Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Absolutely Inflexible

(jutt aastast 1956)

ajakirjapublikatsioon: «Fantastic Universe» 1956; juuli
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
6
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (6)

Olles kaugel arvamusest, et ajasrändamise teemal on ulmes juba kõik ära tehtud, oli antud jutt siiski niivõrd etteaimatav, et üle kolme oleks patt panna. Oma osa asjaloos selleski, et too lugu kuulub enam-vähem täpselt sellesse alaliiki, kus paraku valitseb Heinleini ületamatu `Enese ees ja järel`.Peategelane on ametnikuks kliinilises tulevikumaailmas kuhu sattunud ajarändurid(ajareis on võimalik vaid ühesuunalisena)kuule kupli alla vinduma saadetakse (oma bakteritega põhjustaksid nad muidu maal megaepideemiaid) ning tuntud oma kõva südame poolest (vt. pealkirja). Ühel päeval tuuakse aga tema juurde ajarändur, kellel on väidetavasti mõlemasuunalist ajareisi võimaldav aparaat.
Teksti loeti inglise keeles

Kui ma Andri arvustust lugesin, siis mõtlesin, et küll ajab ikka joru... mul olid jutust justkui paremad muljed jäänud... Lugesin nüüd siis loo kolmandat korda üle ning pean tunnistama, et üle kolme oleks patt panna!

Tegu on plakatlik-moraliseeriva looga totalitaarsest tulevikust. Ega see tulevik niiväga totalitaarne polegi, aga autor püüab ilgelt seda muljet jätta. Loo peategelane on ametnik, kes peab vestlema nende mineviku ajaränduritega, kes tema aega on sattunud. Vestlus on üsna trafaretne – kuna tulevikus on inimkond üsna kaitsetu mineviku viiruste vastu, siis saadetakse kõik ajarändurid eluaegsele pagendusele Kuule...

Ühel päeval saabub ajarändur, kel on väidetavasti aparaat, mis võimaldab rände edasi-tagasi... ametnik ei usu ning kukub aparaati näperdama...

Neljas lugemine tuleb ilmselt kõne alla vaid siis, kui originaal näppu juhtub...

Teksti loeti vene keeles

Lühijutt «Täiesti paindumatu» on oma aja laps. Sellega pean ma silmas seda, et see on noore alustava kirjamehe üks konveierilt tulnud töid, et endal hinge sees hoida, perioodist, mil Silverberg kirjutas jutu nädalas. Ja noh, muidugi on see meeldiv üllatus, kui selliselt konveierilindilt tuleb midagi, mis ei olegi täielik keskpärasus ning kus mingi omapära täiesti peitub.

Silverberg tunnistab pikemata Robert A. Heinleini lühiromaani «Enese ees ja järel» mõju selle loo sünni juures, ometi vabandab end justkui välja viitega loo keskmisest märksa sagedasemale kordustrükkimisele erinevates antoloogiates, andes mõista, et päris käkk see järelikult olla ei saa...

Ma ei tea. Kui seda nüüd loeb inimene, kes RAHi tekstiga tuttav pole, äkki ta siis ahhetab ja on väikeses vaimustuseski. Tõesti ei tea. Esiteks pole siin see ajaring nii perfektselt kokku jooksev kui Heinleinil, pigem üsna logisedes, teiseks on see nii täpselt Heinleini skeemi uuestikirjutamine...

Lisaks siis täpselt see, et on võetud kuldajastul leiutatud skeem ning see siis pisut konspektiivsemas ja sotsiaalsemas (moraliseerivas) laadis ümber jutustatud – ilma kuldajastu sädeluseta.

Aga kui läheneda tekstile puhta lehena, siis on tegu muidugi korraliku keskmise käsitööoskusega, mis 1956. aasta taustsüsteemis kindlasti mitte kõige hullem välja ei paistnud.

Teksti loeti inglise keeles

Käesoleva loo eeskuju, Heinleini "Enese ees ja järel", olen muidugi aastate eest antoloogiast "Lilled Algernonile" lugenud, ent praeguseks on mälestus sellest üsna tuhmunud. Seega ei osanud ma ka loo lõpplahendust nii ettearvatavaks pidada, nagu eelarvustajad seda teinud on.
Aga loo tegevusmaailm ja intriig on rabedad küll, sisaldades rohkem küsimusi kui vastuseid. Mille eest need "hüppajad" täpselt põgenevad? (Minevikumaailma põgus kirjeldus mõjus pigem segadusttekitavalt) Miks nad just 28. sajandisse satuvad ja pole võimelised sealt ajas edasi "hüppama"? Miks nad alati ühekaupa "hüppavad"? Jne.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: