Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

After the Myths Went Home

(jutt aastast 1969)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1969; november
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
2
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (3)

«Pärast müütide lahkumist» on üsna kehv jutt. Silverberg meenutab, et Ed Ferman hakkas korjama lugusid ajakirja Fantasy & Science Fiction 20. aastapäeva tähistava juubelinumbri jaoks ning Silverberg kirjutas sinna selle pala, mille Ferman ka koheselt ostis, aga eri põhjustel puksisid hiljem laekunud teiste autorite paremad lood selle juubelinumbrist välja. Ma ei imesta.

Silverberg kirjutab, et oli fakti üle kaunis mossis, aga hiljem on siiski sattunud kõigisse järgmistesse juubelinumbritesse, mis tema pahameelt lahutas.

Kauges tulevikus kutsuvad üliarenenud inimesed, kes vahetavad soovi järgi oma kehasid jne, mingi masina abil välja erinevaid ajaloolisi isikuid: Napoleon osutub väga efektseks ja põnevaks persooniks, Winston Churchill on aga pettumus, kuna joob liiga palju.

Ajaloolistest isikutest tüdinuna otsustavad tuleviklased välja kutsuda mütoloogilisi tegelasi. Toimuvad uhked ettevalmistused, planeetidelt tuleb kaugeid külalisi etendust vaatama, ilm tehakse seks puhuks ilusaks, dekoreeritakse ümbrus. Ja siis hakataksegi pihta. Välja kutsutakse Aadam ja Eeva, sokujalgne Paan, terve ports Vana-Kreeka kangelasi: Hektor, Achilleus, Orpheus, Perseus, Odysseus jpt, lisaks Gilgameš, Baal, Krišna, Quetzalcoatl, taanlane Holger, Ptah, Thor, Nimrod, Set ja nii edasi.

Tuleviklased tüdivad aga kergelt ning välja asutakse kutsuma nooremaid jumalaid nagu teadusjumalad Newton, Einstein, Oppenheimer, Kopernik, Freud, aga ka emantsipatsioonijumal Abraham Lincoln, nooruse ja kevade jumal John F. Kennedy jne. Kennedy vaidleb vastu, et tema pole jumal ja mütoloogiline tegelane, vaid eksisteeris päriselt, aga tuleviklased kinnitavad, et temast sai müüt.

Lugu räägibki nagu müütidest ja vanadest jumalatest ja neist ärapööramisest ja iga ühiskonna vajadusest müütide ja jumaluste järele, aga kui te nüüd arvate, et see on üks lahe ja värvikas ja leidlik ja dünaamiline lugu, siis te eksite. Silverberg on selle kuidagi täiesti empaatiata ja ükskõikselt ja igavalt kirja pannud, ta loetleb sündmusi ja nimesid, mitte ei jutusta. Eks ta mingit teatavat iidset kreeka müüdistiili püüab järele aimata, aga miks sellist pala just sellises teostuses siia maailma tarvis oli, mina ei mõista.

Teksti loeti inglise keeles

Mulle päris meeldis... mitte selle kergelt moraliseeriva müüditeema pärast, vaid just sellepärast, kuidas loos avati 126. sajandi kõrgeltarenenud, ent dekadentlikku inimühiskonda oma kummaliste ajaviidetega. Ja muidugi see lõpplahendus...
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023

Autorite sildid: