Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

How It Was When the Past Went Away

(lühiromaan aastast 1969)

eesti keeles: «Mis juhtus siis, kui minevik taganes»
Robert Silverberg «Maa teine vari» 1994

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
8
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (12)

Vaat see on lugu mille pärast tegelikult tasuski kogumik «Earth`s Other Shadow» eesti keeles välja anda.

Tüüpiline küpse perioodi Silverberg. Pole seda välist (ja ajuti üsna odavat ning mõttetut) ulmebutafooriat... on lihtsalt üks fantastiline lugu inimestest ja maailmast. Antud juhul puistab miski soga mingit preparaati suurlinna veevärki... ning siis inimesed unustavadki...

Autor uurib inimeste käitumist sihukese vaikse ekstreemsuse situatsioonis. Noh, tegelikult on olukord muidugi üsna hull... on inimohvreid ja traagikat, aga see kõik on kuidagi sordiini all.

Neile, kes pole Silverbergi 1967-75 aasta romaane lugenud... neile võiks öelda, et umbes sihukesed nad ongi — hea ulmeKIRJANDUS.

Teksti loeti inglise, eesti ja vene keeles

No ohvreid on muidugi. Mida sa ikka teed kui see, millega varem raha teenisid, kuhugi ära kaob. Kokkuvõtteks jällegi hea lugu.
Teksti loeti eesti keeles

Veider lugu sellest, kuidas mingi ühiskonnavaenlane kallab linna veevärki mälu hävitavat narkootikumi. Mõnes mõttes katastroofijutt. Peale seda, kui saab selgeks, mis amneesia põhjustas, tekib nagu ikka peale mingit õnnetust uus religioon (Unustuse Kirik, kui ma õigesti mäletan). Nood usuhullud hakkavad siis juba teadlikult seda narkootikumi tarvitama, et unustada ja unustada. Autor kujutas inimeste käitumist sellises õnnetuses päris huvitavalt ja tõenäoliselt ka enam-vähem õigesti. Lugu oli niisiis suhteliselt hea ja saab seetõttu ka oma "5" ilusti kätte.
Teksti loeti eesti keeles

Maniakk kallab veevärki unustuserohtu, ja järgmisel päeval on kõigile minevik andeks antud, kõik alustavad puhtast lehest. Mis te arvate, kui seda rohtu saaks apteegist osta, kuipalju inimesi siis juba täna viimased kroonid näpus apteegi poole jookseks? Endalgi on teinekord tahtmine...
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Muidu oli lugu nagu ju väga hea, ainult et... see Unustuse Kirik ei olnud mulle eriti mokkamo"o"da. Ah et linnas siis nii palju fanaatikuid? Pigem oleks sellest vo~inud kujuneda mingi omamoodi alternatiiivliikumine, mingi nurgataguste unustusnarkarite ryhmitus.Hetkel oli see nagu viinajoomispropaganda - et joodikud, kes end mälukasse joovad, hakkavad kuulutama, et taoline eluviis on see ko~ige etem eluviis, ja et iga inimene peaks end kord nädalas mälukasse jooma.Idee kui selline oli ju hea, ainult et taoline lähenemisviis... see polnud mitte minu jaoks.
Teksti loeti eesti keeles

Novembris 1968 kirjutatud lühiromaan «Mis juhtus siis, kui minevik taganes» mulle omal ajal kogumikust «Maa teine vari» väga ei meeldinud. Nüüd värskelt üle loetuna hindan teksti märksa kõrgemalt. Silverberg meenutab, et kolis novembris 1968 tagasi oma remonditud majja, kus tööd tegelikult veel kuid jätkusid, aga ta vajas tagasi oma kabinetti, kirjutuslaua taha pääsemist ja justkui selle situatsiooni taastumise tänutäheks kirjutas valmis selle tuumaka teksti.

Lugu ilmus originaalantoloogias «Three for Tomorrow», mille ideena pakkus Arthur C. Clarke eessõnas välja teema tehnoloogilise arenguga korrelatsioonis süvenevast inimkonna haavatavusest. Sellest lugu räägibki. Keegi antisotsiaalne terrorist laseb San Francisco veevarustussüsteemi mäluhävitusnarkootikumi ning järgmisel päeval ärkavad kõik kraanivett joonud inimesed erineva pikkusega mälulüngaga: kes ei mäleta paari viimast kuud, kes pikemaid perioode oma elust.

Kuna mitte kõik inimesed linnas ei olnud aga kraanivee joojad, siis on ka kodanikke, kel mälu alles. Selline vägagi põnev sotsiaalse fantastika valda kuuluv mõtteeksperiment: on loodud huvitav probleem, situatsioon ja Silverberg asub siis näitama, mis erinevate inimestega sellises olukorras toimuma hakkab. Mis saab, kui abikaasad ei tunne üksteist hommikul voodis ärgates ära, mis saab, kui mitu kuud tagasi mehest lahutanud naine tuleb rahulikult tema korterisse, kuna ei mäleta lahkukolimist jne jne.

Loos pole midagi hüpererilist, aga ometi mulle meeldis.

Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Eelarvustajad on sisu juba ammu ära rääkinud, mul jääb vaid üle korrata, et kannatas lugeda küll. Ja kahtlusi selle Unustuse Kiriku populaarsuse osas mina -- vaadates tänapäeva ühiskonda -- ei jaga mitte 1 raas.
Paneksin isegi "viie", aga jutt läks vaevaliselt käima ja lõpp vajus hoopis ära, õigrmini jäi ära.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2024
oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024

Autorite sildid: