Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Sundance

(jutt aastast 1969)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1969; juuni
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

Idee järgi peaks see olema just selline lugu, milletaoliste talumisega mul enamasti raskusi kipub olema. Tegevuse keskmes on meeskond, kes puhastab inimeste tarbeks miskit planeeti sööjate nimelisest eluvormist. Ühele selle liikmetest, kel seljataga närvivapustus, tundub aga järjest enam tundub, et ametlikult mittemõistuslikuks eluvormiks tunnistatud olendid siiski mõistust omavad. Kuna selles tulevikus toimub mõõdukal tasemel mõttekontroll ning vajaduse korral ka "ravi", peab peategelane oma ametlikust seisukohast lahkneva tõekspidamisega kuidagi omal kombel hakkama saama. Või on tõde nii lihtne?Mõnus ebamaisus ning lahtiseks jääma kippuvad otsad annavad loole vajaliku vürtsi. Vinge!
Teksti loeti inglise keeles

«Päikesetants» on Robert Silverbergi üks kuulsamaid ja tunnustatumaid lugusid. Seda on ka ohtralt taasavaldatud ja veel ohtramalt kiidetud. Ma saan kiituse ja kordustrükkide põhjusest ilusti aru ning mõistan loo objektiivset paatoslikku ja tehnilist väärtust, aga minust läks see tekst miskipärast mööda. Ei kõnetanud.

See septembris 1968 kirjutatud pala on ka üks põhjusi, miks «Armunud Ishmaeli» ilmumine ajakirjas Fantasy & Science Fiction pidevalt edasi lükkus. Võite aimata minu hämmingut. Igatahes saavutas tekst ilmumisjärgselt suure menu, jõudis Nebula auhinna finalistide sekka, aga Silverberg taandas ise teksti konkursilt, kuna ta kandideeris samas kategoorias juba jutuga «Reisijad», mida pidas lihtsamaks ja efektsemaks looks. Kalkuleering tasus ära, kirjanik ei pidanud iseendaga konkureerima ning viiski oma esimese Nebula auhinna koju.

Üsna segane ja unenäoline jutt räägib planeedist, kus grupp maalasi hävitab mittemõistusliku Sööjate eluvormi esindajaid, et saaks planeedile inimesi koloniseerida. Üks labiilse närvisüsteemiga töötaja hakkab aga segi pöörama ja talle hakkab tunduma, et ta hävitab mõistuslikke olendeid.

Indiaani juurtega tegelane hakkab nägema paralleele oma esivanemate hävitamisel 19. sajandi Metsikus Läänes ja oma praegusel tegevusel. Ta asub eluvormi uurima, talle hakkab tunduma, et need peavad mingit rituaalset päikesetantsu, antropoloogina hakkab ta nende keskel palju aega veetma ning tantsus osalema.

Ülejäänud grupi töötajad näevad seda käitumist aga vaid kui mastaapset vaimset kokkuvarisemist ja sassipööramist. Lugu on mitmekihiline, kohati pisut unenäoline ja on raske aru saada, mis on tõde ja mis näivreaalsus. Selline pisut philipkdickilik tekst, lisaks on see jutustatud mitmes erinevas isikus, mis loo jälgimist palju kergemaks ei tee. Kokkuvõte: tunnustan, aga isiklikult ei meeldi kohe üldse.

Teksti loeti inglise keeles

Ilukirjanduseks teeb selle tüki muidugi kõikvõimalike tõlgendusvõimaluste lahtiseks jätt. Kuidagimoodi oluline teos saab see siiski olla vaid omas ajas, st. uue laine harjal: vististi kõiki märksõnu, mida kasutatakse uuest lainest rääkides, saab öelda ka "Sundance`i" kohta. Umbes samamoodi, nagu eesti rahvusromantilise ajaloolise romaani kõikeselgitavaks õpikunäiteks on Bornhöhe "Tasuja".25.05.2017: Silverberg nimetab ise juttu eessõnas meistritööks ja selleks sobib tekst küll.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: