Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Collected Stories of Robert Silverberg. Volume Four: The Road to Nightfall

(kogumik aastast 1996)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)
4.2012

Robert Silverbergi kuueköitelise «Kogutud juttude» tsükli, mis sisaldab tegelikult valitud jutte, neljas köide on tegelikult esimene. Kronoloogiliselt. Köide käsitleb algaja seiklusulmet kirjutada vihtuva noorkirjanik Silverbergi loomingu esimest kuut aastat alates debüüdist aastal 1954 kuni esimese ulmest eemaldumiseni aastal 1959.

Kogumiku koondhinne tuleb kõrgem kui üksikute lugude keskmine, kuna tervikuna on mu meelest tegu vägagi õnnestunud raamatuga. Esiotsa tuleb imetleda autori julgust oma noorusaja suhteliselt keskpärast jutuloomingut niimoodi vanuigi kokku koguda ja ilmarahvale näha pakkuda. Häbenemiseks pole tegelikult põhjust, aga ometi võinuks auhinnatud suurmeister vabalt ka oma varase loomingu uusavaldamisele veto panna.

Eriti kiidan juttude ees olevaid memuaarse sisuga sissejuhatusi, kus Silverberg paigutab tutvustatava loo kenasti oma tollase elu ja loomingu ning sõprade konteksti, õieti nimetabki ta seda kuueköitelist projekti ise «biograafiaks juttudes», mida see suurepäraselt ja väga tabavalt ka on. Ja sellisena on see ehk nauditavamgi lugemiselamus, kui seda olnuks pelk elulookirjeldus. Ehk peaks sellise formaadi kirjanikele suisa kohustuslikuks tegema, see on märksa teravmeelsem ja lugejale huvitavam moodus kellegi noorusajast ja varasest elukäigust aimu saamiseks.

See kirjastuses HarperCollins ilmunud kenasti kujundatud raamat viis igatahes mind meeldivale ajareisile 1950ndate keskpaiga digestajakirjade buumi aegsesse New Yorki, kus päeval ja ööl vihtus oma kirjutusmasina taga jutte kirjutada noor fanaatiline ulmekirjanik Robert Silverberg, soovides korraga saada suureks kunstnikuks ja edukaks kirjanikuks. Neid püüdlusi näitab väga hästi ka see raamat.

Sest olgu rõhutatud, et kuigi Silverberg kirjutas oma esimese kuue loominguaasta jooksul tohututes kogustes odavaid kosmoseoopereid ja planeediseiklusi, siis sellesse köitesse pole sedasorti süüdimatust ja mõnuga tehtud seiklusulmest jõudnud midagi. Siin on ikka rohkem tekstid noore kirjaniku otsinguteedest ja eksperimenteerimistest kuulsate eeskujude stiilis või uute tehniliste võtetega. Väga vajalik köide kõigile angloameerika ajakirjaulme ajaloo huvilistele, aga kindlasti tuleks täieliku pildi saamiseks kõrvale tarbida ka seda mainitud Silverbergi mõnusalt süüdimatut seiklusulmet.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: