Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Up the Line

(romaan aastast 1969)

ajakirjapublikatsioon: «Amazing Stories» 1969; juuli – september
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.429
Arvustused (7)

Hoogne, lustakalt kirjapandud ja kohati lausa romantiliselt kaunis lugu 21. saj elavast elu üsna kergelt võtvast vennikesest, kes parema tegevuse puudumisel asub ametisse Ajakullerina. Viimane tähendab lahtiseletatuna, et mehe ülesandeks on juhtida turistide gruppe ekskursioonidel minevikku, valvata et turistide tegevuse läbi nad ise ja ajaloo kulg kannatada ei saaks, ning vältida ebameeldivate ajaparadokside teket. Seoses ametiga on Ajakulleritel virtuaalne võimalus kasutada ära oma positsiooni ja et enamus ajakuritegusid on rangelt karistatavad, on omavolitsemine minevikus muutunud enamiku Ajakullerite jaoks nii-öelda põnevaks harrastuseks. Hoolimata Ajapatrulli raskest käest. Pealtnäha üsna tühine ja erootikaga üleküllastatud lugu muutub tegevuse arenedes üha sügavamaks ja raamatu viimasel leheküljel leiad äkki, et mõtled tahtmatult küsimustele a'' la "Mis on elu mõte?" ja "Mis on armastus?". Kirjanikuna tundub vähemalt selle raamatu põhjal Silverberg kohati lausa meister olevat. Mind isiklikult küll häiris ta mõnevõrra lohakas ajateooria käsitlus, kuid see raamat on rohkem fiction kui science ning hindeks pandud 4 on tegelikult neli ja pool.
Teksti loeti inglise keeles

21.sajandi keskpaik, mil lugu käivitub, jääb romaani fookusest üldiselt välja. Silverberg kasutab tulevikust peamiselt kahte teemat - seksuaalkommete vabadust ja mingite stimuleerivate narkootikumide üldkasutatavust. Eks selle koha pealt romaan olegi oma aja laps. Peategelane Jud hakkab ajakulleriks ja sealtsaadik keskendubki lugu ajas reisimisele ning minevikus juhtuvatele seiklustele.

Judi õpiajal käiakse lühidalt Lousiana minevikus, Suure Katku aegses Euroopas, ent peamiselt Bütsansis, mille ajaloolasekraadiga Jud oma "tegutsemispiirkonnaks" valibki. Kõrvuti tegevusega, saab lugeja ka Bütsansi ajaloo lühikursuse ning osaleb ajaekskursioonis...sedavõrd hästi valdab Silverberg materjali!

Mis puutub lohakasse ümberkäimisesse ajaga, siis tõesti - raske on neid paradokse ja reisimisi loogilisele mõtlemisele allutada. Kuid ega see polegi oluline. Tähtis on, et selles romaanis toimib just selline reaalsus; ajas reisimine käib just nii, nagu RS siin esitab. Romaani lõpupoole keeratakse ajarändudele selline kõrgpilotaazhi vint peale, et loogika otsimine tundub juba mõttetuna.

Enamuses käitab Jud tuuri Bütsansi veriste ja epohhilöövate sündmuste ajal - mässud, Ristisõjad, paleepöörded. Turiste huvitavad ju katastroofid ja vägivald.

Seksuaalsuhted selles 21.sajandis on siis võrdlemisi lõdvad, ning ajareiside käigus tegelevad nendega nii kullerid kui reisijad - rohkem omavahel, sest "kohalike" häirimine pole lubatud. Igaks juhuks peavad kullerid ka pille võtma, juhul kui nad siiski keelust üle astuvad. Noor ja naiivne Jud on alguses üsna kuulekas, ent puutudes kokku "isadega", kes kõik endale minevikus igasugu vallatusi lubavad, hakkavad temagi tõekspidamised muutuma.

Seksi ja armastuse vahekorda võikski pidada romaani põhiteemaks...hoolimata, et "parkimisega" Judil probleeme pole - ta juhtub isegi Bütsansi nümfonaanist keisrinna Theodosia peal ära käima - leiab ta ikkagi naisterahva, kellega ei tohiks... Kõik saab alguse õitei sellest, et veterankuller Metaxas kirjeldab Judile oma hobi - kaugete esiemade otsimist ja nendega magamist.

Judki asub akadeemilisest huvist oma sugupuud otsima - ta on pool-kreeklane, pool-juut; ja avastab, et pärineb iidsest ja vanast Ducaste suguvõsast. Ja siis kohtab ta mitmekordset vana-vana-vana-jne-ema Pulcheriat. Mõlemad tunnevad vastupandamatut tõmmet.

Hindeks panen hästi rasvase, hüüu- ja plussmärkidega "viie". Julgeksin öelda, et Silverberg oma parimal tasemel. Erakordselt lugajasõbralik, huvitav ja põnev romaan.
Teksti loeti inglise keeles

Kel meeldib ajalugu, siis see raamat on igati mõnus materjal Bütsansi ajaloo kohta. Paistab, et Silverberg on teinud enne kirjutamist ühe korraliku uurimise selle aja kohta. See ajalugu on kirja pandud hästi, ümbritsetud seda humoorikate ja erootiliste kõrvalseikadega. Kõik muu oluline on juba eespool õeldud, lisaks vaid, et nõustun Andrei Golikovi arvustuse viimase lõiguga saja protsendiliselt.
Teksti loeti inglise keeles

Eelmised arvustajad on juba sisust piisavalt rääkinud. Üle jääb ainult ühineda vaimustushüüetega ja eriti Golikovi arvustuse viimase lõiguga. Igal juhul pole juba tükk aega kätte sattunud raamatut, mis oleks olnud niivõrd põnev, huvitav, naljakas, hariv ja kõik need teised positiivsed omadussõnad. Ja veel muidugi see geniaalne lôpp, ôigemini geniaalne viimane lause...
Teksti loeti inglise keeles

Sai pärast paarikümneaastast vahet jälle see ajarändamisromaan loetud. Kiire, sündmusterohke ja aitas paar õhtut täita. Ei midagi enamat.

Ei viitsinud uurida, kas ajaloofaktid olid ikka õiged. Sandra Miesel (Andersoni uurija) väidab, et selles teoses on Silverberg nendega üsna vabalt ringi käinud. Nelja teenib ausalt ära.
Teksti loeti inglise keeles

Inimesele kes on kunagi lugenud kanoonilisest eestikeelsest kogumikust Heinleini juttu "By His Bootstraps" ja vaadanud "Tagasi tulevikku" filme, ei paku see Silverbergi ajarännufarss erilist ohhoo-elamust. Uskuda võib et ilmumise ajal oli tegu väga vinge tekstiga, tänapäeval aga saab seda võtta kui normaalset ajaviiteromaani mille tarbimine ei eelda erilist süvenemist. Sellisena on tegu igati lugemistväärt teosega.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: