Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Choke Chain

(jutt aastast 1956)

ajakirjapublikatsioon: «Fantastic» 1956; detsember
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Jutt «Kägistav kaelarihm» kandis Silverbergi versioonis nime «The Price of Air» ehk siis «Õhu hind». Silverberg kirjutas selle veebruaris 1956 ning trükivalgust nägi see sama aasta detsembris ajakirjas Fantastic. Loo ilmumise ajaks oli Howard Browne Amazingu ja Fantasticu toimetamisest loobunud ning ajakirju vedas nüüd endine Browne’i abiline ja püsiautor Paul W. Fairman, kes jätkas Silverbergiga regulaarset koostööd, kuid kellega Silverbergil enam erinevalt Browne’ist isiklikku sõbralikku ja joviaalset läbisaamist polnud.

Browne ei olnud kunagi olnud eriline ulmefänn. Raymond Palmeri toimetajakäe all avaldas ta 1940ndail Amazingus Edgar Rice Burroughsi ja Robert E. Howardi vaimus silmapaistmatuid ulmeseiklusi, kuid tegelikult pidas ta teaduslikku fantastikat ja fantaasiakirjandust parajalt tobedaks nähtuseks. Browne’i tegelik armastus oli kriminaalkirjandus, tema eriline lemmik oli Raymond Chandler ning ta oli kirjutanud ka mitmeid Chandleri laadis täiesti arvestatavaid detektiivjutte.

Ta võttis Palmerilt ajakirjade Amazing Stories ja Fantastic Adventures toimetamise üle lootuses, et suudab kirjastust Ziff-Davis veenda asutama ka detektiivajakirja, mida siis lisaks ulmeajakirjadele toimetada saaks. See lootus kunagi ei realiseerunud ning ühel hetkel loobus Browne ajakirjade toimetamisest ning naases Chandleri vaimus kriminaalromaanide kirjutamise juurde.

«Kägistav kaelarihm» on enam-vähem kompetentne kosmoseseiklus, mis ometigi tundub 1950ndate aastate keskpaiga kontekstis pisut lapsik, kindlasti sobinuks see kuhugi näiteks 1937. või 1941. aastasse märksa paremini ning saanuks sealses ajahetkes ilmudes palli võrra kõrgema hinde. Lugu räägib Päikesesüsteemis probleeme lahendavast karmist kutist, kes on võtnud plaani minna uurima Jupiteri (ja jutust jääb üsna ühene mulje, et ta kavatseb laskuda Jupiteri tahkele pinnale :S), kuid kuuleb, et mingitest probleemidest on haaratud Jupiteri kuu Callisto ja sealne inimasundus.

Kummalisel kombel, avastab ta, on pääs Callistole muudetud äärmiselt raskeks, tsiviillende sinna järsku enam ei käigi... igatahes õnnestub tal kuidagi siiski Callistole pääseda, kus ta avastab, et kuu elanikkonna on orjastanud kolm gängsterit, kellega ta puutus viimati kokku Pluuto kaevanduste afääris. Gängsterid on saastanud kuu kupli aluse õhu ning pakkunud seejärel inimasundusele spetsiaalset kaelavõru, mis mürgise õhu ära puhastab ja tarbitavate koguste üle arvet peab.

Õhk on nimelt maksustatud ning kaelavõrud on kaugjuhtimise teel reguleeritavad: kõik tõrksad kodanikud saavad tunda oma valitsejate geniaalselt läbi mõeldud julma karistusmeetodit, nende kaelavõru hakkab lihtsalt kokku tõmbuma... Igatahes otsustab karm kutt Slade Callisto elanikud vabastada ja gängsterite diktatuurile lõpu teha. On ka selline käib-kah puänt.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: