Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Waiting for the End

(jutt aastast 1998)

ajakirjapublikatsioon: «Asimov`s Science Fiction» 1998; oktoober/november
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Jutustus Silverbergi alternatiivajaloolisest Roma Eterna sarjast, kus kristlust kunagi ei tekkinud ning Rooma impeerium jäi püsima.

«Lõpu ootel» on nö sisuline eellugu jutule «An Outpost of the Empire», mis peaks kujutama Lääne-Rooma võitu Bütsantsi üle 1453. aastal.

1198. aastaga dateeritud eellugu kujutab jällegi kodusõda, kuid selles episoodis kirjeldatakse Ida-Rooma võitu Lääne-Rooma üle.

Peategelaseks on Lääne-Rooma keisri Maximilianus VI kreeka keele tõlk Lucius Aelius Antipater, keda ta kreeka päritolu tõttu sellel kõige kreekaliku vaenulikul perioodil natuke nagu reeturiks peetakse. Mida ta siiski pole. Bütsantsi basileus Andronicuse väed on selges ülekaalus ning Maximilianus otsustab ilma verevalamiseta alistuda, saades vastutasuks mugava vanaduspõlve mingis mereäärses villas. Ka Antipater valmistub koos oma naise Justinaga keisrile eksiili järgnema, kuid saab järsku üllatava ettepaneku viimase nooremalt vennalt Germanicuselt, keda seni on Roomas harjutud poliitikast mittehuvituvaks naiste- ja napsumeheks pidama.

Jutu kulminatsiooniks ongi peategelase arutlused selle üle, kas minna koos oma leivaisaga turvalisse eksiili või ühineda Germanicusega ning hakata vihmases ja tuulises Gallias Bütsantsile vastupanu osutama.

See üsnagi õpetliku moraaliga lugu, mille lõpuks kangelane otse loomulikult koos naisega Gallia-reisi jaoks asju pakkima läheb, pole eriti sündmusterikas ega põnev, ka emotsionaalne külg jäi veidi nõrgaks, mistõttu ka selline hinne.

Kindlasti tõstaks aga esile seda ülimalt vahvat alternatiivset maailma, millest jutus vihjamisi aimu antakse. Lääne-Rooma allajäämises Bütsantsile oli suuresti süüdi mõne aja eest valitsenud keiser Saturninus, kes oma suurushullustuses otsustas vallutada Nova Roma - nii nimetatakse äsjaavastatud Ameerikat. Tohutuid ressursse nõudnud sõjaretk lõppes aga täieliku lüüasaamisega inkadelt jt kohalikelt.

Kokkuvõttes päris asjalik jutt ustavusest valitsejale ja ustavusest isamaale.

Teksti loeti inglise keeles

12. sajandi lõpuks on Rooma kulutanud oma sõjalise võimsuse hullumeelsetele katsetele Mehhiko koloniseerimiseks ja kreeklased on varmad kohe oma vanemat venda vallutamissooviga kimbutama. Kuna sajad Rooma laevad jäid ookeanipõhja, siis on Bütsansi ülekaal merel eriti masendav. Jutustuse tegevus algab veidi enne kreeka invasiooni ja Rooma langemist. Peategelane on keegi vanemastme ametnik kreeka kirjavahetuse küsimuses Antipater. Tema silma läbi näeme, kuidas vanenev imperaator ei suuda enam leida endas jõudu vastupanuks, riigi juhtkond mängib kõik võimalikud stsenaariumid läbi, kuid otsusele ei jõuagi. Rooma alistub sisuliselt ilma vastupanuta ja imperaator palub alandlikult end pensionile saata. Jutustuse mõtte avab Silverbergi Antipateri ja tema kallima Justina suhte kaudu – kõige tähtsam on ustavus armastusele, ja kuni selleks veel võimelised ollakse, siis on inimene võimeline tegema ka muudes lojaalsustes õigeid otsuseid. Hindaks “neljaga”, kuigi see kehtib ainult “Roma Eterna” taustsüsteemis.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: