Kasutajainfo

Charles Stross

18.10.1964–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Charles Stross ·

Rule 34

(romaan aastast 2011)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Kui ma hiljuti ütlesin ühe romaani kohta, et see on hästi jutustatud, ja panin nelja, siis seesinane ei ole hästi jutustatud, kuid saab minult siiski kõrgema hinde. Sest teaduslikule fantastikale omaselt on jutus sees ka mõte - ning mõned kaasaegsete trendide terased ekstrapoleerimised. Stross on muidugi nii tohutult viljakas ja mitmekülgne, et teda rohkem lugedes tuleb mõni motiiv või mõttekäik tuttav ette, aga mitte ka häirivalt.

Tegemist "Halting State" järjega, kattuvaid tegelasi pole palju, aga sündmuskohaks on endiselt Suurbritanniast lahku löönud Šotimaa. (Sestap kohatine šoti aktsent, kin = know jne.) Narkootikumid on legaliseeritud, seevastu on range kontrolli all 3D printerid ja nende "tahm". Ja meie mõistes normaalset suguelu elavate inimeste kohta on politseitoimikus kaastundlik märkus heterosexually challenged. Ja mida tähendab Rule 34, seda ei pea kaasajas elav inimene muidugi kusagilt järele vaatama.

Kolm liini. Naispolitseinik, kelle uurida satub mitu surmajuhtumit - pealtnäha oleks nagu tegemist kodumasinate riketega, aga need on suht tavatud kodumasinad ja üsna ootamatud rikked. Selgub, et samalaadsed juhtumid leiavad aset kogu maailmas - ja alati on ohvrid seotud spämmi levitamisega. Teiseks, võrgupettuste eest aasta kinni istunud pakistani päritoluga šotlane, kellele tehakse huvitav tööpakkumine: kusagil väga kaugel on Kõrgõstanist lahku löönud Issõk-Kulistan ning see riigike vajab endale Šotimaal aukonsulilt. Peamiselt selleks, et mingeid hämaraid asju ajada. Ning kolmandaks ärijuhtimise põhimõtetega väga hästi kursis ameeriklane, kes saabub Šotimaale korda majja lööma, nimelt ei tööta sealne maffia ülemaailmse organisatsiooni arvates piisava kasumlikkusega.

Kui ma nimetasin, et pole hästi jutustatud, siis etteheide oleks just kompositsiooni osas. Kuigi kolm peategelast on valitud üsna ideaalilähedaselt, jääb neist siiski väheks. Nii kogunebki palju pudi-padi kõrvaltegelasi, kelle vaatenurka ja taustateadmisi on jutu kui terviku jaoks vaja läinud: Kõrgõstani president, Issõk-Kulistani julgeolekupealik jne jne. Mis muidugi on märk sellest, et teos on ideekeskne, mitte tegelastekeskne. Õnneks on raamat väga naljakas - kusjuures, nagu juba kaanel hoiatatakse, täiesti valedel põhjustel. Olgu siis toodud ka näide poliitiliselt ebakorrektsest huumorist või täpsemalt ühe tegelase pahameelepurse, kui ta kohver kaotsi läheb.

This in not rocket science. (Rocket science: fucking 1930s shit invented by Nazi übermensch engineers and so easy that by the 1990s even a bunch of camel-fucking towel-heads could master it.) This in not AI. (Artifical intelligence: fucking 1950s shit invented by Jew-boy intellectuals at Stanford and MIT and so useless that by the 1990s its highest achievement was beating a vodka-swilling Russian commie dog-fucker at chess.) This is logistics! It goes back to the fucking Stone Age! They can put a genetically engineered AI on Mars, but they can`t shift a fucking suitcase between two hotels without losing it.See arvamus on muidugi totaalselt vale ja AI alahindamine on ka kohvri kadumisega seotud...

Teksti loeti inglise keeles

Isiklik lemmiktsitaat antud raamatust:

"Kui me saame aru kuidas see töötab, siis see ei ole tehisintellekt".

Selle põhjal võiks väita et tehisintellekt ümbritseb meid täna juba kõikjal :)

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: