Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Homefaring

(lühiromaan aastast 1983)

ajakirjapublikatsioon: «Amazing Science Fiction Stories Combined with Fantastic» 1983; november
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Kodutee»
Robert Silverberg «Meid ootab Pimedus» 2003

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (6)

Seda lugu lugedes tabas mind kerge pettumus. Pole siin jälgegi "Sailing to Byzantiumi" säravatest visioonidest või "Up the Line" ajaparadoksidest. Mingisugused krabid, mingisugused kalmaarid. Ometi, Silverbergile käsi ei tõuse alla kolme panema. Lugeda kõlbab, aga samalt autorilt oleks saanud märksa paremaid lugusid.
Teksti loeti eesti keeles

See lühiromaan on nii silverberglik, et karju appi. Inimese teadvus läkitatakse kaugesse tulevikku, seal satub see intelligentse krabi sisse. Ajarändur kogeb imelist hingerahu maailmast, milles eksistentsi mõte pole eneseteostuses vaid elamises. See on loodusega ja loomusega harmoonias elamine. Ta tunneb et ta on vaimses mõttes koju jõudnud, ent ometi tuleb tal ette võtta kodutee tagasi oma aega. Siin on kogu RS kontsentreeritud kujul olemas. Kehast lahutatud teadvus, igavese rännaku ja otsingu metafoor, detailne maailmakirjeldus ja olustikku süvenemine, lopsakas keelekasutus ja selline lontu ja hädaladav peategelene, kes aina kulgeb ja igatseb. Loo paatos pole lugejale lahtise tekstiga kaela määritud vaid peenelt ja kirjanduslikult kogu teksti sulatatud. “Homefaring” ei saa kunagi minu lemmikjutuks, aga alla “viie” pole küll põhjust hinnata.
Teksti loeti eesti keeles

Mis krabid? Mis mõtlevad mereolendid? mõtlesin ma enne lugema asumist suurte eelarvamustega. Pidin pettuma, polnudki absurd, vaid päris kõrge tasemega jutt. Meeldis, väga meeldis ja peamiselt just samadel põhjustel, mida härra Golikov oma arvustuses juba maininud on. Suurepärane lugu igatsusest, mis püsib mul veel kaua meeles!
Teksti loeti eesti keeles

Ajarändur, uurimismeeskonna vabatahtlik, saadetakse tulevikku, lootuses, et see on umbes 50 aasta kaugusel ning oh, mida kõike ta tagasi tulles rääkida võiks. Ent midagi läheb viltu ja ta sattub ... väga kaugesse tulevikku? Paralleeluniverumisse? Paralleeluniversumi aega veidi enne aja lõppu, mis sobiks umbes meie ettekujutusega ajast 50 aastat tulevikus (ja tegelikult oleme ka meie omadega üsna aja lõpus)?
Silverberg ei ütle täpselt, mis juhtub. Kindlasti juhtub see, et inimteadvus sattub samasse kehha intelligentse merivähitaolise olevusega ning lugu räägib sellest, mida too inimteadvus kogeb, kuidas toime tuleb ning mis juhtub. 
Mingit erilist imevärki aset ei leia, lugu on rahulik ning kujundatud merivähi emotsioonide pinnal - mille eest annan Silverbergile au - ta tabas ära, et emotsioonid on keha ning merivähikeha emotsioonid  mõjutavad ka inimteadvust, kui inimene parasjagu merivähikehas resideerub. 
Ma ei oska öelda, kas lugu ka muul moel kuidagi pädev on, mu merebioloogiaalased teadmised ei ole kuigi laiad, ent mereolevuse vaikne jälgimisviis ja elu tunnetamine andsid mulle väga tugeva laengu niisamagi.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: