Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Enter a Soldier. Later: Enter Another

(lühiromaan aastast 1989)

ajakirjapublikatsioon: «Isaac Asimov`s Science Fiction Magazine» 1989; juuni
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Saagu sõdur»
Robert Silverberg «Muutuste aeg»

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
12
3
2
0
0
Keskmine hinne
4.588
Arvustused (17)

Pean seda lugu Silverbergi paremikku ja ühtlasi ulmeklassika tippu kuuluvaks. Süzhee on ääretult lihtne: arvutisimulatsioon kutsub ellu Pizarro ja loo keskel ka Sokratese. Need kaks tungivad sügavale sõja ja võimukasutamise eetikasse. Lühikesele loole lühike arvustus.
Teksti loeti soome keeles

kuradi hea lugu.eriti heaks teeb asja arvutisimulatsioonis kokku saanud Pizarro ja Sokratese omavaheline jutt.lõpp on nagu western-Pizarro ja Sokrates lahkuvad päikesele vastu.
Teksti loeti pole oluline mis keeles

Tekst veidi moodsama Silverbergi sulest...noor vihane mees on asendunud tõsisemaga; barrikaadidel vehkimise asemel tegeleb kirjanik nüüd mõtisklemisega. Silverberg on minu kogemuse järgi üks novella-zhanri suurmeistreid; seegi tekst pole erandiks.

Mis siin kõige rohkem meeldis - ei lõppe asi puändiga, mis kõik paika või pahupidi oleks pööranud! Pole siin mingit puänti tarvis. Sokrates hakkab oma meetoditega Pizarrot nurka suruma... Tegeleb just sellega, mis talle eluajal kõige rohkem huvi pakkus. Konkistadoor aga on ka üsna terane poiss...

Lugu meenutab mõneti RSi enda "Basileust". Seal loodi virtuaalmaailmas ingleid... Aga mulle meeldivad sellised isepärased asjad, nagu ka Soldier - pole ei õigeid tegelasi, pole süzheed...ometi mõte on hea taga ja kannab välja. Kindel viis!

Ilmselt väärib jutt 2000.aasta tõlkeloo "Stalkerit".

Teksti loeti eesti keeles

Kurat, see oli nüüd küll hea jutt, ikka väga hea kohe. Väärib saadud "Hugo`t" 100%. Lihtne idee iseenesest: võtta ajaloost kaks väljapaistvat isikut ja nad kokku viia eesmärgiga "vaatame mis juhtub?". Mõtlemisainet jätkub kauemaks, kui lugemiseks aega kulus.
Teksti loeti eesti keeles

See lugu ei kanna kuidagi välja. Algus on paljutõotav, aga siis tuleb mängu ainult rumalusega seletatav müstiline hirm tehisisiksuste ees ja lõppkokkuvõttes produtseerib autor vaid hulga üsnagi teravmeelset, kuid mitte millegi suhtes eriti väljapaistvat dialoogi kahe erinevatest aegadest väljarebitud tondikuju vahel. Nii et ma ei oska seda jubinat kuidagi hinnata - polegi seal midagi… Belials kirjutab selliseid ja saab mult ausaid kolmesid (vabandust Veiko, see oli kiitus ;-) ) Mingid ekraanilt vastuvaatavad silmad on õudsed, "järsku pääseb kuidagi kastist välja" - no jätke järele! Ei olnud need tehisisiksused elusad, ei olnud. Mida nad õieti rääkisid? Midagi, jurasid nii "taskutarga" tasemel. Tühi.
Teksti loeti eesti keeles

Nõustun enam-vähem Ants Milleriga, pole süzheed, lõpetamata, ka selles, et dialoogid on teravmeelsed ja meenutab paljuski Belialsi dialoogile rajatud jutte, millega viimane küll kuigi kaugele ei jõua (või vastupidi). Dialoog on lugedes küll nauditav, kuid tagantjärgi sumbub see tühjaks mulaks. Tehisintellekti alane know-how on isegi parem kui võiks Silverbergilt eeldada.
Teksti loeti eesti keeles

Väga hea jutt, ilmne tippteos. Eestikeelses kogumikus ületab kindlalt "Muutuste aega". Kui olin teksti lugemise lõpetanud, tundus, et pagana lühidaks jäi. Hiljem asja üle järgi mõeldes, leidsin, et just paras pikkus, lugu ei jõua veel hakata maha käima. Ülihea! Oleks rohkem nii häid jutte.
Teksti loeti eesti keeles

Konkistadoor on hea leid. Ajalooliste tegelaste kasutamine on vist Silverbergile küllalt iseloomulik, vähemalt kui ta teoste pealkirjasid sirvida. Peategelasest sõjamehe puhul oleks rohkem oodanud erialaste oskuste rakendamist, kuid see lahendus on ka hea.
Teksti loeti eesti keeles

Peale vaimuka cross-over dialoogi siin ju midagi pole - ja jutt olekski parem saanud, kui oleks ainult sellest dialoogist koosnenud. Kogu muu nämmutamine on täiesti üleliigne.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: