Kasutajainfo

M. R. James

01.08.1862–12.06.1936

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· M. R. James ·

The Stalls of Barchester Cathedral

(jutt aastast 1910)

ajakirjapublikatsioon: «Contemporary Review» nr. 35
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Barchesteri katedraali kooritoolid»
«Paradoks» 1997; nr. 3
antoloogia «Sünged varjud 2: Saatana teener» 2004

Tekst leidub kogumikes:
  • Ilmunud muus ajakirjas
Hinne
Hindajaid
5
2
3
1
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (11)

Jällegi üks jõhkramaid Jamesi jutte, milles seekord kummatigi kurjusega kokkupuutuv auväärt kirikutegelane osutub kurikaelaks ja saab lõpuks oma teenitud palga.

Sellist karistust ei oska samas küll isegi vaenlasele soovida... Barchesteri katedraali kooritoolid on nimelt nikerdatud Poodute Tamme puidust... Ning need nikerdised on tüüpiliselt Jamesile eriti võikad ja üsnagi elus...

Sedapuhku eestikeelne tõlge paralehes ei olnud eriti suurte kärbetega, oli isegi teataval määral stiili ja hoogu selles tõlkes, aga originaal annab nüansse juurde.

Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Lugu kuulub kahtlemata Jamesi paremikku, minu meelest on tema tekstid küllalt ebaühtlased. Isiklikult istuvad mulle sellised jutud, kus sündmustele heidetakse valgust kirjavahetuse, ajaleheartiklite, päevikukatkete, vms. kaudu, ning sellisega ongi siin just tegu. Barchesteri toomkiriku ülemdiakon, tema karjäär, langus ja fataalne lõpp. Ja kõik see kadunukese päeviku ning nekroloogi vahendusel. Kui midagi (moe pärast) loole ette heita, siis ehk seda, et lõppu võib mingil hetkel juba aimata. Aga üldiselt - kompu.

Jutt ilmub varsti siinkirjutaja tehtud nauditavas, hõrgus uustõlkes ka eesti keeles.

Teksti loeti inglise keeles

Nõustun täielikult Silveriga: Jamesi lugude tase on kõikuv ja ebaühtlane. Käesolev esindab mu meelest tondilugude klassiku loomingu nõrgemat poolt. Igav, tüütu ja juba poole pealt äraaimatava lõpuga, kuigi tuleb möönda teatud sünge ja pahelise atmosfääri olemasolu. Nauditava ja hõrgu uustõlke peale ei oska ka midagi kosta, lugu oli hästi loetav, ilma silmahakkavate vigadeta.
Teksti loeti eesti keeles

Mulle jällegi meeldis see mõrtsukalõksu idee. See, kuidas peategelase eellane tema väärikal ametipostil oma otsa leidis, oli muidugi lihtsalt aimatav, aga julgen väita, et selle kõige seos Poodute tammega ei olnud.
Teksti loeti inglise keeles

Jamesile väga omaselt on selleski jutus tema tont karvane. Ja jällegi talle väga omaselt lahendatakse mõistatus antiikesemeid, käsikirju ja kirju uurides. Kel õudussoolikas vähegi olemas on, peaks juttu nautima küll. Muide, ega see ei olegi mõeldud lugemiseks...hoopis ettejutustamiseks ja mõnel väga pimedal novembriõhtul.
Teksti loeti eesti ja inglise keeles

Minul ilmselt siis ei ole seda hr. Golikovi mainitud õudus-soolikat. Igav ja mõttetu tundus see õudusklassika. Nagu klassika enamasti ikka, ütleks mõni.
Teksti loeti eesti keeles

Eks ta oli huvitav küll, kuid kohe kindlasti poleks ma millestki erilisest ilma jään, kui poleks seda lugenud. Aga, noh, eks ta selline huvitav väike looke oli, hästi kirja pandud jne.
Teksti loeti eesti keeles

Kahtlased tunded valdavad mind seda juttu hinnates. Kõik oli alguses väga tore. Sünge atmosfäär, head kirjeldused, sosinad, päris kõhe hakkas. Ja siis leidis jutustaja selle kirjakese, kus kõik kenasti ära seletatakse. No ma ei tea, aga selline lahendus ei kõlba kuskile. Odav nõks, kui midagi orginaalsemat pähe ei tule, minu arust. Enamus teksti saaks viie, lõpp kahe. Kokku kolm
Teksti loeti eesti keeles

Hea, päris õudne lookene. Üks vähestest lugudest, kus kahetsesin, et see mitte pikem ei olnud. Teos oli liiga kompaktseks aetud, kasuks oleks olnud väheke aeglasem tegevuse areng.Hämmastav on vast see, et tüüp on nõus enne hulluks minema, aga selline mõte nagu ärakolimine ei tule talle pähegi.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: