Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Sixth Palace

(jutt aastast 1965)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Magazine» 1965; veebruar
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Tore lugu!!! Sihuke hea kirjandus, kus on igale maitsele midagi. Seikluslikuma maitsega lugeja saab pingelise ja põneva loo muistsest aardekambrist, selle kübervalvurist ning varandusele silma heitnud inimesehakatiste katsetest sellesamuse varanduse kättesaamiseks. Tõsisemaid jooni otsiv lugeja leiab jutust üsna mitu asja, mille üle mõelda. Lugu keskendubki esimesele õnnestuvale juhtumile, kus pretendent jõuab varanduseni. Et jõuda varanduseni, tuleb vastata selle valvuri küsimustele... üks mees näib teadvat õigeid vastuseid... Silverberg ise hindab seda lugu eelkõige zeniliku feelingu tõttu, miks mitte... jutu esmaavaldamise ajal oli Ida Asja ajamine ulmes veel suht uudne asi... Tänapäeval võib juttu nautida nii või naa, aga on selge, et ajaproovile on see tekst igatpidi vastu pidanud.
Teksti loeti vene ja inglise keeles

Veebruaris 1964 kirjutatud religioossete allusioonidega «Kuues palee» on kummaline jutt, mida ma ei oska õieti kuidagi hinnata. Kuskil kaugel punase Valzari mingil planeedil on üks aardekamber, mida valvab ammukadunud tsivilisatsiooni ehitatud robot, kes tapab kõik sissesoovijad, kes ei mõista vastata roboti esitatud keerukatele küsimustele. Kaks aardekütti, Lipescu ja Bolzano, on varasematest ebaõnnestujatest tublisti õppinud ning varustatud suurepärase teadmistekoguga kavatsevad nad aardeni jõuda.

Esmalt läheneb robotvalvurile Lipescu, vastab ära terve müriaadi erinevaid keerukaid küsimusi matemaatika ja kümne muu teadusharu vallast, kuni lõpuks tapab robot ta täiesti õige vastuse peale! Bolzano on hämmingus, kuid otsustab siiski ka proovida...

Ei pea olema kirjandusteadlane, mõistmaks, et lugu on inspireerinud tänase briti ulme superstaari Alastair Reynoldsit kirjutama lühiromaani «Teemantkoerad». «Teemantkoerad» pole mu eriline lemmik, ja seda pole ka «Kuues palee». Esiteks ei õnnestu mulle kuidagi maha müüa ideed sellest, et mingit aaret või teadmistevaramut peaks valvama mehhanism, mis lubab kedagi väärisasjadele lähemale mingitele matemaatilistele probleemidele lahenduste teadmiste või mitteteadmiste järgi.

Teiseks «Kuuenda palee» hädaks on lahenduse teatav kergekaalulisus ja tugev absurdne iseloom, millest kõnelesin ka eelmise kogumiku mõne loo puhul. Sellised lõpud sobivad anekdoodile või valmile, aga vaevalt küll, et seiklusliku koega ulmejutule. Kokkuvõttes võib märkida, et jutt ei tekitanud minus mingeid aktiivseid vastumeelsuspuhanguid, aga ega ta minu jaoks õieti elama ka ei hakanud.

Teksti loeti inglise keeles

Eks see idee veidi absurdsevõitu oli (mul tekkis lugedes peamiselt küsimus, et miks ükski aardekütt seda robotit lihtsalt füüsiliselt hävitada ei püüdnud, selle asemel, et temaga mõistatamismängu mängida). Samas oli idee absurdsusele vaatamata päris põnev ja loo õhustik lummav, nii et hinde osas otsustasin lõpuks maksimumi kasuks.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: