Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Valentine Pontifex

(romaan aastast 1983)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (4)

See raamat lõpetab Lord Valentine triloogia, ehkki Majipoori sari jätkub. Silvebergil jääb seekord oma tavalistest vihjetest puudu ja nii kipub süzee esiplaanile... Kahjuks. Planeedil tekivad probleemid, Metamorfid hävitavad vilju, mida enamus Majipoori vajab. Valentine tülitseb Hissune'iga. Ja kõik lõpeb kenasti, Valentine saab Pontifexi tiitli. Lugeda ise on hea, filosoofiline õhustik on siiski olemas, huvitavad sõnad ja laused... Ja peategelase arenemist on huvitav jälgida. Kes kahte varasemat on lugenud ei tohiks ka sellest loobuda.
Teksti loeti inglise keeles

Lugemine, mis isegi minusugust tõsimeelsest fantasyst hoidujat esimesest leheküljest viimaseni haaras. Tegevus toimub küll kaugel eksootilisel planeedil, kuid tegevustik ise - valitseja võitlus oma kuningriigi säilitamise eest - ajatu ja mõjuv. Tekitas kerge paralleeli Howardi "Draakoni tunniga", kuid peidab endas loomulikult palju rohkem sisu ning üldinimlikku tausta.
Teksti loeti inglise keeles

“Valentine Pontifex” peaks olema Majipoori maailma väljamõtlemise põhjus, sest alles nüüd saadab Silverberg kõik jõud ja seosed korraga tegevusse, loob globaalse intriigi ja üritab kirjutada kõigi fantasy-reeglite kohaselt valitseja võitlust apokalüpsise vastu. Eelmised köited olid vajalikud “Pontifexi” kriisi ülesseadmiseks. Valentine on kümme aastat koronal olnud ja kõigi vahenditega vältinud sattumist Pontifexi maa-alusesse Labürinti. Senine Pontifex Tyveras – seniilne ja imetehnoloogia abil vegeteeriv rauk – tahab aga juba surra.

Metamorfid on valla päästnud vandenõu Majipooril inimeste võimu kukutamiseks; planeeti tabavad katastroofid; inimesed hulluvad; tekivad võlts-koronalid; saabub üleüldine anarhia. Hädasõnumid tavabad koronali ringreisil olles. Valentine ei taha metamorfidega sõdida, vaid lahendada kriisi rahumeelselt. Teine peategelne on too poiss Hissune, kes saab regent-nõukokku ja keda Valentine koronaliks upitab. Hissune on oma protezheest palju auahnem ja energilisem, temagi asub metamorfide vandenõu vastu võitlusesse, seda aga palju otsustavamate meetoditega.

Autori kaamera peatub veel hulgal kõrvaltegelastel, siin ja seal üle Majipoori; loomulikult on lugejal võimalus kogu inglise keele väljandusrikkuse skaala ulatuses kaunist planeedist osa saada. Lõpplahenduses tuuakse mängu kõik seni visandatud Majipoori ühiskonna toimimise printsiibid; kirjandustehniliselt on tegemist meistriteosega ja nii edasi, jne.

Ma ei oska seda – kindlas veendumuses antud – “kolme” kuidagi objektiivselt põhjendada. Subjektiivselt – jah, raske on hinnata kõrgemalt romaani, mida ei jaksanud üle 30 lehekülje korraga lugeda, mis väsitas ja tüütas. Sisuliselt ei loo Silverberg siin ühtegi inimeste vahelist konflikti ega tekita intrigeerivat vastandamist. Probleemid on lihtsad ja selged, ei enam mingeid uue laine äärmusi, pigem müügiedu silmas pidades (Majipoor ongi pea ainuke RS trükisolev ja üle maailma leviv teos) fantasy-kaanonid ning vaimset turismi võimaldav lugemisvara.

Kummardus keelekasutuse ja süzheevaldamise eest. Sisu ma siit ei leidnud. 10-15 aastat enne Majipoori oli RS teravam ja huvitavam. Ka armustseenide edasiandmisel on noorem Silverberg dramaatiline ja kirglik osaleja (seda ka veel Majipoori Kroonikates) ent nüüd vaid häbelik eemalt piiluja. Valentine’i triloogia tippteos ongi Kroonikad, sest lühivormis jääb Silverberg löövamaks.

Teksti loeti inglise keeles

Väga hea lugemine.Sisu oli iseenesest üsnagi lihtne:fanaatikust kujumuutja tahab tulnukad kosmosesse tagasi ajada; Valentine ja teised, kes alguses ei saa mitte midagi aru, asuvad otsustavalt võitlusesse.Kuid just võrratu Majipoori õhkkond oli see, mis raamatu heaks tegi.Lugemisel tuleb muidugi abiks eelmiste osade tundmine.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: