Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Iron Chancellor

(jutt aastast 1958)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Science Fiction» 1958; mai
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
3
0
0
Keskmine hinne
3.667
Arvustused (6)

Jõukas ametnik Sam Carmichael oli nagu ka teised ta pere liikmed üsna tüse. Sam leidis, et neil kõigil oleks hea kaalus maha võtta ja ostis uue robot-koka, millele oli sisse monteeritud tarbitud kalorite jälgimise seade. Üsna paljutähendav oli nimi, mille too robot enesele võttis –Bismarck. Kuidas Raudne Kantsler oma ülesandega hakkama sai, sellest too mõnus robotilugu räägibki. Carmichaelide perekond on tabavalt kujutatud, ka kodurobotid on isikupärased. Tugev samm edasi võrreldes Asimovi robotilugudega. Hindeks 4+
Teksti loeti vene keeles

Selles kas see samm, millest eelkirjutaja räägib üldse positiivse märgiga on, ma küll kahtlen, parim osa jutust oli vast algus, roboti ostmine ning peategelase mõtted sealjuure, kuidas nüüd kõik edenema hakkab. Edasi kulges tegevus kuidagi ettearvatut ja üsna igavat rada. Eriti kui mõelda, mis aastal lugu kirjutatud on. Hinne miinusega. P.S. robot ei võtnud seda nime enesele ise.
Teksti loeti inglise keeles

Jutustus «Raudne kantsler» kuulub ulmekirjanduse ühte ilgemasse alaliiki - see on satiiriline ulme. See on sedasorti vastik kirjandus, mida pakkus 1950ndail oksendamiseni Horace L. Goldi ajakiri Galaxy ning selle üks esiviljelejaid tol kümnendil oli Frederik Pohl. Võib nimetada ka sotsiaalpornoks.

Sealsamas Galaxy’s see 1957. aasta detsembris kirjutatud jutt mõned kuud hiljem ilmuski. Silverberg ise meenutab, et kirjutas selle teksti pisut Henry Kuttneri 1940ndate humoorikate robotilugude vaimus. Mnjah, mingi õhkõrn sarnasus ehk tõesti on... Hea vähemalt, et Silverberg isegi aru saab ja tunnistab, et selles loos midagi erilist ei peitu, et lihtsalt hästi õmmeldud klants ülikond, mis talle aastate jooksul erinevates antoloogiates uuesti ilmudes kenasti pappi on sisse toonud.

Carmichaelite pere soetab endale uue köögiroboti ning programmeerib tolle neile keskmist dieeti korraldama oma serveeritava toiduvalikuga. Peagi avastab pere end heatahtliku, aga range ja nõudliku dieedikorraldaja terrori alt, mis esiotsa tundub veel süütu, aga pärast käpardlikku sebimist roboti vooluringis ja lühise põhjustamist muutub juba päris terroriks, ikka sellesama dieedi nimel.

Lugu on lõdva randmega ja huvitavalt kirjutatud, igav lugedes ei hakka, on isegi põnev ja pöörad huviga lehti, et kuidas see sotsiaal-satiiriline anekdoot siis lõpeb, aga lugemise ajal kummitab kuskil aju tagatoas ometi kogu aeg suur küsimus: miks sellist soga oli vaja kirja panna, miks sellisest haledast sotsiaalkriitikast enese paksukssöömise ja mõõdutundetu konsumerismi aadressil sellist satiirilist ulmeteksti üldse tarvis oli? Sellist kräppi lugedes hakkad igatsema taga stiilipuhast ja pretensioonita ajaviitelist seiklusulmet, laserpüstoleid, galaktikaimpeeriume, udukogudesse peitunud planeete, komeete varastavaid kosmosepiraate jmt hilarioosset.

Eriti tulid need mõtted, et selle «põllega Terminaator köögilaua taga» skeemi asemel oleks ju saanud midagi superhead kirjutada, pähe just loo lõpustseenide ajal, mis juba tõesti naljatuju ära võtsid ning karmiks ja lohutuks kätte läksid. Aga ei. Ikkagi kõigest anekdoot. Selline Pohli «Tunneli maailma all» vaimus.

Südamega paneks hindeks «mitterahuldava», aga mõistusega tuleb tunnistada, et igav ju lugedes kordagi ei hakanud.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: