad inimesed näiteks oma operatsiooni ootava lähedase opi teleõigused maha müüa produktsioonifirmale, tingimusel, et lõikusel ei kasutata narkoosi. Ja telefirma maksab siis kõik operatsioonikulud, kasutab oma kirurgi, hoolitseb kõigi opijärgsete kulude eest. Peaasi, et saaks oma saates näidata puhast, ehedat, naturalistlikku valu.

Jutt ei keerlegi niivõrd sellest probleemist tekkivate sotsiaalsete implikatsioonide ümber, seda võetakse kui mingit raha eest ikka juhtuvat enesestmõistetavust, kuivõrd inimliku viha ja kättemaksu ümber, mille üks selline saatediil ja operatsioon endaga kannatanu lähedastele ja saate produtsentidele kaasa toob. Klassikaline juhtum, kus jahimehest saab järsku jahisaak. Oma sellises teatavas hüsteerilisuses ja paranoilisuses sobib jutt pigem isegi 1950ndate ulmesse.

See novembris 1962 kirjutatud jutt on teine Pohli-Silverbergi avaldamiskokkuleppe alusel kirjutatud tekst, aga mulle see ei meeldi. Jutt on hästi ja leidlikult teostatud, aga teksti aines on minu jaoks surmavalt igav: teler, sarjad, produtsendid, haigla, eetiline konflikt, arstid, käsikiri, kes saab osa lõpuks surma? Ma ei vaata praktiliselt üldse töökohustustest vabal ajal televiisorit ja telesaateid laiemalt, mistõttu mingit äratundmishetke ei tekkinud, aines lihtsalt ei kõnetanud mind. Ulmejutte saab kirjutada palju põnevamatest asjadest.

Kuna olen täna heas tujus, siis ei pannud loole hindeks «nõrka nelja», vaid «tugeva kolme».

Teksti loeti inglise keeles

Üldiselt Rauli arvustusega nõus, pigem igavapoolne sotsiaalporno.
Meelis Sepa arvustusele täienduseks, et loo tegevus pidi siiski toimuma 21. sajandil, sest ühes lõigus oli mainitud sellist automarki nagu " '08nda aasta Frontenac".
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: