Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Hidden Talent

(jutt aastast 1957)

ajakirjapublikatsioon: «If» 1957; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Varjatud võimetest»
Robert Silverberg «Maa teine vari» 1994

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
13
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.929
Arvustused (14)

Kui ikka midagi oskad ja see keelatud on siis ei jää muud üle kui halva mängu juures head nägu teha ja ennast kuidagi kohandada. Peaasi et teised tähele ei paneks. Hea lugu ka see.
Teksti loeti eesti keeles

Sihuke mõnus pulpulme, õigemini selle parema osa stiilinäide... Kõik on lihtne, lahendused on sihukesed «seitse ühe hoobiga» stiilis.

ESP-lase viimane eksam: oma võimete näitamise asemel peab ta neid hoopis varjama... ning varjata tuleb hoolega, planeedi iga linna keskväljakul on sihuke tore teraspost, mille küljes nõidu (loe: eksaminante) põletatakse.

Selle jutu juures meeldib mulle just see headus ja helge toon, mis tekstist kõlama jääb. Planeedi elanikel on oma tõde, ESP-lasel oma tõde... keegi pole paadunud lurjus, igaühel tuleb leida oma olemisviis ning ärgu keegi olgu solvatud.

See jutt tuletab mulle miskitpidi Robert Sheckleyt meelde, aga seal, kus Sheckley on küüniline ja metsik, seal on Silverberg südamlik ja mõista püüdev.

Hinne on viis mitme miinusega. Miinused just selle lihtsapoolse ja pinnapealse lõpplahenduse tõttu... sihuke asi töötab vaid üks kord!

Aga ikkagi viis!

Teksti loeti inglise, eesti ja vene keeles

Paras shokk tabab seda telekineetikut, kui ta sinna perifeeria maailmasse jõuab. Nimelt parasjagu praetakse üht pürootikut, keda oma üleloomulike ehk ekstrasensoorsete võimete tõttu nõiaks peetakse. Kui mees oma võimeid varjama ei õpi siis tabab teda sarnane saatus. Noh, eks mees üritabki algul mingis farmis töötada. Et ta telekineetik on, ei ole tal tavaliselt vaja olnud muskleid pingutada. Seda raskem on tal nüüd käsitsi töötada. Ma ei hakka lõpplahendust välja lobisema, sest see on jah suhteliselt lihtne, nagu juba eespoolkõneleja vihjas. Juttu oli päris huvitav, isegi põnev lugeda. Samuti oli hästi välja mõeldud novelli keskkond. Seega pikemalt mõtlemata "5".
Teksti loeti eesti keeles

Millegipärast mulle meeldis, selline lihtne ja sõbralik ja ladus.Selle kogumiku, ("Maa teine vari"), üks mõnusamaid jutte minu meelest.
Teksti loeti eesti keeles

Kõik hea on ees juba ära öeldud :) Ladusalt kirjutatud. Puant oli küll aimatav, kuid sellegipoolest hea... või on isegi parem öelda: sobiv.
Teksti loeti eesti keeles

Rikkusin oma neljaga kõik ära. Loodan, et keegi ei pahanda. Aga endale ei meeldinud jutu juures kaks asja:
esiteks see, kuidas nö. lahendused kirjutatud olid. Lugejana olin kiirema mõtlemisega kui tekst liikus. Ehk siis -- Silverberg leidis mõnele probleemile lahenduse, mina aga juba mõtlesin järgmist uitmõtet, mis tegelikult järgmises lõigus tulema pidi. Mõte ei liikunud tekstiga ühes tempos.
teiseks ei meeldind see, kuidas Gild oma õpilastesse suhtus. Jah, igaüks peab leidma viisi, kuidas ellu jääda nõia-vaenlikul planeedil. Siiski, suht sadistlik õpetamismeetod. Ja ega see ametipost, mille kangelane enesele võttis, ka teda nüüd eriti harinud. Ise sain niimoodi aru, et need 5 aastat pidid õpetama kuidas oma võimeid Mitte kasutada -- asi polnud võimete varjamises. Ja telekinees on ikkagi prof. jaoks nagu jalgrattaga sõit. Korra õpid selgeks, ei unusta enam kunagi. Isegi mitte 5 aastaga, mis sa pead veetma Pikki Ube korjates.
Teksti loeti eesti keeles

Olen üsna ebameeldivalt üllatunud, et «Varjatud võimetest» ei ole leidnud oma teed ühtegi Silverbergi kogutud, valitud või parimate lugude kogumikku, kuna minu meelest on tegu noore Silverbergi ühe tugevaima tekstiga üldse, mis sobinuks ideaalselt sinna tõsisema kunstiambitsiooniga varaseid ulmelugusid koondavasse kogusse «The Collected Stories Volume 4: The Road to Nightfall».

Telekineesiga Davisoni saatmise lugu mahajäetud ja kitsarinnalisele Mondarran IV-le, kus põletatakse igasuguseid erinevaid inimesi, tundub mulle lihtsalt nii hea. Siin on üsna hästi välja joonistatud ja piisavalt ära värvitud karakterid, dünaamiline tegevus, pinge ja pidev surutis, et kuna nüüd peategelane oma võime kogemata paljastab ja mis siis edasi saab, ning täiesti töötav ja mittejantlik lõpplahendus.

Ehk siis on siin koos elemendid, millest mõni või enamik reeglina mainitud kogumiku lugude puhul lonkab ühte või mõlemat jalga, mistap lood tervikuna tööle ei hakka. See lugu hakkab ja just seda pole nonde kaante vahele võetud! Ega ka ühtegi teise taolisse kogusse, õieti ongi «Maa teine vari» ainus kord, kui see jutt ingliskeelses maailmas raamatukaante vahele on jõudnud.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: