Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Valley Beyond Time

(lühiromaan aastast 1957)

ajakirjapublikatsioon: «Science Fiction Adventures» 1957; detsember
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
3
1
0
0
Keskmine hinne
3.75
Arvustused (4)

Üheksa mõistuslikku olendit (kuus inimest ja kolm võõrast) avastavad end mingist orust. Org on barjääriga piiratud ning seal on soe ja ohutu... taevas särab kaks päikest. Taevast sajab paar korda päevas ka toitvat mannalaadset ollust ning see, kes nimetab end Valvuriks ja kes olendid antud orgu tõi... see väidab, et minema nad sealt ei pääse. Kui siis vaid kõik koos. On aasta 2671.

Osa olendeid tahavad kohe sellest orust lahkuda, osa ei soovi seda üldsegi teha. Viimaste hulka kuulub üks vana ajalooprofessor, kel on haige süda ning kes enne orgu sattumist oli suremas. Loomulikult tekib sedavõrd erinevate olendite ja eesmärkida vahel tülisid (ja ka märksa positiivsemaid tundeid)... kakluste käigus vigastatakse ja tapetakse üksteist... ja paranetakse ja ärgatakse taas ellu. Näib, et orust pole võimalik isegi surma abil lahkuda...

Kena lühiromaan, mis pole loomulikult mingi meistriteos... kuid mõnuga loetav küll. Kui midagi ette heita, siis vaid mõningast pinnapealsust... vilunum autor oleks siit teinud toreda psühholoogilis-sotsiaalse seiklusloo. Võimalik, et kõigest kolmeaastase kirjandusliku staazhiga Robert Silverbergil oli see plaanis, kuid oskused ei kandnud välja... kuid, võimalik, et tal polnudki sellist plaani... et ta tahtiski vaid sellist värvikat ja pisut romantilist lühiromaani kirjutada. Hindeks olev nõrk neli märgib just minupoolset teatavat rahulolematust, mille on põhjustanud pillav ümberkäimine hea materjaliga.

Teksti loeti vene keeles

Jyrka jõudis juba kõik olulise ära rääkida, ei jää midagi muud kui nõustuda. Hea, loetav, veidi romantiline lühiromaan, kuid viieni ei küüni.
Teksti loeti vene keeles

Selle jutu lugupeetud eelarvustaja Jyrka on 2ra "elnud k6ik olemuslikult t2htsa. Yhinen m6lema eelarvustaja hinnanguga - v2ga loetav, kuid mkaugeltki mitte Silverbergi tipp. Isegi mitte poolel teel tippu. Ysna n6rk 4.
Teksti loeti vene keeles

Jutustuse «Org teispool aega» kirjutas noor Silverberg ajakirja Science Fiction Adventures 1957. aasta detsembrinumbrisse, kus see ilmus vihu põhiloona. Üsna klassikalise SF-idee ümber ehitatud lugu räägib vabadusest ja kontrollist, meenutades sellega SF Adventuresi jaoks kirjutatud jutustusi koondava kogumiku avalugu «Tähehiidude orjad», kus samuti on oma ajast ja kohast välja kistud inimene paigutatud justkui laboratooriumisse, tehiskeskkonda, kus siis keegi kõrgema rassi esindaja asub «laboriroti» käitumist jälgima.

Kindlasti on selles loos klassikalist 1940ndate sensawundat: peategelane Sam Thornhill elab tüünes ja mõnusas orus, on seal enda teada kogu aeg elanud, kuni ühel päeval lähenevad talle järsku mees ja naine. Need räägivad, et kohe hakkab ta mälu vaikselt taastuma ning talle hakkab meenuma, et ta elas tegelikult enne orus ärkamist kuskil mujal hoopis teist elu. Vange või katsejäneseid on orgu paigutatud üheksa: kuus inimest ja kolm eri rassidest tulnukat. Nad on sinna kokku korjanud Vaatleja (selline tegelane eksisteerib ka «Tähehiidude orjades»), kes toidab neid vihmana langeva «taevamannaga». Orul on ka tervisele imettegev mõju, enne orgu sattumist surmasuus olnud mees McKay hakkab end üha paremini tundma ning isegi noorenema. Tõeline šokk tabab oru asukaid aga, kui ilmneb, et poolkogemata tüli käigus tapetud asuka lahtine peahaav ja koljumurd paraneb ning mees ellu ärkab.

Jutt räägibki oru asukate omavahelisest konfliktist: surev mees ei soovi orust lahkuda, teised sinna sattunud inimesed ja tulnukad aga pigem ei soovi igavesti selles tühjas ja huvitus paradiisis vegeteerida, vaid tahavad olla ise oma tahte valitsejad. Kamaluga tülisid ja hõõrumisi tekib veel naissoost tegelase Marga Fallise ning erinevate tulnukate ümber, aga kõik see kokku ei hakanud minu jaoks tööle.

Lugu oli neist SF Adventuresi jaoks kirjutatud jutustustest seni kõige staatilisem, tuimem ja dünaamikavaesem. Tegelased olid paigutatud väga kitsale lavale ja terve etenduse jooksul ei tekkinud neid juurde ega jäänud vähemaks, see sensawundalikult ahistav ja justkui kuldajastust pärit org, millest pole väljapääsu, hakkas kuidagi mindki painama oma piiratud ruumiga. Lisaks tundus, et sarnaseid teemasid käsitlenud «Tähehiidude orjad» oli kuidagi hoogsam, värvikam, fantaasiarikkam ja tegevusrohkem. Aga ega otsesõnu kehv polnud seegi jutt.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: