Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

The Fangs of the Trees

(jutt aastast 1968)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1968; oktoober
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Kui puud näitavd hambaid»
Robert Silverberg «Maa teine vari» 1994

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
9
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.818
Arvustused (11)

Puud - lihasööjad. Mõnele nagu pereliikmed, mõnele lihtsalt puud. Kui aga farmis mingi haigus lahti pääseb, siis... Selline suhteliselt sünge lugu
Teksti loeti eesti keeles

Jutt omast ajast.

1958. aastal poleks see jutt ilmuda saanud... 1978. aastal poleks see jutt enam miskit erilist olnud, lihtsalt hea lugu ja kõik. 1968. aastal oli just õige aeg...

Michael Moorcock oli olnud neli aastat juba ajakirja «New Worlds» peatoimetaja, aasta tagasi oli ilmunud Harlan Ellisoni antoloogia «Dangerous Visions»... Uue Laine reformatsioon oli jõudnud just sellesse etappi, kus võis juba ka maitsta tehtud töö vilju.

Seks ja narkootikumid polnud enam tabu... tavalugeja sai juba üsna paljust aru.

On puud, kes kannavad ajalooliste isikute nimesid... on vananev mees ning tema vanema venna (pisut Lulu/Lolita mõõtu) tütar, ärev probleem (puude haigus), mis käivitab sündmusteahela ning loomulikult on ka leidlik SF-ilik keskkond.

Loo teebki heaks just see, kuidas ulmelise keskkonnaga niisamagi terav konflikt veel vängemaks keeratakse.

Meister on meister!

Teksti loeti inglise, eesti ja vene keeles

Ulmeantoloogia "Maa teine vari" tugevamaid jutte. Silverberg on välja mõelnud puud, mis kannavad fallosekujulisi vilju, mille mahl on inimestele narkootilise toimega. Peale selle on puudel suud (täis hambaid), silmad, haarmed ja veel mõned fantastlised omadused. Nendel puudel on ravimatu haigus — roostehaigus, mis tapab nad. Seesama haigus on jõudnud Zen Holbrooki maadele. Et haigus ei leviks, peab ta mõned puud hävitama. Tal on seda raske teha, sest need puud meeldivad talle ja tema vennatütar Naomi ei taha samuti, et puud sureksid. Lõpuks saab ta sellega hakkama, kuigi tal tekivad mõningad raskused, millest lugege ise. Jutt on igatahes lugemist väärt. "5" mitme plussiga.
Teksti loeti eesti keeles

Ei tahaks seda ilusat viitejoru ära rikkuda aga ei saa teisiti. Mis hakkas vastu oli see pidev tiirlemine ümber selle, et küll on ikka kena ja igati ahvatlev vennatütar - pool juttu kulus selle jama peale. Idee iseenesest oli üpris omapärane ja plusspunkte teenis just tänu isiksustatud lihasööja puudele, kes saavad aru inimkõnest. Puud on aga erinevate iseloomudega: osad püüavad ennast päästa, teised aga jäävad ootama oma lõppu.
Teksti loeti eesti keeles

Jutustus «Kui puud näitavad hambaid» on kogumiku «Maa teine vari» vahendusel eesti lugejale hästi tuntud. Mäletan, et kogumiku maakeelse ilmumise järel pidasin just seda teksti raamatu tuumakaimaks ning märkimisväärselt seda hinnangut pole olnud vaja revideerida. Ütleme vaid, et «Armunud Ishmael» on jätkuvalt pjedestaalil kohe selle kõrval ning aastatega on sinna autahvlile lisandunud «Varjatud võimetest».

Zen Holbrook on ühel kaugel planeedil mahlapuudeplantaator, tal on külas vennatütar Naomi, kes on tema personifitseeritud mahlapuid (kes on veidrad lihaga toidetavad elusolendid) sügavalt armastama hakanud, kui ootamatult jõuab planeedile mahlapuudehaigus, mis sunnib Holbrooki osa oma istandusest hävitama. Lugu on hästi lihtne, siin on väga leidlik aga üldse mitte keerukas emotsionaalne konflikt, fantastiline setting, tekst on hästi dünaamiline ja põnev, lisaks ka värvikas ja hoogne.

Silverberg meenutab, et see on esimene tekst, mille ta kirjutas pärast traagilist tulekahju. Nimelt ärkasid Silverbergid ühel 1968. aasta veebruariööl kell kolm oma New Yorgi majas selle peale, et maja põles. Silverberg ja ta abikaasa Barbara pääsesid majast eluga välja, aga kahjutuli hävitas suure osa puust hoonest, mida kirjanik väga armastas. Järgmised neliteist kuud kulusid remonditöödeks ja maja uuesti sisustamiseks, lisaks tabas kirjanikku närvivapustus.

Silverbergi sõnul vähenes ta kirjutamisproduktiivsus sellel perioodil katastroofiliselt ning ta meenutab, kui raske oli tal märtsis 1968 kirjutusmasina taga jutule keskenduda. Noh, toime hilisem suurmeister sellega tuli ning valmis üks tema 1960ndate õnnestunumaid saavutusi.

Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: