Kasutajainfo

H. P. Lovecraft

20.08.1890-15.03.1937

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· H. P. Lovecraft ·

Nyarlathotep

(jutt aastast 1920)

ajakirjapublikatsioon: «The United Amateur» 1920; november
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Seda lugu tavatsetakse nimetada proosapoeemiks, kuid seos luulega jääb mulle arusaamatuks. Võib-olla on nii, et üks "tark" kunagi nii ütles ja hiljem kordasid kümme samasugust järele. Tegu on impressionistliku lühijutuga.

Nyarlathothep on HPL-i loomingus üks üsna kummaline ja vastuoluline tegelane seetõttu, et ta võib esineda tuhandel kujul (God of Thousand Forms). Ta on "Teiste Jumalate Hing ning Sõnumitooja" ja "Hiiliv Kaos". Saa siis aru... Nimi on tuletatud arvatavasti kahest Lord Dunsany loomingus mainitud tegelasest: prohvet Alhireth-Hotepist ja Mynarthitepi-nimelisest jumalusest. Üldiselt seostatakse N-i Egiptusega.

"Nyalathotep" on Lovecrafti esimene tekst, kus N. lavale astub. Suur osa jutu sisust on ühe autori unenäo ümberkirjutus. Kõigepealt on visandatud ärevad meeleolud inimkonna seas, millegi sünge ja ähvadava ootus, hirm... Siis tuleb Egiptusest Euroopasse Nyarlathotep - tõmmu muistne egiptlane -, kes räägib palju elektrist ja psühholoogiast ning annab demonstratisoonesinemisi (väidetakse, et Lovecraft sai tema kujutamisel inspiratsiooni füüsik Teslast). Kõikjal järgnes nendele esinemistele pealtvaatajate kadumine. Minajutustaja läheb samuti N-i esinemisele ja tahab paljastada toda kui petturit. Lugu lõpeb muljetavaldava apokalüptilise kaosega.

Kes tahab juttu lugeda, sirutagu käsi raamaturiiulisse ja võtku sealt "The United Amateur`i" 1920. aasta novembrinumber. Lovecraft on kirjutanud ka samanimelise (ja ka sisu poolest sarnase) soneti, mida ulmefänn saab lugeda, kui sirutab käe teise riiulisse, kus ta hoiab Weird Talesi aastakäike ja võtab sealt 1931. aasta jaanuarinumbri. Mõlemad pärlid on avaldatud ka Chaosium Booksi 1997. aastal väljaantud antoloogias "The Nyarlathotep Cycle" (koostaja Robert M. Price).

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: