Kasutajainfo

Andre Norton

17.02.1912-17.03.2005

Biograafia Bibliograafia

Teosed

Arvustused (1)

Vaevalt keegi teine seda lugema hakkab, aga mulle tundus, et seisus nagu kohustaks :) Nagu kogumike puhul ikka, võib loota, et vähemalt üks lugu on mõnus lugeda ja umbes nii oligi. Muideks, paljukest neid tuntud kassimüüte siis ikka on: üheksa elu; kõnnib omapead; ega vanad egiptlased neid asjata austanud; kui liba, siis on jõud sabaotsas nagu teistelgi libadel - noh, seda on rohkem, kui mõne teise looma kohta, aga mitte ka liiga palju. Antud kogumikus on kassijutte ka põhivoolu autoritelt (või vähemalt neilt keda ei BAAS ega muudki allikad ulmeautoriteks ei pea). Ongi siis näha, kuidas nad veeretavad oma tavapärast jutukest ja pistavad kassi nagu rosinaks juurde. Ulmeautoridki lähtuvad enamasti oma fantasy-maailma reeglitest, aga suudavad kassi sinna sujuvamalt sisse sobitada. Nii ongi reeglina kass oma üleloomulike omadustega inimesest peategelasele abiks või siis on kassist tegelasele omistatud väga inimlik mõtteviis - mis annab mõnikord päris koomilise efekti. Ning ainult Susan Shwartz on kirjutanud loo, mis poleks ilmselgelt antropotsentristlik. No ja kui ma kord juba tegin enda jaoks märkmeid, siis olgu needki ära toodud, ükshaaval ei viitsi jutte pikemalt analüüsida. Hinde panemisel tundus, et sedapuhku on summa suurem kui komponendid ükshaaval võetuna.

Clare Bell vestab mõnusalt ja väga britilikus toonis sõjalugu. Ulmeline element tuleb selles, et kõuts kuseb soovi korral dimensioonidevahelisi auke, millest lenduril hea vaadata, kuhupoole oma torpeedo visata.
Wilanne Schneider Belden jutustab lastelugu pealtnäha tavalistest kassidest, kes, kui ikka tõsiselt vaja, märksa suuremateks kaslasteks muutuvad. Vaja, tähendab, on siis, kui pahad poisid tulevad halloweeniööl teiste kõrvitslaternaid lõhkuma.
Elizabeth H. Boyer on skandinaavia müütide ainetel midagi suht igavat kokku keeranud. vana rass ehk jotunid, kellelt inimesed käivad tarkust nurumas jne. kass tehakse muidugi ka, et naistel igav ei oleks.
Patricia B Cirone lugu läbi seinte minevast kassist on eksootika mõttes Hiinasse paigutatud.
Marylois Dunn meenutas mulle Richard Rohtu, kes ka ju kirjutas sümpaatsetest, väga inimlikest kassidest, rebastest ja kes nad kõik olidki. Enne kooliealiseks saamist meeldis mulle väga selliseid jutte lugeda.
P.M.Griffin valdab ulmelist elementi paremini, lisaks kasside teada-tuntud üheksale elule on tegev ka kass-jumalanna. Hea kasse armastav tädi võtab kass-jumalanna soovitusel enda hoole alla kassi, keda tema eelmises elus väga julmalt koheldi. Vastastikune harjumine kulgeb raskelt, kuid jõuab õnnelikku vahefinishisse: kass aitab tädil tappa julma röövmõrtsuka ja jumalanna tuleb ka appi, eriti on temast kasu jälgede koristamisel.
Caralyn Inks näib võimeka teisejärgulise fantasykirjanikuna. Maailm on keerukas, tegelaste ametid ja ülesanded on keerukad ning maagilised, kass on õpetaja ning eriti tark. Kuhugi koopasse on paarisaja aasta eest toimunud sõja käigus peidetud miski surematu maagiaolendi vari ja miski tädi on seal ka, kes iga kord põlema läheb, kui keegi teda puudutab. Et siis siuke mõistatus tuleb peategelasel tantsimise teel ja kassi õpetusel lahendada.
A.R.Major kujutab humoorikalt kasside (mõne kvartali suurust) kuningriiki, kuningas Hallvunts on küll pigem ristiisa moodi tegelane, aga igatahes on ta koos oma õukondlastega avastanud elegantse meetodi eriti vastikutest koertest vabanemiseks ning lahkelt nõus seda ka naaberkuningriigi aukandjatele demonstreerima.
Ardath Mayhar on palju ja erinevates zhanrides kirjutanud Texase tädi. Antud jutus kirjutab astronoomi juures elav kassiema kassiorganisatsioonile ettekannet, kuidas tema andekas poeg lapsiku naljana jäljendas astronoomi käekirja ja rehkendusi ning teatas kogu maailmale, et maakera on tabamas komeet.
Ann Miller ja Karen Rigley on kahe peale kirjutanud questi, milles õpipoiss ja (loomulikult telepaatiline jne) kass peavad päästma pererahva hinged hingevaraste käest. Haavade hinnaga läheb kõik õnneks. Raske uskuda, et sa oled kõigest kass - Raske uskuda, et sa oled kõigest inimene.
Sasha Milleri loos noorest võlurist ja kassist pole kassil küll telepaatilisi võimeid, küll aga kõrvarõngad, mille tilistamisega ta isandale tolle rumalatest otsustest teada annab - ja miskite loitsude fokusseerimiseks on kassi ka vaja. Lõpuks saab tänamatust tüdrukust kass, kassist aga tüdruk ja sedapidi on võluril neist märksa rohkem rõõmu.
Elizabeth Moon ei jäta oma looga muljet tuntud ulmekirjanikust, pigem on tegemist slipstream-õudukaga. Läheb alkoholiprobleemiga keskealine naisterahvas oma haiget tädi hooldama, lootes, et kaua sel südamehaigel suremiseni ikka enam aega ja siis pärandus käes. Hooldamine on aga üsna tüütu. Ent mida rohkem ta mõtleb protsessi kiirendamisele, seda tugevamaks läheb miskipärast kassikusehais maja ümber.
Andre Norton oli püüdnud kirjutada vist nagu natuke õudset lugu egiptuse needusest ja kass oli seal muidugi ka, aga see lugu oli küll nii igav, et ma ei suutnud sellesse süveneda.
Elizabeth Ann Scarborough on võtnud vaevaks kirjutada kuningas Arthuri loo uuesti läbi, sedapuhku siis kuninganna kassi nähtuna. Tulemus on umbes kaheksa korda pikem kui üllatusmomendi loomiseks vaja oleks olnud. Muidugi on Lancelotil kassiallergia jne.
Mary H. Schaub paistab järjekordse tubli teisejärgulise fantasy-autorina. Lugu siis sellest, kuidas haige käpaga kass vana hajameelse võluri majja satub, seal kogemata poisiks muutub ja viimaks tänu oma kassiminevikule võlurile isegi kasulikuks osutub.
Roger C. Schlobin kirjeldab maailma, kus mõistuslikud olevused on vaid (hiinapäraste nimedega) draakonid ja kassid - miskid deemonid on küll ka - ning kahe rassi allians on äsja miskipärast Gobi merest kõrbe teinud. Siiski on draakonite seas üksikuid degenerante, kellele kassid ei meeldi.
Susan Shwartz on siis selle loo autor, mille pärast kogumikku oli üldse mõtet lugeda. On võluvalt veidrat kassimüstikat ja mingi veidralt ohtlik inimmaailm väljaspool kassihaiglat, on väärtushinnangute muutumist ja kummalisel kombel meenub isegi "lend üle käopesa".
Nancy Springeri jutus on kass vaid üks Freyja inkarnatsioonidest, pealegi selline, mis võib kohe soovi korral naiseks muutuda. Mängus on muidugi ka Odin - aga loo setting keset rändtsirkust on siiski päris tore.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019
jaanuar 2019
detsember 2018
november 2018

Autorite sildid: