Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Neighbor

(jutt aastast 1964)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Magazine» 1964; august
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (4)

Jaanuaris 1964 taas Galaxy ja Ifi toimetajale Frederik Pohlile kirjutatud lühijtt «Naaber» vastab üsna hästi minu maitsele. On üks planeet, kus elavad oma tipptasemel sõjatehnikaga varustatud kindluslossides omamoodi aristokraadid, kuna nende päralt on terve planeet, siis elavad nad üksteisest üsna kaugel, nende kindluste vahele mahub tükk tühja loodust. Aristokraadid valitsevad oma järeltulijaid ja majakondseid üsna keskaegses patriarhaalses vaimus.

Planeedil valitseb talv, maad katab ligi kümnemeetrine lumekiht ning ühe kindluse pealikule Michael Holtile ei anna juba aastakümneid rahu vana vihavaenlase Andrew McDermoti kindlus, mille viimane on ehitanud kiusu pärast Holti kindluse vaatevälja, kuigi ruumi oleks kõikjal mujalgi. Vaenlased on end aastate jooksul hambuni relvastanud ning valmis esimese provokatsiooni korral oma robotite armeesid ja tipptasemel sõjatehnikat vastase vastu käiku laskma.

Holt ootab kogu hingest McDermoti vähimatki provokatsiooni, et saaks oma vaenlase hävitada, ta on veendunud, et tema relvastus on vastase omast mäekõrguselt üle, aga uhkus keelab tal vaenust esimesena alustada. Kuni ühel hetkel teatab robotteener kontrollruumis vaenlase kindluse kiiskavaid metalltorne piidlevale Holtile, et temaga soovib ühendust saada McDermott isiklikult. Vana vaenlane pole temaga kunagi otse suhelnud...

Lõpuks Holt siiski vastab ning selgub, et tema vastane on murtud mees, tema suguvõsa on laiali jooksnud, ta on oma robotid ära saatnud ning on suremas ja soovib vaid ühte: et Holt tuleks talle tema lossi külla, et aidata tal...

Kuigi selles loos ei juhtu midagi pöörast, on siin ometi olemas põnev ja ulmeline setting, siin on huvitavad tegelased ja neid painav probleem. Loo lõpp on samuti kena. Kui Silverberg tahab, siis Silverberg oskab.

Selle jutu juurde käivas mälestuskillus leiab Silverberg, et parim ulmekirjanik on selline, kes tegeleb ulmega põhitöö kõrvalt. Kes kirjutab ulmet vaid siis, kui tal tõesti on midagi öelda, mitte selline, kes peab eluspüsimiseks päevast päeva vorpima kosmoseseiklusi. Selle sedastusega võib muidugi vaielda, aga teatud oludes oma tõetera selles leidub.

Igatahes on see jutt kirjutatud ajal, mil Silverberg luges oma põhitööks arheoloogiaalaste populaarteaduslike raamatute kirjutamist, mille jaoks materjali kogumine oli talle endale nauditav, mis saavutasid populaarsuse märksa laiemas auditooriumis kui autori varasem ulmelooming ning mis tõid ka märkimisväärselt rohkem sisse, kui ulmejutud oma valdkonna suhteliselt väikestes ajakirjades.

Teksti loeti inglise keeles

Loo tegevusmaailm oli väga põnevalt loodud ja talvise planeedi painav õhustik hästi edasi antud. Millegipärast ma erinevalt eelarvustajatest loole siiski maksimumhinnet panna ei suuda... ilmselt ei suutnud just süžee piisavalt kaasahaaravalt mõjuda, ehkki maailmaloome oli suurepärane.
Erinevalt Raulist ei meenutanud kirjeldatud ühiskonnas toimiv peremudel mulle keskaegset patriarhaati, vaid pigem diktaatorlikku "isavõimu" Rooma riigi suurperedes.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: