Kasutajainfo

Robert Silverberg

15.01.1935–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Silverberg ·

Ishmael in Love

(jutt aastast 1970)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1970; juuli
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Armunud Ishmael»
Robert Silverberg «Maa teine vari» 1994

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
2
3
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (8)

Too jutuke ei tundunud päris nii hea kui mõned teised RS lood. Oli selline uimane ja üldse. Ei sattunud lihtsalt lainele vist. Natuke jäi ka see delfiini kõnepruuk häirima. Liialt tehniline tundus olevat ja see on igasuguste loomade puhul natuke ebaloomulik.
Teksti loeti eesti keeles

Selle jutu jaoks peab vist tõesti õigel lainel olema...

Mäletan, et minu jaoks oli see esmalugemisel üks kogumiku kehvemaid lugusid... mingil hämaral ajendil lugesin ta nüüd uuesti üle ning olen ikka ilges vaimustuses küll. Noh, on hea lugu... see delfiin ja tema õnnetu armastus.

Samas pean mainima, et tegelikult ma üldse seda delfiiniulmet ei salli... see ka veel lisapluss, kui sihuke ebameeldival teemal lugu sedavõrd hea tundub... siis ta peab ju hea olema.

Need kõrvalseisja kommentaarid inimliigi sugu- ja armuelu kohta olid ka mõnusalt muhedad ning samas miskis mõttes üsna halastamatud.

Teksti loeti inglise, eesti ja vene keeles

No ma ei tea, mul on isiklikult nagu delfiinidest ulmekirjanduses juba ylekyllastumine -alates Addamsist ja lo~petades Silverbergiga. Jutt oli ju muidugi inimestest ka, aga jah... isiklik allergia - muidu oleks ehk isegi nelja saanud.
Teksti loeti eesti keeles

Delfiinil oli ilmselt mingi psüühikahäire... Ja parajalt vastik egoist oli ta ka kogu oma väidetava intelligentsuse juures. Muidu poleks ju vigagi.
Teksti loeti eesti keeles

Paistab, et tõesti oli sellel delfiinil sügav psühhikahäire. Niisugune imelik kõnepruuk ja käitumine tema intelligentsi juures oli imelik. Lugu oli ka parajalt uimane. Ju siis ei sattunud looga vastavale lainele pärast tänast sagimist. Aga muidu oli hästi kirjutatud.
Teksti loeti eesti keeles

Samuti märtsis 1968 kirjutatud «Armunud Ishmael» algab kuulsa ja kirjanduslikest allusioonidest tiine lausega «Kutsuge mind Ishmaeliks». Jutt räägib intelligentsetest delfiinidest, kes töötavad merebioloogide teenistuses St. Croix`s USA Neitsisaartel Gerard-Worzeli Merevee Efektiivkasutuse Jaamas. Loo minajutustaja, delfiin Ishmael on aga armunud jaama teadustöötajasse miss Lisabeth Calkinsisse.

Ei pea vist vastama küsimusele, kas saab sellisel armastusel olla mingitki perspektiivi. Emotsionaalne, dünaamiline ja ootamatu perspektiivi alt jutustatud lugu on üks minu absoluutseid lemmikuid kogumikust «Maa teine vari», mida ma pean jätkuvalt kirjaniku tugevaimaks originaalkogumikuks.

Lisaks delfiini õnnetule armuloole on siin ka põnevusloo liin: osa jaama töötajaid tahab inimeste-delfiinide koostööd lõpetada ja kavandab diversiooniakti, nad tõmbab aga haneks just minajutustaja, laiksilm-delfiin Ishmael.

Kirjanik meenutab, et sai jutu jaoks inspiratsiooni ajakirjas Science ilmunud delfiinide-alasest artiklist, viimased olid tollal teaduses trendikas uurimisteema. Silverbergil oli ajakirja Fantasy & Science Fiction toimetaja Edward L. Fermaniga tollal kokkulepe, et ta saadab talle looideede sünopsised ja kui need Fermanile meeldivad, kirjutab lood valmis, mille siis viimane on kohustatud avaldama. Igatahes unustas ta tulekahjujärgses vaimses hajaliolekus sisukokkuvõtte saatmata, aga Ferman ostis jutu ometi, tõsi, hiljem peale tulnud uued jutud lükkasid selle avaldamist ligi kaks aastat edasi.

Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: