Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Collecting Team

(jutt aastast 1957)

ajakirjapublikatsioon: «Super-Science Fiction» 1956; detsember [pealkirjaga «Catch `Em All Alive!»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Juunis 1956 kirjutas värskelt ülikooli lõpetanud ja esimest kuud vabakutselise professionaalse kirjaniku leiba maitsev Silverberg ajakirjadele 18 juttu. Ta on meenutanud, et üüris just New Yorgis uue korteri, mille üür vajas maksmist, mis vajas möbleerimist jne. Küll ei maini kirjanik, et korter oli millegipärast viietoaline ja väga luksusliku vaatega. Igatahes ei olnud see 18 juttu kuus (ja need ei olnud vaid 10-20-leheküljelised lühipalad, vaid sekka ikka ka jutustusi ja lühiromaane!) järgneva kolme-nelja aasta Silverbergi produktiivsust arvestades veel kaugeltki tipp.

Üks neist 18 jutust on «Kogumismeeskond», mis ilmus W. W. Scotti toimetatud ajakirjas «Super-Science Fiction» hoopis pealkirja all «Püüdke nad kõik elusalt kinni!». Lugu räägib Maa loomaaia jaoks erinevate kaugete planeetide rikkaliku looma- ja linnuriigi näidiste korjamisest. Seni üsna ebaeduka kogumistuuri lõpus satub maalaste kosmoselaev vägagi paljulubava planeedi peale, kõik märgid näitavad, et tingimused mitmekesiseks eluks on planeedil olemas ning maandumise järel avastataksegi end sisuliselt eri looma- ja linnuliikide täielikust paabelist, loomaia kogumismeeskond on praktiliselt või sees.

Millegipärast on äsja planeedile jõudnud laevameeskonda läbi selle illuminaatorite planeedilt vaatavate kaelkirjaku moodi loomade pilgus mingi kummaline meeleheide või palve, aga see jäetakse tähelepanuta. Alaku korjandus! Erinevad loomad-linnud lasevadki end väga meeleldi kinni püüda ning laevale puuri toimetada, sellist leplikkust pole maalased kusagil varem kohanud. Samuti on kummaline, et sellel planeedil on koos väga erineva evolutsioonilise tausta ja kohastumusega liike, mis justkui poleks loogika järgi ühetaoliste looduslike tingimuste juures saanud välja areneda.

Igatahes laeva zooloogid muudkui uurivad ja koguvad, koguvad ja uurivad, laeva kaptenile see kõik aga kangesti ei meeldi ning ta tahab planeedilt võimalikult kiiresti lahkuda. Sellest tekib konflikt zooloogidega, kes järjest uusi liike laeva tassivad ja varemkogutud vähemhuvitavaid jälle lahti lasevad. Kui kapten ühel hetkel avastab, et laeva mootor on rikutud, ning sellega ei saagi enne põhjalikke parandustöid õhku tõusta, süüdistab ta diversioonis kohe zoolooge, kes aga seda üllatusega eitavad.

Lugu on kuulus ja loo lahendus on klassikaline. Äraspidine selline. Silverberg meenutab, et kuigi ta kirjutas selle vaid kiire üüriraha teenimiseks, on see lugu talle raha sisse toonud järgneva 35 aasta jooksul regulaarselt, kuna seda on lisaks ulmeantoloogiates kordusavaldamistele paarkümmend korda erinevates koolilugemikes taastrükitud kui näidet üht teatavat tüüpi novellivõttest.

Lugu peaks nagu tekitama korraliku «ohhoo»-efekti, aga ei tekita miskipärast. Puänt ei tööta minu peal, kõik see on kuidagi tuim, rabe ja algaja kirjutatud. Kahju.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: