Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Collected Stories of Robert Silverberg. Volume Five: Ringing the Changes

(kogumik aastast 1997)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Robert Silverbergi kuueköitelise «Kogutud juttude» valiksarja viies köide katab autori teist aastakümmet kirjanikuna, täpsemalt aastaid 1963-1971. Kenasti kujundatud ning asjalike memuaarsete vahekildudega varustatud kogumik annab hea pildi Silverbergi elust 1960ndail ja ta loomingu teisest perioodist.

Näeme, kuidas pärast paari ulmest eemal oldud aastat oma esimese armastuse juurde naasnud kirjanik on muutunud ja jätkab muutumist: seikluslikkust on jäänud vähemaks, lood on muutunud pilkavamateks, huumor kibedamaks, aga kahjuks on kadunud ka noorele loojale tavaliselt nii omane vaimustus. Oskused on tulnud peale ning puksinud vaimustuse eemale.

Puhaste planeediseikluste ja kosmosereiside juurest on Silverberg jõudnud oma kaasaja või lähituleviku linnamaastike ja sotsiaalsete probleemide juurde, sarkasmi ja irooniaga piitsutab autor moodsa aja haigusi, alates tõsielusarjadest kuni erinevate narkopahedeni.

Olulisele kohale kirjaniku teemade loendis on kerkinud seks, selle perverssed vormid ning võimalikud seksuaalsuhted eri rasside, loomade-inimeste ja pagan teab kelle vahel veel. Oma parimatel hetkedel on sellised lood väga nauditavad, oma halvimail on need kirjaniku kõige kehvemad soperdised üldse.

Õnneks on kirjanikku jäänud huvitama ka kõige ehedamad ulmelised probleemid ning nende dünaamilised ja peaaegu seikluslikud käsitlused ongi ta teise loomeperioodi õnnestunuimad saavutused.

Kuigi selles köites on kõrgeima hinde pälvinud tipplugusid rohkem kui eelmise loomeperioodi kokkuvõttes, meeldib see kogumik mulle tervikuna tollest mõnevõrra vähem, ehk siis just vaimustuse kadumise pärast.

Sügavalt arusaamatuks jääb mulle, miks peab see alati niimoodi minema, miks alati tehnilise võimekuse kasvamisega korrelatsioonis hakkab tunduma, et mingitest põnevatest ja lugejat kaasa haaravatest teemadest ei tohiks nagu enam kirjutada, et «põnevustaotlus» on midagi taunimisväärset, et tuleb hakata lahkama «tõsiseid» teemasid ja ainult lõikaviroonilise ja kibeda huumoriga.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: