Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Hawksbill Station

(romaan aastast 1968)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Hawksbill Station on interneeritute laager, kuhu XX saj. lõpul Ameerika Ühendriikides võimule tulnud sündikalistlik valitsus saadab ''humaanselt'' oma meelsusvangid - revolutsionäärid ja terroristid. Eriline on siin see, et laager asub Kambriumi ajastus ja ajamasin töötab ainult ühes suunas. Sellega on väljasaadetus mõistetud tingimusteta eluaegsesse vangistusse, kes ühes uute vangide saabumisega saab valitsevalt klikilt ka vahest hädapäraseid resursse. Romaani alguseks on vangilaager funktsioneerinud ca 25 aastat, ning vanim elav olija Jim Barrett (vaikimisi grupi vanem), on veetnud seal 20 aastat. Midagi selles äärmiselt staatilises ja stagneeruvas ühiskonnakeses hakkab muutuma siis, kui peale pikemat vaheaega saabub laagrisse uus karistusalune, kelle käitumine teistele vangidele tundub üha kahtlasem ja kahtlasem... Raamatus kirjeldataksegi sündmusi selles laagris vaheldumisi Jim Barretti meenutustega tema revolutsionääriks küpsemisest ning pikapeale eneseparoodiaks teisenenud revolutsiooniüritusest. Suhteliselt tugev raamat, maksimumhinne jääb tulemata erilise sädeme puudumise tõttu selles üldiselt asjalikus ja loetavas tekstis ning totravõitu lõpu pärast.
Teksti loeti inglise keeles

Kambriumi trilobiite sööma pagendatud vangide kirjeldus on masendavalt tõepärane - kellel kuidas katus sõitma hakkab. Kes mõtleb välja uue usulahu, kes mätsib savist kokku naise ja üritab seda juhuslike kemikaalidega ellu äratada(laagris on ainult mehed - naiste laager asub umbes miljardi aasta "kaugusel"), kes on kindel et pagendusest on võimalik pääseda üleloomulike vaimsete võimete abil.

Enne väljasaatmist asetleidnud kõduva revolutsiooni ja Barretti isikliku traagika kirjeldus on ka kaunis õpetlik..

Hea raamatu rikkus tõesti ära happy-end..

Teksti loeti vene keeles

Kurjategijate täielik isoleerimine ülejäänud inimkonnast pole sugugi uus teema, küsimus on selles, kuidas need isoleeritakse.

Käesolevas romaanis saadetakse poliitilised vangid kaugesse minevikku, miljard aastat tagasi, trilobiitide juurde. Ja ainult mehed, naiste laager on "kõigest" saja miljoni aasta kauguses. Ja seda selleks, et täielikult vältida meeste ja naiste kokkusaamist - taolise segakoloonia elanikkond hakkaks paljunema ja selle tulemusena tänapäeva inimkonnast poleks võibolla enam midagi alles. Reis on ühesuunaline, mingit tagasipääsu lootust ei ole.

Inimeste degradeerimine ja kogu laagri õhkkond on kirjeldatud väga tõepäraselt. Erinevalt eelarvustajatest, mind romaani lõpp ei häiri. Sügavamal järgimõtlemisel (ja need mõtted kõlavad ka romaanis), ei olegi see lõpp võib olla midagi nii "happy". Ei oska muud hinnet panna kui viie, võib olla väikese miinusega.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: