Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Pleasure of Their Company

(jutt aastast 1970)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Augustis 1969 kirjutatud «Rõõm nende seltskonnast» on üks «Ringing the Changes» kogumiku varemlugemata tekstidest meeldivamaid üllatusi. Just sellise ulmega seostub mul 1960ndate Silverberg (oma parimail hetkil).

Bradley Maailma nimelise planeedi president Thomas Voigtland põgeneb üksinda kosmoselaevas. Tema juhitud riigis toimus kindral McAllisteri juhitud hunta korraldatud riigipööre ning poleks Voigtland kiiremas korras põgenenud, oleks ta koheselt tapetud. Ta ei saanud kaasa võtta oma abikaasat, poega-tütart ega oma vana sõpra ja poliitilist mentorit, kuna nad kõik asusid parajasti planeedi eri piirkondades, ning nii on ta põgenenud üksinda.

Kosmoselaeva on ta kaasa võtnud varem valmisprogrammeeritud «Kuubid», n-ö. tehislikud kopeeritud teadvused nendest talle kallitest inimestest, lisaks portsu Kuupe erinevatest ajaloolistest suurkujudest (Ovidius, Shakespeare, Attila jne). Oma pikal teekonnal järgmise asustatud punktini lülitab siis Voigtland neid Kuupe üksteise järel sisse ja vestleb nendega, samuti saavad need omavahel vestelda.

Pikal teel hakkab Voigtlandi painama tema lähedaste tegelik saatus koduplaneedil, aga ta teab, et ei tohi sideseanssi aktiveerida, kuna muutub siis huntale nähtavaks ja ta püütaks kiiremate kosmoselaevadega kerge vaevaga kinni. Samuti hakkab teda südametunnistus piinama, et ta niimoodi argpükslikult pages, jättes lähedased inimesed partisanisõda pidama... Kuupidelt saab ta siiski kinnitust ja julgustust, et tegi õigesti, kuna nii on partisanidel tema näol olemas sümboolne juht, kelle nimel võidelda jne.

Voigtland usub seda, kuni ühel hetkel siiski loob sideseansi: tegelikkus on kohutav: pooled ta lähedastest on hukkunud ning tema poliitiline mentor ja partisanisõja juht nimetab teda pikema jututa reeturiks...

Väga lahe lugu! Nagu ka eelmise müütide loo puhul nii on ka siin näha Silverbergi huvi erinevate ajalooliste isikute ja nende virtuaalse uuestiloomise vastu, mis 1980ndail väljendus mitmes vägagi meisterlikus tekstis. Kiidan.Silverberg on meenutanud, et 1960ndate lõpul, mil ta selle loo kirjutas, tundus, et ulmeajakirjad on väljasurev nähtus, neid oli järgi jäänud 5-6 ning üha enam hakkas uut ulmet ilmuma originaalantoloogiate sarjades nagu Orbit (koostaja Damon Knight), Universe (Terry Carr), New Dimensions (Silverberg ise), Quark (Samuel R. Delany), Nova (Harry Harrison) jt.

Sama kirjastus, mis oli 1950ndail andnud välja Larry T. Shaw toimetatud ajakirja Infinity, otsustas kaubamärgi originaalantoloogiasarjana tagasi tuua, seda võeti toimetama teenekas ulmefänn Bob Hoskins ning just selle sarja jaoks omaaegse Infinity-ajakirja teenekas kaasautor Silverberg selle loo kirjutaski.

Teksti loeti inglise keeles

Lugu on ses mõttes jama, et tagasipöördumine ei tohiks olla tegelasekohane. Nii palju kui senistest presidentidest üle maailma teada on. Nõrga lõpu eest läheb punkt maha.
Jah noh, ekraanide asemel oleks võinud ka midagi nutikamat olla. Ikkagi teadusulme või nii.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: