Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Best of Robert Silverberg

(kogumik aastast 1976)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)
2.2006

Käesolev on Robert Silverbergi esimene best-of tüüpi kogu, kuid võib jäädagi vaidlema, millised 10 lugu kirjaniku lühema proosa absoluutset tippu kõige paremini esindaksid. Selle raamatu olemust märksa täpsemini lahkav pealkiri oleks igatahes "Verstapostid" ja siinsisalduvad tekstid kujutavad endast verstaposte pigem kirjaniku enda karjääris ja kujunemisprotsessis kui ulmekirjanduses üldiselt. Igale tekstile eelneb autori sissejuhatus, mis loo olulisuse ka täpselt avab - too oli esimene lugu, mida Anthony Boucher oma literatuursemate ambitsioonidega ajakirjas avaldada võttis; too oli lugu, mis peale ulmekirjandusest loobumist (60ndate alguses oli Silverbergil üks selline periood) autori ulme juurde tagasi tõi, selles loos kasutas autor esmakordselt kogu kirjanduslike väljendusvahendite arsenali jne. jne.

Nii on tegu üpris eklektilise valikuga, milles raamatule avalöögi andev pala tuumasõja järgsest progreseeruvas toidupuuduses vaevlevas maailmast üpris aegununa mõjub. Kaks kogumiku parimat lugu ("Näha nähtamatut inimest" ja "Reisijad") on juba eesti lugejale tuttavad ning vaevalt et rohkemat tutvustamist vajavad. Eesti keeles on olemas ka esimest korda Ellisoni kuulsas antoloogias ilmunud "Kärbsed", kuid selle jutuga pole mul kunagi soojemaid suhteid olnud. "Warm Man" on näide taotluslikult piiripealseks ja kirjanduslikuks kirjutatud ulmeloost, kuid peale lugemist jääb klantsajakirja mekk suhu. Kaks lugu ("Hawksbill Station" ja "Nightwings") on hiljem romaanideks arendatud. Esimese osas võib autoriga nõustuda, et jutt jätab parema mulje kui laialivalguv romaan (kus jutu tekstile on vahele lihtsalt juurde kirjutatud peategelase tausta ja minevikus läbielatut), kuid tipplooga sellest hoolimata tegu pole. "Öötiivad", kus on kujutatud pseudofuturistlikku maailma (milletaolisi leiab hulgi Jack Vance`i teostest, muide, ka "Sixth Palace" selles kogumikus on samas võtmes kirjutatud) on veidravõitu lõpust hoolimata märksa huvitavam, osutades ilmekalt, et Silverbergi tüüpiline kangelane on resigneeruja, vaatleja, juurdleja, mitte kandilise lõuaga action man. Viimase loo osas tuleb suuresti nõustuda sellele eraldi arvustuse kirjutanud Musta Kassiga. Ning omamoodi kirjandusliku võimekuse proovikivina mõjuv "Sundance" tundub täpselt sama hea kui mõned aastat tagasi esmakordselt lugedes.

Kuigi järelmulje alusel pole see, mitu kordustrükki üleelanud raamat (kirjastuse Gregg kordustrüki käigus on juurde siginenud ka sõsarköide "The Best of Robert Silverberg Volume 2") ehk just parim raamat, millega tutvust Silverbergi lühiloominguga alustada (igal vähegi pühendunud eesti ulmehuvilisel on see esmatutvus niinkuinii ammugi selja taga), siis kirjaniku mängumaad, tema võimeid ja nende arengut avab ta küll kenasti. Ja edasi on lugeda oi-kui-palju, sest Silverberg on aktiivsel loomeperioodil olnud ehtne kirjutamismaniakk (lisaks aukartustäratavale produktiivsusele ulmevallas - kasvõi romaanide arvult mahub Silverberg lahedasti sellealasesse BAASi top teni - on ta toimetanud, kirjutanud palju populaarteaduslikke teoseid ning kurjad keeled räägivad, et erinevate pseudonüümide all ka ohtralt pornot).

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: