Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Thesme and the Ghayrog

(lühiromaan aastast 1982)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

See on sihuke jutt, mis peaks olema igas armastuse ja seksi probleeme lahkavas ulmeantoloogias aukohal, muidugi kui Silverberg seda üldse lubab kogumikust eraldi avaldada.

Lugu tüdrukust (Thesme), kes maailmaga pahuksis olles läheb metsa elama... leiab metsast haavatud teise rassi esindaja – ghayrogi. Ghayrogid on sihukesed soomustega kaetud reptiilid (tõsi, tegelikult nad küll pärisreptiilid pole, aga inimene kipub neid siiski vaistlikult reptiilideks pidama), kes tulid kusagilt kosmosest, et abistada hiigelplaneedi Majipoor elanike nende maailma ülesharimisel...

Ghayrog on jala murdnud... Thesme, kes läks dzhunglisse elama, sest tahtis üksi olla, võtab ghayrogi oma hütti ning hakkab teda ravima. Vaikselt, aga järjekindlalt hakkab nende vahel (bioloogilistest erinevustest hoolimata, või just seetõttu) kujunema sekssuhe... Silverberg kirjeldab siin ääretult delikaatselt ja kordagi vääratamata selle suhte arengut... samas on kõik see tohutult usutav ja erootiline.

Iseäranis veenvalt on (minu arust) kirja pandud loo lõpus need ghayrogi ja selle Thesme hilisema mehe nägemused kogu suhte olemusest ning nende pärastine käitumine.

Ääretult delikaatne ja tohutult avameelne lugu sihukesel teemal, kus ka üsna suured meistrid libastuma kipuvad.

Teksti loeti vene keeles

Selle jutustusega algavad Majipoori Kroonikad - Hissuune esimene leid Labürindi Hingearhiividest; tema esimene läbielamus.

Suurepärane jutustus ja Jürka sünopsisele pole palju lisada. Võibolla suurim veetlus ongi jutu avameelsus; siin ei peibutata lugejat odavate põnevusnõksudega - kogu Thesme maailma on Silverberg otsekoheselt ja ausalt avanud.

Ja esiplaanil pole isegi mitte Thesme motiivid ghayrogiga intiimvahekorda astumiseks (see ju niigi selge), kuivõrd selle retseptsioon kolmiksuhtes osalejate vahel. Mina saan aru, et Ghayrog teeb seda kaastundest, Thesme füüsilisest ja vaimsest vajadusest lähedusele järgi - oma linna ja rahva ta ju hülgas... Thesme tulevale mehele aga...vaat tema lõpulause ongi see, mis tekstile jälle veel ühe keeru peale keerab.

Loos nagu puuduks otsene konflikt või vastandamine; samas on lõpuks kõik mingi uue kogemuse võrra rikkamaks saanud, leidnud mingi uue ja olulise tahu elus. iseasi, kuipalju nad selle peale mõtlevad.

Ja kindlasti võib mitut moodi aru saada sellest võimsast ja hümnilaadsest loost. Aga üks parimaid näiteid on ta küll sellest, kuidas inimese hingemaailma läbi ulmeprisma tunduvalt rabavamalt avada saab.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: