Kasutajainfo

Maniakkide Tänav

30.12.1975–

  • Eesti

Teosed

· Maniakkide Tänav · Joel Jans ·

Saladuslik tsaar 3: Kettmõõgaga mõõdetud maa

(romaan aastast 2015)

eesti keeles: Tartu «Fantaasia» 2015

Sarjad:
  • Stalker
Hinne
Hindajaid
3
1
0
1
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (5)

Tsaari-tsükli kolmas raamat ja esimene romaan (mis eessõna järgi on ühtlasi romaanidiloogia esimene osa) sisaldab oma pealkirjas taaskord metakirjanduslikku sõnamängu-kui varem on "Tsaari"-raamatute pealkirjades vihjatud Jules Verne`ile ning Tove Janssonile, siis sedapuhku tehakse kummardus suhteliselt vähetuntud Eesti kirjaniku Aristarh Sinkeli Põhjasõja-teemalisele ajaloolisele romaanile "Mõõgaga mõõdetud maa".

Sisust: asteroid Tooni kokkupõrkest Maaga on möödunud sajandid ja suur osa meie koduplaneedist on asteroidilt pärit tulnuklike nanomasinate poolt ksenoformitud. Suur osa Maale jäänud ja varjendites ellujäänud inimeste järeltulijatest on ksenoformimise tagajärjel hiiglaslikeks putukateks muteerunud, teised on varjendi suletud keskkonnas teinud läbi kohutava retardatsiooni ning taandarenenud kääbusteks. Eestit ja selle vahetut ümbrust on siiani ksenoformimise eest kaitsnud orbitaalkompleks Ippolit, mida keskaja tasemele langenud kohalikud jumalana kummardavad ning mis võõrelu levimiskatsed orbiidilt suunatud tulelöökidega tõkestab. Eestis ja Loode-Venemaal on moondumata kohalikud loonud mingi kummalise, ajalooraamatust eeskuju võtva muinas- või keskaegse tsivilisatsiooni, mis kujutab endast muinas-Eesti ning Kiievi-Venemaa koopiat, Sankt-Peterburi kohal paikneb Uus-Kiiev. Tõsi küll, õigeusu pappide moodi vaimulikud palvetavad selles maailmas Ippoliti poole, veo- ja lihaloomadena kasutatakse hiiglaslikke võõrmaailmset päritolu putukaid ning eksisteerib ka hulk teisi erinevusi 11.-12. sajandi ajaloolisest reaalsusest. Samal ajal on tehnoloogiline kõrgtsivilisatsioon levinud kosmosesse, ent väljaspool koduplaneeti elavaid inimesi vaevab jätkuvalt viljatus, mistõttu lapsi tuuakse kosmosesse Maa ksenoformimata alalt. Et kohalikud Maalt ei põgeneks, hoiab Kuu Multirahvuseline Kultuur neid madalal arengutasemel, hoides alal nende Ippoliti kummardamisel põhinevat religiooni, ent kaitstes nende asuala ka Ippoliti tulelöökide abiga ksenoformimise eest.

Kahest esimesest "Tsaari" raamatust tuntud Kuu Multirahvuselise Kultuuri sõjaväelast Jaan Kallost on "Kettmõõgaga mõõdetud maa" alguseks tabanud üsnagi kummaline saatus-nimelt on ta algul ühes kehapooles vohava vähkkasvaja tõttu pikuti pooleks lõigatud ning amputeeritud kehapool küberneetilise proteesiga asendatud. Amputeeritud kehapoolt on omakorda algul säilitatud krüokastis ja hiljem see teaduse arenedes vähist terveks ravitud ning omakorda küberneetilise proteesiga varustatud. Kuna amputeerimisel on poolitatud ka aju, on Kali isiksus koos keha lõhestamisega jagunenud kaheks-targem, ent kibestunum kolonel Kal ja juhmivõitu, ent elurõõmus seersant Los. Hiljem on Kali poolt kontrollitud kehapool läbinud ka vananemisvastase ravi. Kehapooli pole uuesti ühendatud, ent need saab küberneetilistest proteesidest lahti ühendada ja koos tegutsema panna.

"Kettmõõgaga mõõdetud maa" alguses saabub teade Ippoliti allakukkumisest ja Kal, Los ning teised kosmosetsivilisatsiooni esindajad suunduvad Maale, et toimuva põhjusi uurida. (Kuu Multirahvuselise Kultuuri esindajate infiltreerumine Uus-Kiievi ühiskonda toob meelde Strugatskite romaani "Raske on olla jumal".) Samal ajal on Tarbatu seaduslik valitseja, oma lelle Lehari poolt reedetud kollitapjast seikleja Õnnepäev kunagises Virumaa Katastroofikaitsekeskuses maoljate ehk kääbusteks retardeerunud inimeste käes vangis. Kuna koos Ippoliti allakukkumisega ütleb üles ka maoljate maa-aluses kodus elu tagav termotuumareaktor, asub Õnnepäev koos maoljatega teele Uus-Kiievi poole, otsustades tee peal ka oma Tarbatus viibiva reeturist lellega arved klaarida. Olukord Maa elamiskõlblikuks jäänud osas muutub äärmiselt veriseks ja kaootiliseks...

Võrreldes kahe eelmise "Tsaari" raamatuga on tegevusmaailm käesolevas romaanis detailsemalt lahti kirjutatud. Ka muutuvad tsükli sündmustik ja üldine õhustik järjest süngemateks, seda hoolimata koomiksilikust ning mitte väga tõsiseltvõetavast tegevusmaailmast. Romaani täpsem žanriline defineerimine on keeruline... iseenesest on vaieldamatult tegu postapokalüptilise SFiga, ent siin põimuvad omavahel kosmoseooperi, science-fantasy, auru-, küber- ja biopungi elemendid. Kohati näib, et see poolnaljatlevalt mõjuv "Tsaari" maailm hakkab autorite stiili ja eesmärkide jaoks veidi kitsaks jääma. Hindeks siiski maksimum-ja jääme järgmist osa ootama.

Teksti loeti eesti keeles

Kirjutatud hea käega ning lugeda äärmiselt meeldiv, AGA romaanil võiks liaaks algusele ka lõpp olla (või siis hoiatus: nende kaante vahel on selle seikluse esimene pool/kolmandik/veerand). Samas, sisult ja teostuselt vist seni loetud sarja lugudest üks meeldivamaid.
Teksti loeti eesti keeles

Panen punkthaaval kirja, mille eest punktid maha läksid:

1. Sarja maailm on jabur. Seda muidugi juba algusest peale, kuid sarja esimene, 2012. aastal ilmunud köide oma entusiasmiga mulle meeldis. Minu poolest oleks võinudki asi sinnapaika jääda, kuid kahjuks hakkasid autorid oma maailma tõsiselt võtma; kaugelt tõsisemalt, kui tarvilik.

2. Konkreetne romaan on väga lõdva struktuuriga, sisuliselt on kaks autorit oma eraldi kirjutatud asjad kuidagimoodi vaheldumisi kokku lappinud ning tagatipuks lõpeb romaan suvalises kohas nii et kahel tegevusliinil pole omavahel mingeid kokkupuutepunkte. Arusaadavalt vajab see romaan järge, aga oleks loogilisem olnud koguteos ühtede kaante vahel avaldada.

3. Kui Kali ja Losi seiklusi kujutavas osas esineb teatud kirjanduse elemente, siis Õnnepäeva tegevuspäevikust ei suutnud ma midagi sellist leida. Ättitjuudi poolest meenutab see osa teosest vast Trubetsky/Pathique`i punkromaani "Daam sinises". Midagi juhtub, midagi ei toimu.

Lõppkokkuvõttes meeldisid mulle ses romaanis, mis mõjub koomiksi romaniseeringuna, kõige rohkem peatükkide pealkirjad, täiesti anakronistlikud, aga omamoodi stiilsed. Peatükkide sisuga need stilistiliselt jälle eriti kokku ei sobi.

Teksti loeti eesti keeles

Olen küll võib-olla veidi erapoolik antud teost hindama, kuid teen seda siiski.

Mulle meeldis väga, et autorite esialgsest kavandatud kogumikujutust kasvas välja romaan. Tõesti on hea lugeda üht korralikku tervikust tükki, mis seob varasemad seigad ilusti kokku ja annab head ainest uuteks. Endiselt võib leida mõlemale autorile omaseid äratuntavaid jooni, kuid minu meelest need siinses loos täiendavad teinetest, mitte ei mõju võõristavalt. Vähem on tavapärast janti ja rohkem tõsisemaid teemasid. Ei, nalja (naersin kontrollimatult stseeni kirjelduse juures, kus Jomka ja Los napsatud laste kohal vaidlesid ja maimud neid vaikides vaatasid - väga hästi realiseeritud :D) ja muhedaid kirjeldusi jagub endiselt, kuid mul on tunne, et autorite sünergia on siin lõkkele löönud. Kui varasemad kogumikkude lood olid ehk rohkem varateismelise hullud tembud, siis nüüd on tegu täiskasvanulikuma tööga.

Mind ei häiri otseselt romaani järsk lõpp. Vaadates, kuidas on Varrak poolitanud näiteks G.R.R. Martini “Jää ja tule laulu” saagas eesti tõlkeid (lihtsalt keskelt), on mõistetav ka Fantaasia kirjastuse mure liigmahuka raamatu trükkimise osas. Ja siin on lugu täiesti loogiliselt poolitatud - retk Tarbatusse, retk Uus-Kiievisse. Ja rääkides ootamatust pöördest romaani lõpus: arvestades kõiki veidrusi ja naasemisi Tooni-järgses maailmas, pole ühegi lahkunud tegelase taassünd võimatu.

Tean, et järg on peatselt ilmumas ja neid kahte tulekski tegelikult koos lugeda ning ühe tervikuna hinnata. Kuid mul pole kahju esimesele poolele südamerahuga viis tärni ära laduda. Himu edasi lugeda on vägagi olemas.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: