Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Nightwings

(romaan aastast 1969)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

“Öötiivad” kuulub Silverbergi romaanide paremikku. Teos räägib tulevikust, mil maailm on jagunenud gildideks.Vaatlejate gild on üks tähtsamaid ning vaatlejate ülesandeks on telepaatilis-tehnoloogiliste meetodite abil silmas pidada kosmost, et tagasi lüüa kaugelt tulevaid vallutajaid. Ka raamatu peategelane on vaatleja, gildi seaduste kohaselt nimetu mees. Ta armastatuks on Avluela, kes on tiivuline mutantgildi liige. Selle gildi liikmed suudavad lennata vaid öösel, seepärast neid “öötiibadeks” ka kutsutakse. Vaatlejate töö ei anna tulemusi, sest vallutajad saabuvad ootamatult ja Maa on kaotatud. Sissetung käivitab sündmusteahela, mille tulemusena muutub Maa ja muutuvad peategelased. Muutuse sümbolina suudab tiivuline Avluela lennata ka päikesevalgel. Romaani nauditavam külg on võrratult kujutatud tulevikumaailm. Vanad tuntud mandrid ja linnad on säilinud, kuid tugevasti muutunud. Geograafiliste objektide ja linnade nimed on äratuntavad, kuid siiski teised. “Öötiivad” on paralleelteos romaanile “Downward to the Earth”. Mõlemas käsitletakse inimese uuestisündi.
Teksti loeti soome keeles

"Öötiivad" koosneks justkui kolmest iseseisvast lyhiromaanist,kuid minu arust on need kyll pigem yhe loo kolm peatykki.Selles möttes,et eraldi on neid möttetu lugeda.Lugu ise kirjeldab inimkonna kauget tulevikku.Maa on läbinud oma arengus 2 varasemat tsyklit ja jÖudnud kolmandasse.Esimese tsykli löpetas kosmoserändude ajastu kättejöudmine.Maa töusis lyhikese ajaga vägevaks keskuseks,kuhu söideti kokku yle galaktika.Teises tsyklis muutusid inimesed ylbeteks ja hoolimatuteks.Yle terve galaktika tassiti teisi rasse kokku "loomaaedadesse",tehti tohutuid samme nanotehnoloogias ja muudeti Maa kliimat.Muuhulgas toodi Maale yhe mötleva rassi esindajaid,kes vandusid kättemaksu.Romaani tegevus toimub kolmandas tsyklis.Inimkond on täiesti mandunud,kliimamuutuste tagajärjel on toimunud hiiglaslikud muutused,näiteks Ameerika mannert ei ole enam ja Euroopat ja Aafrikat yhendab maasild.Peategelane kuulub valvajate gildi,kelle ylesandeks on öigeaegselt hoiatada kättemaksu eest,mida köik teavad kunagi saabuvat.Vallutajad saabuvadki ja vähene vastupanu surutakse kiirelt maha.Valitsejad kukutatakse ja vöim läheb vallutajate kätte.Romaan keskendub lootuse otsimisele ja leidmisele yleyldises lootusetuses.Löpulahenduseks välja pakutud yleyldine armastus köikide vastu tundus alguses eriti vööras,aga kirjutamise aastaarvu vaadates taipasin kohe-1969,summer of love-no muidugi.Tänapäeval vist selline hipivärk ei toimiks.
Teksti loeti soome keeles

Koondromaan, mis toimub Maa kauges tulevikus, meie planeet on selleks ajaks läbinud tõusuperioodi ja raske kriisi. Nüüd, kui kriisist ollakse ehk toibumas tabab Maad tulnukate invasioon. Ühiskond on jagunenud gildideks, üks neist on vaatlejate gild, kes peaks invasiooni eest hoitama. Paraku pole siin hoiatada ega vastu hakata midagi, Maa vallutatakse ühe päevaga. Vaatleja on ametist prii ja asub otsima uut tegevust, elu mõtet ja lunastust. Romaani käigus rändab ta läbi Euroopa ja jõuab lõpuks Jorslemi, kus valitud inimesed kehalt uueks muudetakse. Äärmiselt silverberglik romaan – palju rändamisi, ekskursioone, tundeid, panoraamseid vaaateid jne. Peamine väärtus on ilmselt maailm ja Maa ajalugu, ühiskonna ülesehitus ja kõiksugused leiutised. Sündmustik ise kipub selle kõrval õige pisut kahvatuma, kuid mitte oluliselt. Romaani lõpp on kahjuks küll liiga ninnu-nännu – nüüd armastame ja sünnime uuteks. Natuke naiivne ja pigem mitte finaal vaid sumbumine. Aga üldiselt jättis romaan väga soodsa mulje.
Teksti loeti inglise keeles

Ameerika Ulmekirjanike Assotsiatsiooni (SFWA) 21. suurmeister (2004) ja teine president aastail 1967-1968 Robert Silverberg avaldas septembrist 1968 kuni veebruarini 1969 ajakirjas Galaxy kolm lühiromaani, mis ilmusid septembris 1969 omaette kolmeosalise romaanina «Öötiivad».

Romaani algus leiab lugeja koos kolme teelisega, kes lähenevad Roomale. Tegevus toimub kaugtulevikus, mil planeet Maa ja inimkond on läbi teinud galaktilise õitsengu ja domineerimisperioodi ning seejärel elanud üle tohutu apokalüpsise, mille tingis inimkonna enda soov saada kontrolli alla planeedi kliimat.

Selle tagajärjel on maailma füüsiline geograafia kõvasti muutunud (Ameerikaid enam pole, Euroopat ja Aafrikat ühendab kuskil Itaalia otsas maismaatee jne), samuti tehniline areng, millest suurem osa on tsivilisatsiooni jaoks kadunud, hävinud. Osaliselt veel töökorda jäänud tehnikavidinaid kasutatakse, aga nende tööpõhimõtteid vist väga enam ei tunta.

Kuigi Silverberg seda väga täpselt ei kirjelda, tundub see maailm koosnevat varasemate tsivilisatsioonitsüklite suurehitiste varemetest, mida on asutud veidi korrastama ja lappima. Selline on ka selle maailma inimeste mentaliteet: pooljumaliku tasemeni tõusnud inimene, kes on siis läbi käinud sügavaimast kloaagist ning sellest nüüd napilt välja roninud olend.

Rooma on teel vananev Valvaja koos noorukese naissoost Lendajaga, kelle vastu ta lisaks avalikule isaarmastusele ka seksuaalset salaarmastust tunneb, ning Gildideväline Muutuja, kes süümepiinu tundmata noorukese Lendajaga ka ihulise armastuse vilju naudib. Lendajad nagu ka Valvajad ja Mäletajad ja Palverändurid ja Isandad ja Valitsejad jt kuuluvad vastavatesse Gildidesse, mis ongi selle postapokalüptilise tsivilisatsiooni keskne struktuur. Valvajad vaatlevad teatav riistvaraga tähistaevast, et hoiatada inimkonda ähvardava tulnukate invasiooni eest, Mäletajad uurivad ja talletavad ajalugu jne.

Rooma jõudnult satub nooruke Lendaja sealse despootliku Rooma vürsti voodisse, lunastades sellega oma kaasteelistele peavarju ja ninaesise vürsti palees. Ees ootavad aga veel tulnukate invasioon, seetõttu oma Gildi ja sellega kogu senise elu mõtte kaotanud endise Valvaja reis Pariisi koos pimedaks torgatud ja incognito Palveränduri maski all reisiva Rooma vürstiga, kes suudab seal Mäletajate gildis tekitada suuremat sorti tüli ja traagilise lõpplahenduseni viiva armastuskolmnurga. Ning seejärel peategelase palveränd Jeruusalemma, taaskohtumine Lendaja Avluelaga ning meeleparandus, uuestisünd ja lõputu armastus.

See romaan peaks kindlasti eesti keeles olemas olema, siin on ulmeajaloos oluline postapokalüptiline maailm ning armastuse, armukadeduse ja meeleparanduse lugu. Kuigi ma fix-upromaani esimesele kahele lühiromaanile (Rooma, Pariis) rahuliku südamega maksimumhinde panin, siis kolmas osa (Jeruusalemm), mille tegevuseks üleüldine armastus, meeleparandus ja uuestisünd, kisub terviku hinde alla.

Lauri on ühes eelmises arvustuses juba teinud viite lillelaste, armastuse ja meelemürkide kümnendi meeleoludele selles romaanis – mina lisan lihtsalt, et selle kümnendi meeleolud jäävad minu jaoks isiklikult väga kaugeks. Seega teksti moraal paneb mind õlgu kehitama. Mina hindan seda peamiselt süžee ja loodud maailma pärast.

Postapokalüptiline maailm ja kirjeldus, kuidas inimkond sellise maailmani jõudis, on tipptasemel, samuti esimese kahe lühiromaani süžeed ja karakterid (Valvaja, Muutuja, Lendaja, Vürst, Mäletajad), kolmanda loo meeleparandust ja uuestisündi mina läbi tunnetada aga ei suuda. Vist tõesti väga-väga tüüpiline Silverberg.

Sellesuvine ülelugemine veenis mind otsustavalt, et romaani esimene kolmandik eraldi võetuna on märksa õnnestunum kui kogu tervik. Tolles loos on olemas see postantiikne varemete maailm, terviku parimad motiivid (armastus ja armukadedus) ning kõige värvikamad tegelased.

Õnneks on seda lühiromaani «Nightwings» ka piisavalt sageli eraldi antologiseeritud ning ühes Tor Double`is ka iseseisvalt välja antud. Ning lõppeks - romaani reklaamitakse igal võimalusel kui Hugo-võitjat. Jama! Hugo-auhinna saigi just nimelt kolmiku esimene lühiromaan, mitte see tiba logisev ja kuhugi hämusse ärasumbuv tervik. Romaan ise sai parima tõlkeromaani auhinnad Jaapanis (1972) ja Prantsusmaal (1976).

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: