Kasutajainfo

Martin H. Greenberg

1.03.1941-25.06.2011

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Martin H. Greenberg · Wendy Webb · Richard Gilliam · Edward Kramer ·

Phobias

(antoloogia aastast 1994)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
0
1
0
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (1)

Väga raske on hinnata originaalantoloogiat, mida pakutakse horrori - ulme, seega - pähe, ent millest ulme alla mahub napp pool. Ülejäänd jutud, mõned neist tõesti suurepärased, kipuvad rohkem sobima Loomingule või mõnele Hitchcocki antoloogiale.

Iseäranis kurvaks teeb asjaolu, et sellised õudusgurud nagu G.A. Effinger; K.K. Rusch; Nancy A.Collins; Robert Weinberg ja K.E. Wagner on otsustanud toimetajate poolt püstitatud lati alt horrorkomponenti sisse toomata lihtsalt läbi roomata... Hästi, paljuski on ulme muidugi tõlgenduse küsimus. Kes väga tahab, see leiab.

Ok, tegu siis inimeste hirmudega - foobiatega. Psühhiaatriaga kokkupuutunud teavad, et tegu on haigusega või haiglasliku ilminguga, mis tihti manifesteerib end paranoililsel kuju. Ent ka täiesti terved ja normaalsed inimesed võivad olla foobilised, kusjuures hirm ei pea olema üldse (reeglina polegi) põhjustatud mingist tegelikust seigast, vaid baseerub ainult vääratel ettekujtlusel. Siiski, foobik ei suuda oma hirmu kontrollida; satub paanikasse; kaotab reaalsustaju; vallanduvad kontrollimatud füüsilised refleksid.

Teatavale ettevaatusele häälestab juba R.Blochi eessõna; mis suunab lugeja sotsiaalkriitilistele radadele foobiate põhjuseid otsima.

Antoloogia parimad tekstid on Andrew Klavanilt; J.M. Morganilt; S.P. Somtowilt; P.Crowtherilt ja iseäranis Brad Stricklandi "The Hungry Sky".

Rõõmustav ka see, et enamus autoreid foobiatele lähenenud stambivabalt ja üsnagi palju uusi käsitlusi pakkudes. Paraku on rahuldava tasemega jutte üsna palju ja lõpliku otsuse "kolme" poole teeb ikkagi vähene ulmelisus.

Eriti tahaks esile tõsta just Crowtherit ja Somtow`d, kuna nende käsitlus erineb tugevalt antoloogiasisesest standartsusest, on mehed ennast mõtlema sundinud ja nende foobiad on lihtsalt üheks elemendiks jutus, mitte ainsaks teljeks. Kokkuvõtteks, üldine kirjanduslik tase on hea, et foobia on teema, mis paraku ei haaku mitmetele autoritele eriti ulmega. Parimad lood tegid aga üsna kõhedaks. Soovitaks lugeda üsna valikuliselt; jälle sai kinnitust minu jaoks vana tõde, et kui jutu esimesed 2-3 lehekülge suurt midagi ei paku siis ei tee seda ka edaspidine.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: