Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Desert of Stolen Dreams

(lühiromaan aastast 1981)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1981; juuni
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (4)

«Varastatud unenägude kõrb» on ääretult tugev tekst... niisama heaks peaksin ma vist veel vaid kogu esimest juttu «Thesme ja ghayrog».

On üks ülik, kes on mõistnud end vabatahtlikku pagendusse ning sõidab seetõttu Majipoori arhipelaagi lõunapoolseimale saarele Suvreilile (sorry, õigekiri mälu järgi!), et sealsetes metsikutes oludes siis vaimselt puhastuda.

Lisaks personaalsele meeleparandusele on ülikul ka pisuke ühiskondlik ülesanne – ta peab välja selgitama, et miks on vähenenud loomade eksport Suvreililt. Selleks tuleb muidugi sõita saare sisealadele, karjamaadele... ning selgub, et kaks teed on kasutuskõlbmatut ning kolmas viib läbi kõrbe, kus hukkuvad inimesed...
...inimesed hukkuvad aga seetõttu, et nende unenägusid varastatakse ning inimesed kipuvad seetõttu hulluma... hullumine kõrbes pole aga üldsegi tervislik tegevus! Siiski tuleb loo peategelasest ülikul valida see kõrbetee...

Lugu on põhimõtteliselt sellest, kuidas Unede Leedi saab omale paarilise Unede Kuninga. Unenäod on Majipoori elus/olus ääretult olulisel kohal – miskit psühhoteraapia ja tuleviku prognoosimise abivahendi laadset.

Teksti loeti vene keeles

Selline multifunktsionaalne lugu...

Silverberg pole oma kunagi kristlikust maailmapildist kammitsetud olnud, sestap suudabki asju kõrvaltvaataja pilguga näha. Selle loo üks plaan on Majipoori Unedekuninga tekkelugu; inimliku tahtekindluse taustal. Teine plaan on aga teoreetiline Lunastus ja selle saavutamise teed, õieti nii nagu Silverberg seda näeb. Mõneti vastuoluline ristiusu ilmapildile.

Loo lõpuks jõuab vabatahtliku pagendusse suundunud rüütel äratundmisele, et läbi füüsilise piina ja alanduse ei saa me oma vaimu ravida ega leida puhastust. Selleks tuleb hoopis oma painajas selgusele jõuda; näha seda värske pilguga, uuesti läbi tunnetada. Ja siis mõista enda üle kohut.

Noh, kolmandaks lihtsalt üks haarav seiklusjutt müstilisest rännakust läbi kõrbe. Ja algus on igatsevalt lüürilis-romantiline. Kindlasti üks parimaid tekste Majipoori Kroonikates.
Teksti loeti inglise keeles

Majipoori maailma ühe varasema loona on see tüüpiline Silverberg, eraldiseisvana ei jäta aga erilist muljet.
 
Jutus iva ei puudu ja eelarvustajad on sellest üsna hästi kirjutanud. Siiski suubub see kõik keskpäraseks kriminulliks. Nagu teksti lõpus öeldud, sai peategelane aru, et on sattunud ajalooliste sündmuste tunnistajaks ning kindlasti oli keskset rolli mänginud vidinal oma eel- ja järellood (nagu JRRT sõrmusel ajaks, kui see Guglunki kätte sattunud oli), kuid kõrbeepisood ise on kesisevõitu.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: