(jutt aastast 1968)
eesti keeles: «Kui puud näitavd hambaid»
Robert Silverberg «Maa teine vari» 1994
1958. aastal poleks see jutt ilmuda saanud... 1978. aastal poleks see jutt enam miskit erilist olnud, lihtsalt hea lugu ja kõik. 1968. aastal oli just õige aeg...
Michael Moorcock oli olnud neli aastat juba ajakirja «New Worlds» peatoimetaja, aasta tagasi oli ilmunud Harlan Ellisoni antoloogia «Dangerous Visions»... Uue Laine reformatsioon oli jõudnud just sellesse etappi, kus võis juba ka maitsta tehtud töö vilju.
Seks ja narkootikumid polnud enam tabu... tavalugeja sai juba üsna paljust aru.
On puud, kes kannavad ajalooliste isikute nimesid... on vananev mees ning tema vanema venna (pisut Lulu/Lolita mõõtu) tütar, ärev probleem (puude haigus), mis käivitab sündmusteahela ning loomulikult on ka leidlik SF-ilik keskkond.
Loo teebki heaks just see, kuidas ulmelise keskkonnaga niisamagi terav konflikt veel vängemaks keeratakse.
Meister on meister!
Zen Holbrook on ühel kaugel planeedil mahlapuudeplantaator, tal on külas vennatütar Naomi, kes on tema personifitseeritud mahlapuid (kes on veidrad lihaga toidetavad elusolendid) sügavalt armastama hakanud, kui ootamatult jõuab planeedile mahlapuudehaigus, mis sunnib Holbrooki osa oma istandusest hävitama. Lugu on hästi lihtne, siin on väga leidlik aga üldse mitte keerukas emotsionaalne konflikt, fantastiline setting, tekst on hästi dünaamiline ja põnev, lisaks ka värvikas ja hoogne.
Silverberg meenutab, et see on esimene tekst, mille ta kirjutas pärast traagilist tulekahju. Nimelt ärkasid Silverbergid ühel 1968. aasta veebruariööl kell kolm oma New Yorgi majas selle peale, et maja põles. Silverberg ja ta abikaasa Barbara pääsesid majast eluga välja, aga kahjutuli hävitas suure osa puust hoonest, mida kirjanik väga armastas. Järgmised neliteist kuud kulusid remonditöödeks ja maja uuesti sisustamiseks, lisaks tabas kirjanikku närvivapustus.
Silverbergi sõnul vähenes ta kirjutamisproduktiivsus sellel perioodil katastroofiliselt ning ta meenutab, kui raske oli tal märtsis 1968 kirjutusmasina taga jutule keskenduda. Noh, toime hilisem suurmeister sellega tuli ning valmis üks tema 1960ndate õnnestunumaid saavutusi.