Kasutajainfo

H. P. Lovecraft

20.08.1890-15.03.1937

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· H. P. Lovecraft · August Derleth ·

The Lamp of Alhazred

(jutt aastast 1957)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Peategelase nimi on (Ward) Phillips - asjaolu, mida kohe nagu tähelegi ei pane. Phillips saab kadunud vanaisalt päranduseks õlilambi, mis olevat kuulunud kellelegi araablasele Alhazredile. Pärandiga kaasneb vanaisa kiri, mille järgi võib lamp tuua nii rõõmu kui valu.

Lambi süütamise järel hakkas Phillips nägema nägemusi. Ta nägi tundmatuid, ent siiski kuidagi tuttavaid maastikke ajast, millal inimkond polnud veel sündinud, kui Maa oli noor. Ta nägi linnu, mida polnud ehitanud inimkäed, nägi Miskatonicu jõge, Hullumeelsuse Mägesid, Arkhami ja Innsmouthi, iidsete jumalate Shub-Niggurathi ja Ctulhu kummardajaid, jne. Ta ei saanud aru, kust ta oskab nimetada kõiki nähtud asju selliste nimedega, aga ta teadis, et nii on õige. Ja ta nägi ka ust, mis kutsus teda astuma sellesse teise maailma. Hirmutundest puhus ta lambi ära ja nägemused kadusid.

Ta ei süüdanud lampi enam aastaid, ent pani oma nägemused paberile ilukirjanduslikus vormis. Kauge planeet Yuggoth, õudused Dunwichis ja varjud Innsmouthis said reaalsuseks lugejatele, kelle hulgas oli Phillipsil edu. Siis, aastaid hiljem, süütas ta lambi uuesti ja nägi taas kummalisi maailmu. Ja ta astus sisse ka uksest mis meelitas teda teispoolsusesse. Ward Phillipsi surnukeha ei leitud kunagi ja arvati, et ta uppus jõkke.

Jutt on väga tundeline ning omab tähendust lugejale, kes tunneb Lovecrafti loomingut. Alguses selline harras "tribuut" Howard Phillipsile mulle ei passinud, aga nüüd mõtlen, et - päris vaimukas.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019

Autorite sildid: