Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Slaves of the Star Giants

(lühiromaan aastast 1957)

ajakirjapublikatsioon: «Science Fiction Adventures» 1957; veebruar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Tähehiiglaste orjad»
autorikogus «Valitud teosed 1: Tähehiiglaste orjad» 2016

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
0
1
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (3)

Nagu juba öeldud, kirjutas Robert Silverberg oma esimesel loomeperioodil 1954-1959 lisaks kirjandusliku ambitsiooniga ulmetekstidele ka ohjeldamatult palju süüdimatuid pulpseiklusi ning nüüd paari köite ulatuses nendele keskendumegi.

Jutustuse «Tähehiidude orjad» kirjutas Silverberg oma meenutuste järgi ajakirjade Infinity ja Science Fiction Adventures toimetajale Larry T. Shaw’le tellimuse peale, Shaw saatis talle kaanepildi, kus veider humanoidne hiiglane vaatleb katseklaasi sees kahte pisikest inimest – meest ja napis riietuses näitsikut. Klassikaline pulpulme ajastu kaanepilt, eksole!

Napp nädal pärast seda, kui Silverberg oli just võitnud oma esimese Hugo auhinna kui kõige lootustandvam noor debütant, kirjutaski ta septembris 1956 etteantud kaanepildi järgi käesoleva jutustuse. Ning tegu ongi mõnusalt süüdimatu ja erakordselt hoogsa seikluslooga.

1950ndate New Yorgist pärit Lloyd Harkins ärkab järsku keset kummaliselt võõrapärast džunglit, kus uitavad ringi hiiglaslikud robotid ning veelgi suuremad kummaliselt võõrapärased humanoidsed olendid, kellest ühe jala külge klammerdudes Harkins oma teekonda selles võõras maailmas alustabki.

Peagi nuputab Harkins välja, et tegu on kaugtuleviku Maaga, kuhu ta on kummalisel kombel sattunud, siin elavad primitiivsusse langenud inimsoo järeltulijad, keda hiiglaslikud tulnukad kui laborirotte jälgivad ja erinevaid külakogukondi üksteise vastu üles ässitavad. Lisaks siis on kuskil maa all vana aja tehnoloogilist pärandit sisaldav tabuks kuulutatud linn, mida valvavad needsamad hiiglaslikud robotid. Džunglid on vallutanud veel kõiksugu senitundmatud ja inimestele ohtlikud linnu- ja loomaliigid. Lisaks on olemas ka veidrad tugevat mõttemõjutusjõudu omavad mutandid...

Ei pea vist lisama, et enamvähem kõigi loetletud tegelastega tuleb Harkinsil elu ja surma peale võidelda, ta püüab iga hinna eest etturi rollist, kuhu ta on sattunud, välja rabeleda ning lõpuks saabki temast endast sündmuste suunaja. 1940-50ndate pulpulmele tüüpiliselt on tegevuse ja tegevuspaiga kirjeldused hästi elavad, värvikad ja rikkalikult sõnastatud, see kohutavalt võõrapärane džungel ärkab oma lõhnade, värvide ja niiske palavusega lugemise ajal kohe ellu, joonistub lugeja silme ees täies värvikirevuses lahti.

Samuti on muljetavaldav, kui palju tegevust ja ulmekirjanduse teemasid ning motiive on Silverberg nende napi 30 suureformaadilise lehekülje peale mahutanud. Eks ta veidi algajalik ja rabe ja oma ootamatus rikkalikkuses pisut harjumatu on, sellest ka hinne, aga see elavus ja tahtmine, millega tekst on kirja pandud ja mis igast leheküljest vastu vaatab, noh see läheb mullegi korda ja kokkuvõttes oli see üks paganama meeldiv lugemiselamus.

Ainult et vaid kõige moodsama ulmekirjanduse lugemiskõlblikkuse kompleksi küüsis vaevlejad peaksid muidugi säärasest kirjandusest eemale hoidma.

Teksti loeti inglise keeles

Jah, tegu on üsna tüüpilise vanema aja USA pulpulme tekstiga-vähemalt niipalju kui ma neid lugenud olen ja võrrelda oskan. Peategelane kistakse ära autori kaasajast ja satub teise aega/ruumi-võte, mis meenutab Burroughsi, Nowlani, Hamiltoni ning ehk veel kellegi tekste. Nagu ka eelarvustaja poolt mainitud hoogne sündmustik ja värvikalt kirja pandud tulevikumaailm või asjaolu, et Lloyd Harkins justkui väga ei imestagi enda kummalise ajarännu üle ega võta vaimne kohanemine ootamatute sündmustega talt eriti aega-mees hakkab kohe uues reaalsuses tegutsema, annab pahadele pasunasse ning võidan napis riietuses tulevikutüdruku südame.

"Tähehiiglaste orjad" ongi selline pretensioonitu pulp, mille detailide kallal virisemine oleks kaunis mõttetu... ja omas laadis on lühiromaan päris korralikult kirja pandud, nii et hindeks heatahtlik "4".

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: