Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Invaders from Earth

(romaan aastast 1958)

eesti keeles: «Sissetungijad planeedilt Maa»
Eesti Raadio järjejutt

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
2
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (4)

Romaan jutustab sellest, kuidas maalastel on hädasti vaja Ganimedeselt (Jupiteri kuu) radioaktiivseid maake kaevandada, kuid kahjuks on taevakeha juba asustatud suhteliselt primitiivsel arengutasemel tasemel olevate pärismaalastega. Et avalikkuse eest puhtaks jääda, algatatakse megareklaamikampaania, mille käigus fantaseeritakse Ganimedesele maalaste baas ja hakatakse siis ajalehti baasis toimuvaga pommitama. Plaanis oleks pärismaalaste rünnak baasile ja seejärel sõjategevus. Peategelaseks on reklaambüroo töötja, kelle ülesandeks on baasi elanike elulugude, tegemiste jne. välja mõtlemine. Pärast lühikest Ganimedesel käimist hakkab kogu see asi talle vastu ja ta tõstab mässu oma tööandja vastu. Lõpuks saab ÜRO kõigest teada ja süüdlasi karistatakse. Raamat ise oli võrdlemisi keskpärane, minu jaoks puudus selles säde, sisendusjõud. Samuti rikkus asja ära seebine lõpp. Oli siiski ka positiivseid momente: näiteks ganimedelaste kultuur oli omapärane ja hästi kirjeldatud.
Teksti loeti inglise keeles

Üks varase Silverbergi parimaid romaane. Vähemasti arvavad seda enamus teatmeteoseid. Romaani sisu on üsna sirgjooneline: ajakirjanik Ted Kennedy peaks justkui paljastama Ganymedese elanike verejanulist olemust. Tegelikkuses on need pärismaalased aga sihukesed lihtsad ning üsna abitud sellid. Noh, meie kangelane hakkab muidugi võitlema ning paljastabki röövelkapitalismi kiskjaliku olemuse. Muidugi ei toimu see kõik sedavõrd kiirelt, on kõhklusi ja kahtlusi, aga lõpp on selge. Põhiliselt tasubki seda romaani lugeda selle Ganymedese kultuuri pärast, see tõesti üsna värvikas. Ajastu olusid teades, võib veel ka öelda, et oma aja kohta oli see üsna terav romaan ning ilmselt just seetõttu teda omamaine kriitika ka kilbile upitab. Lugeda võib, olen seda isegi paar korda teinud, aga ärge võtke seda raamatut Silverbergiga esmatutvuseks ette. See oht on muidugist täiesti reaalne, sest enamikes suuremates kohalikes raamatukogudes peaks see volume kättesaadav olema. Raamatu peamine miinus on kirjanduslik, kui oled lugenud mõnda küpse Silverbergi teost, siis tundub see raamat ääretult kahemõõtmeline. Võikski öelda, et kolmest päästis vaid Ganymedese kultuur.
Teksti loeti inglise keeles

Raamat on küll sirgejooneline, aga iseenestst mitte halb. Kõik on kirja pandud suhteliselt lihtsalt, napisõnaliselt ja põnevalt. Puudu jääb just kirjanduslikku sügavust, kuigi ganimedeslaste kultuuri on väga värvikalt kirjeldatud. Tegu on kindlasti toreda vahepalaga mõne tõsisema teksti vahel.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: