Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Flame and the Hammer

(lühiromaan aastast 1957)

ajakirjapublikatsioon: «Science Fiction Adventures» 1957; september
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Jutustus «Tulelõõm ja Haamer» on kirjutatud 1957. aastal ja ikka ajakirjale Science Fiction Adventures. See on uljas ja pisut humoorikas ning kerglases võtmes lugu Galaktikaimpeeriumi kokkuvarisemisest ja revolutsionääridest.

Silverbergi otseseks eeskujuks on siinpuhul olnud Isaac Asimovi Asumi-tsükkel ja eriti just nõrkade imperaatorite ajal üha enam pehkiva impeeriumi ning vastukaaluks sellele üha tugevnevate separatistide antagonismi motiivi kasutamise poolest. Elavalt tuleb silme ette kindral Bel Riose ja paratamatu tõik, et suurest laevastikust polegi igas olukorras esmapilgul nõrgemate mässuliste vastu abi. Aga see paralleel pole üldse käesoleva loo kahjuks, sest on täitsa huvitav vaadata, kuidas keegi teine kaudselt sarnaseid situatsioone loob ja lahendab.

Lisaks paistavad siinsegi Galaktikaimpeeriumi tagant välja Rooma Impeeriumi languse motiivid, eriti on Silverberg just tõmbamas paralleele varakristlaste juhmi enesekindluse ja Aldryne’i planeedi Suurtempli preestrite kultiveeritud Aldryne’i Haamri (mis on müütiline salarelv) kultuse vahele, mis peaks ühel päeval justkui purustama Impeeriumi ikke.

Lugu algabki sellega, et Galaktikaimpeeriumi Aldryne’i keiserliku prokonsuli sandarmid arreteerivad templi ülempreestri, et tollelt piinamise teel relva saladust teada saada. Mees ei avalda piinamisel relva saladust ning sureb. Järgmisena satub löögi alla ja õieti mitme tule vahele ta poeg Ras Duyair, kelle vastu hakkavad elavat huvi tundma lisaks imperaatori ja prokonsuli meestele ka ülejäänud templipreestrid, kel on puhkevas võimuvõitluses omad huvid.

Sama ajal näeme keiserlikus pealinnas pool sajandit impeeriumi valitsenud Dervon XIV kui erakordselt habrast ja seniilsuse piirini langenud vanameest, kelle ümber askeldavad Lähimaailmade minister Barr Sepyan ja Välisterritooriumide minister Corun Govleq, viimase haldusalasse kuulub ka Aldryne ja selle naaberplaneet Dykran, kus puhkebki mäss impeeriumi vastu.

Pidevat «pedaal-põhjas» tegevust on selles 30-leheküljelises jutustuses nagu arvata võibki veel ohtralt. Aga teatava rabeduse, primitiivsuse, liigse hüplikkuse ja kohatise liigsarnasuse tõttu Asumi-Impeeriumi looga (isegi nimed on selles maailmas kole sarnast tüüpi) hindeks seekord «nõrk neli». Aga see on mõistusega pandud hinne, lugeda oli seda hoogsat galaktikaimpeeriumi spioonide, separatistide, kindralite ja ministrite ning prokonsulite võimuvõitluse ja rivaliteedi lugu vägagi lahe.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022

Autorite sildid: