Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

The Nightmare Stacks

(romaan aastast 2016)

Hinne
Hindajaid
2
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (2)

Järjekordne romaan Laundry failide maailmast, mida pole enam põhjust Bob Howardi sarjaks nimetada. Sest vanameister Bobi, kellest on saanud uus Hingede Õgija, nimetatakse umbes neli kord - et ta on parajasti Jaapanis ja siis on paar veterani temaga koos mingites operatsioonides osalenud. Meeldetuletuseks: Laundry on koodnimi Briti vastuluure okultsete ja maagiliste asjade osakonnale. Millest väga paljud just ei tea. Ning: selles maailmas on demonoloogia osa rakendusmatemaatikast. Matemaatika, eksole, on universaalne, ja kui kahes universumis juhtumisi samale keerulisele valemile mõeldakse, tekib nende universumite vahel ühendus, midakaudu tulevad kohale viirused ja vastikumadki asjad.
Niisiis, algus on siuke leebe ja naljakas. Nohikust noormees Alex kohtub särtsaka teatritudengist neiuga. Leitakse, et võiks veel kunagi kokku saada. Lugejale antakse vahepeal teada, et asi pole nii lihtne: noormees on vampiir - matemaatikuna pangas töötades ja miskit futuuride valemit välja mõeldes saigi V-viiruse külge, seepeale võttis aga Laundry ta tööle. Töö on algajale suht lihtne: teha ettevalmistusi peakorteri Londonist Leedsi üle toomiseks. Ainult et vampiiri võimetega kaasnevad ka miinused - no et päikest ei kannata jne. Neiuga on lugu veel keerulisem: tegemist on haldjamaa valitseja tütrega, spiooniga, kes peaks tegema ettevalmistusi haldjate sissetungiks Maale, sest hooletute eksperimentidega on haldjad oma dimensioonidetagusesse maailma sisse lasknud midagi väga vastikut. Haldjaid on alles jäänud veel ainult mõni tuhat ja turvalisemat elupaika oleks hädasti tarvis, nii tulebki meele maailm, kus nad kunagi käisid, aga siis polnud sealsetelt elanikelt peale täide midagi võtta. Osavaim haldjaspioon on kohaliku näitsiku mälestused, teadmised ja välimuse üle võtnud (kehal läks kehvemini), oma pikad kõrvad glamuuriga maskeerinud ning uurib nüüd kohalikke olusid. Hämmastaval kombel ei leia ta kusagilt maage, ühiskonna tõelisi valitsejaid - ilmselt on need end väga hästi ära peitnud ja ajavad lihtrahvale mingit soga demokraatiast...
Autor on hulga tekstiruumi pühendanud haldjaühiskonna evolutsiooni ja sealsete intriigide kirjeldamisele. Igatahes avastasid haldjad telepaatilise mõjutamise enne kui kõnekeele ja üldse on nad arendanud maagiat, mitte tehnoloogiat. No et on küll raskeratsavägi, aga nuiad ratsanike käes toimivad pigem ränkasid lahingloitsusid jagavate automaatidena. Ja istuvad haldjarüütlid ükssarvikute seljas - aint et ükssarviku päevane toiduvajadus on 30 kilo värsket liha. Kohati on see haldjarahva asjaajamiste põhjalik kirjeldamine ehk igavavõitugi, aga teisiti poleks saanud seletada vastakuti sattuvate väeosade üsna võrdseid võimalusi. (Kui vastamisi lähevad kaks Eurofighterit ja kaks lohet, siis on tulemus 1:1)
Läbi aegade on fantasy-autorid pisut nagu hädas olnud maagide võitluse jaoks mõistlike algtingimuste defineerimisega. Rääkimata siis võrdsete võiduvõimaluste andmisest maagile ja tavarelvade kasutajale. Just seepärast puuduvad fantasy-maailmadest enamasti ka tulirelvad. Stross on väga asjalikult kirjeldanud mitme väeliigi koostöö tulemusi nii arenenud maagiat kui meile tuttavat tehnoloogiat kasutades. Igatahes leiavad enne, kui noored armunud saavad mahti korrakski teineteise najale toetudes hinge tõmmata, oma õnnetu otsa tuhanded valel ajal vales kohas olnud tsiviilisikud, suurem osa Leedsi animafestivali külalistest, sajad sõdurid mõlemalt vaenupoolelt, aga ka kuri võõrasema, kolm lohet ja kaks õhutõrje-basiliski. Väikese miinusega viis kokkuvõtteks, lahingumüra oli minu jaoks tiba liiga palju.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022

Autorite sildid: