Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

A Man of Talent

(jutt aastast 1956)

ajakirjapublikatsioon: «Future Science Fiction» 1956; talv [algversioon; pealkirjaga «The Man with Talent»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
0
1
0
Keskmine hinne
2.0
Arvustused (1)

Silverberg meenutab, et kirjutas «Andeka mehe» oktoobris 1956, vahetult pärast septembris toimunud Milfordi ulmekirjanike konverentsi – esimest omataolist ja kuulsat üritust, kus tollased tippautorid kokku said ja professionaalsel tasemel oma tööd vaagisid, nii ajaviitelisest kui kunstilisest aspektist. Ja sellest kunstilisest loomevalu jutust innustatuna Silverberg kõnealuse jutu kirjutaski.

Loo peategelane on luuletaja Emil Vilar, kes on kakskümmend aastat maadelnud ja pongestanud oma luuletuste kallal Maal, aga keskkond ei sobi. Üks arvustaja on ka paarikümne aasta eest viidanud, et Maal on sedasorti loomingu austajaskond praktiliselt välja surnud ning ka ühiskonna üldine meelsus ja atmosfäär ei soosi Vilari talendi väljaarenemist. Kakskümmend aastat hiljem rändabki luuletaja välja ühele kaugele kolkaplaneedile, mille valis välja juhuslikult – Rigel VII.

Planeedil satub Vilar elama väikese ruraalse-patriarhaalse külakogukonna juurde, kus tuntakse huvi, mida tema teha oskab, millise praktilise oskuse või võimekuse tema sellesse karmi kanti kaasa on toonud. Selles suures peres on pereisa ise loojutustaja, kunstnik, muusik – kõigi muude praktiliste asjade kõrvalt.

See tekst peaks nagu avastama vägagi põnevaid territooriume looja ja loomingu teemal: kas saab olla loomingut ilma publikuta, kas saab ühiskonnast eraldi ja sõltumatult eksisteerida vaid loomingule keskenduv inimene, kas looming on midagi tavategevustest «õilsamat» jne jne jne.

Kahjuks käib see materjal algajal kirjanikuhakatisel Silverbergil kõrgelt üle pea ja tulemuseks on õlgukehitamapanev soperdis. Peaaegu «üks».

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: